100 falut dózerolnak le egyetlen nap alatt: hihetetlen, hogy megtörténhet!
Hiába képviselnek kiemelkedő értékeket, sorra eltüntetik őket.
Az elmúlt évtizedben több mint 900 ezer régi falu tűnt el nyomtalanul Kína-szerte, és napi nagyjából száz kis települést dózerolnak le - vagyis akár ma vagy holnap is eltűnhet ennyi -, hogy a helyén újak, korszerűbbek épüljenek - számolt be a kínai média az MTI információi szerint abból az alkalomból, hogy Peking intézkedéseket hozott a még megmenthető ősi falvak megőrzésére.
A kulturális örökségek állami hivatala és a turisztika ágazatot felügyelő hivatal közös körlevélben hívta fel a helyi önkormányzatokat a vonzáskörzetükben található ősi települések nyilvántartásba vételére, illetve arra, hogy a megfelelő feltételek esetén adják hozzá őket az országos örökségvédelmi listához.
Ezzel összefüggésben olyan szabályok kidolgozását és alkalmazását írták elő, amelyek például megszigorítják az építési engedélyek kiadását. Mindemellett kilátásba helyezték az állagmegóvást és a műemlékvédelmet szolgáló projektek rendszeres ellenőrzését.
Rengeteg ősi falu tűnik el
A közép-kínai Honan tartományban például háromnaponta tűnik el egy építészeti értékeket magában hordozó falu - állapította meg felmérésben egy térségi egyetem kutatóközpontja. A Kuanghszi-Csuang autonóm területen pedig 180 ezer faluból már csak alig háromszáz sorolható az ősi kategóriába.
Kínában a mai napig még számos, több évszázados történelemmel rendelkező kisebb településnek vannak lakói. A közigazgatásilag felettük álló kormányzatok illetékesei - legtöbbször az ingatlanfejlesztők kezdeményezésére - a területek értékesítéséből származó bevétel és a tranzakciókat általában kísérő vesztegetési pénzek csábító erejének hatására azonban sokukat lebontásra ítélik, úgymond támogatva a falvak modernizációját.
Egyre több a szellemfalu
A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a falvak egy része elnéptelenedik, nem kis részben azért, mert lakóházaik, körülményeik alkalmatlanná teszik őket a komfortos életvitelvitelre. A városokba költözők által hátrahagyott, üres szellemfalvak karbantartása - megfelelő alapok híján - ugyancsak gond.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A főváros környéki falvak megmentésére Peking a jelek szerint kész áldozni, és segíteni kívánja a helyi önkormányzatokat. A Hszinhua hírügynökség összeállítása szerint egyelőre több tucat kiválasztott település kap pénzt a kínai kultúra e még fellelhető szimbólumainak védelmére.
Csak egy példa a sok közül
Hogy csak egy példát kiemeljünk a temérdek közül, a kínai Shanxi tartományban, Zezhou megyében található Banpo ősi faluja gazdag történelmi örökségéről volt híres, sőt, 2007-ig kulturális védettség alatt állt, azonban még ugyanabban az évben lerombolták szénbányászati célok miatt.
A falu körülbelül hatvan olyan ősi lakóhelyet tudhatott a magáénak, amelynek eredete a Ming- és a Qing-dinasztiáig nyúlt vissza. A helyi hatóságok azonban jelentős összeg reményében megegyeztek a bányászati vállalattal szinte a teljes falu ledózerolásáról, csaknem kétszáz lakosának áttelepítéséről, illetve 300 tonna szén kitermeléséről.
Ellentétben a helyiekkel és a közvéleménnyel, a hatóságok véleménye szerint minden bizonnyal megérte, holott a falu felújítása után a turizmusból is jelentős mértékben profitálhatott volna a település, amellett, hogy örökségét sem hagyják veszendőbe menni.
Az utolsó fotó kivételével a képek illusztrációk.
OLVASD EL EZT IS!
- világörökség
- sivatag
Feleannyi idős, mint az örökkévalóság: hihetetlen képeken a rózsaváros!
- rejtély
- világjáró