Mitől más, ha így veszel fürdőt? Különösen erős hatása van ennek a japán gyógyvíznek
Néhány furcsa szabály betartása után a testet és a lelket is üdíti.
- Csodás sminkújdonságok, melyek felpezsdítik a tavaszi megjelenést: árakkal mutatjuk a nőies és ragyogó árnyalatokat »
- Lady Gagát modellnek kérték fel, művészi alkotássá varázsolta a reklámot: megkapóan természetes »
- Az 53 éves Jennifer Lopez ezzel az edzéssel tartja magát csúcsformában: 30 perc kőkemény torna a személyi edzőjével »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
Ahogy napról napra hűvösebb az idő, úgy válnak egyre népszerűbbé a japán forró vizű fürdők, más néven onsenek. Ezekből a természetes forrásokból több ezer található szerte a szigeten, és azt mondják, Japánt nem is érdemes úgy elhagyni, hogy az ember ne járt volna valamelyikben.
Van azonban néhány alapszabály, amelyet minden körülmények között be kell tartani. A Japánspecialista összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, hogy az onsen-élmény teljes legyen. Kezdődjön hát az onsen-utazás!
Miért kihagyhatatlan?
Egészségturisztikai vonzerejét és kiváló termálvizes adottságait a vulkanikus tevékenységnek köszönheti a szigetország. A legrégebbi meleg vizű forrás a Sikoku szigetén található Dogo Onsen, mely több mint 1500 éves múlttal büszkélkedhet. Ezek a sokszor szemet is gyönyörködtető hőforrások a japán kultúra szerves részét képezik, ráadásul gyógyító erővel is rendelkeznek.
Kénben és nátrium-kloridban gazdagok, így enyhítik a fájdalmat, de akár a magas vérnyomás és a diabétesz kezelésében is segítenek. A japánok azonban a fürdőhasználatot is - mint mindent - sajátos szabályrendszerrel, sokszor akár kimondatlan elvárásokkal közelítik meg. Ránézésre talán nem is gondolnánk, hogy milyen mélyen rögzült szokások uralják a teljesen mindennapi tevékenységeket is.
Fokozottan igaz ez az onsen-látogatásra. Sokaknak elsőre kényelmetlen lehet, hogy nem elég, hogy sok idegennel kell megosztaniuk a fürdőzés élményét, ráadásul mindezt meztelenül kell megtenniük. Kicsit félre kell tenni a beidegződéseinket, hogy az onsen elérhesse célját: a pihentető kikapcsolódást.
Hogyan viselkedjek, hogy ne keltsek feltűnést?
A bejáratot általában függöny takarja, mely a férfi-onsen esetén kék, a női onsen pedig vörös függönnyel vár. Nagyon fontos, hogy amikor valaki egy onsenbe érkezik, a cipőjét már a belépés előtt vegye le. Első lépésként az öltözőben kell lepakolni minden tárgyat és ruhát egy kis fonott kosárba vagy egy zárható szekrénybe.
Mindössze egy apró törülköző maradhat a vendégnél, amelyet célszerű otthonról magával vinnie. Immár levetkőzve áttérhet a fürdőhasználat másik elengedhetetlen előkészületére, a tusolásra. A fürdőzők ugyanis csak teljesen tisztán, szennyeződésektől és szappanmaradványoktól mentesen léphetnek be az onsenbe.
A gyógyvizes fürdőbe való merüléskor vigyázni kell, mert ezek általában forróbbak az európai gyógyfürdőkben megszokhatóknál, ezért fokozatosságra és elővigyázatosságra is szükség van. A törülközőt a medence szélére kell helyezni, vagy akár a fejtetőn is tartható, de semmiképpen sem érhet a vízbe. Ha ezt valaki betartja, már semmi más dolga nincs, mint ellazulni, és élvezni a víz áldásos hatását.
Mit érdemes még tudnom?
Természetesen nem Japánban járnánk, ha a fürdő után nem lenne még néhány tennivaló. Fürdőzés után semmiképp nem ajánlatos letusolni, hiszen úgy elveszne a gyógyító anyagok hatása. A legjobb megvárni, míg az ember megszárad, esetleg szépen lassan át lehet törölni magát a törülközővel, mielőtt visszatér az öltözőbe. Ezt követően már nyugodtan felöltözhet.
Jó tudni azt is, hogy a legtöbb onsenbe nem engednek be tetovált személyt. Ennek az az oka, hogy a tetoválások a jakuzára, vagyis a japán maffiára emlékeztetnek, így ellenérzéseket keltenek a japánokban. A kisebbek persze, eltakarhatók sebtapasszal, de ha a fürdőzni vágyó nagyobb mintával rendelkezik, inkább ajánlatos kihagyni az onsent.
Onsen-kultúra: több mint fürdő
Az onsen-élmény teljességéhez a gasztronómia és a földrajzi elhelyezkedés is hozzájárul. Éppen ezért a legtöbb onsennél az étkezés is benne van az árban. Az onsen-konyha egyik különlegessége az onsen tamago, ami hőforrásban főtt tojást jelent, melynek a sárgája kemény lesz, a fehérje pedig nagyon lágy.
Az onsen-élmény másik hangsúlyos eleme a fürdő földrajzi elhelyezkedése és jellege. Ezek a helyek mindig természetes anyagokból épülnek, aminek célja a természetes közeg érzete - ez ugyanis a hagyományos, elvárt viselkedésre és a szertartások betartására ösztönöz.
Az onsenek elsősorban a természetben, sokszor lélegzetelállító környezetben találhatóak, fantasztikus panorámával. Ezek a misztikus, sejtelmesen gőzölgő fürdők tehát komplex élményt adnak a látogatóknak, nem véletlen, hogy Japánban ez a tevékenység már-már művészetté nemesült.
(A képek forrása: Japánspecialista.)
OLVASD EL EZT IS!

- ázsia
- dél-amerika