Omladoznak a házak, nincs villany és víz sem: drámai fotók a nyomornegyedekből

Szívszorító, ahogy a világ kiszolgáltatott nyomornegyedeiben zajlik az élet.

Nyomornegyedek ma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ENSZ adatai alapján jelenleg legalább 800-900 millió ember él nagyvárosi nyomornegyedekben, ez a fejlődő világ városi népességének nagyjából harmadát teszi ki. Ez a jelentős számú lakosság borzalmas körülmények között, kilátástalanságban tengeti mindennapjait.

Az ENSZ Habitat szervezetének definíciója szerint akkor számít nyomornegyednek egy városrész, ha hiányoznak belőle a biztonságos, tartós lakóépületek, nem elegendő az emberek élettere, az illemhelyek száma, rossz az ivóvíz-ellátottság és a lakhatás biztonsága.

Nyomornegyedek ma

Világszerte egyre többen lakják azokat a nyomornegyedeket, ahol a vízhiány, a nem megfelelő higiénia, a szennyvízelvezetés hiánya és az egészségügyi ellátás elégtelensége miatt évente körülbelül egymillió fő veszti életét. A térségek gyakran életveszélyes vírusfertőzésekkel küzdenek, a közbiztonság rossz, a munkanélküliek száma nagyon magas. Becslések szerint a nyomornegyedekben élők száma 2050-re elérheti akár a 2 milliárd főt is, ami elképesztő számadat.

Az indiai Mumbai hatalmas nyomornegyede, Dárávi négy külvárosi kerületet ölel fel, és körülbelül 2 millióra becsülik a lakosságát, az itt élők a hovatartozásuk szerint különülnek el egymástól. Elképesztő vízhiánnyal küzd a térség, és a higiénia sem megfelelő: a mosdók hiánya miatt a közeli folyókban úszik a szennyvíz.
Fotó: Soltan FrÃdÃric / Getty Images Hungary
Ázsia legnagyobb nyomortelepének tartják a pakisztáni Karacsiban található Orangi Town városrészt, ahol a becslések szerint 2,4 millió ember élhet összezsúfolva, borzalmas körülmények között.
Fotó: Bloomberg / Getty Images Hungary
A negyed legnagyobb problémái közé tartozik a tiszta víz hiánya, a csatornák szennyezettsége a gyermekhalálozás 60%-áért tehető felelőssé, és a közbiztonság is rossz. A gyermekek jó esetben az utcán szervezett tanórákon tanulhatnak.
Fotó: danishkhan / Getty Images Hungary
Afrika legjelentősebb nyomornegyede a kenyai főváros, Nairobi egy belső kerülete, Kibera, a becslések 500 ezer és 1 millió közé teszik a lakosságot attól függően, mit tekintenek pontosan a terület határának.
Fotó: nantonov / Getty Images Hungary
Kiberában is borzalmas az egészségügyi ellátás és a vízminőség, a vezetékes víz beszerzése nehéz, a fertőzött folyóvizek pedig rengeteg életveszélyes vírust terjesztenek. Más nyomornegyedekhez hasonlóan itt sincs áram és szemétszállítás.
Fotó: vlad_karavaev / Getty Images Hungary
Dél-Amerika egyik legnagyobb favelája, azaz nyomortelepe a Rio de Janeiró-i Rocinha, ahol nagyjából 100 ezer főre becsülik a lakosságot. Megdöbbentő, de a metropolisz két leggazdagabb kerülete közé ékelődik be a hegyoldalra épült terület.
Fotó: WIN-Initiative / Getty Images Hungary
Az előbbi nyomornegyedekhez képest itt sokkal városiasabb az összkép, és valamilyen minőségben az áramszolgáltatás is elérhető sok ház számára. A víz és csatorna hiánya azonban segíti a járványok terjedését, és a közbiztonság is rossz, valamint a házak sem biztonságosak.
Fotó: dislentev / Getty Images Hungary
A 400 ezer fős Khayelitsha a Dél-afrikai Köztársaságban, Fokvárosban található, és az elmúlt időszak fejlesztéseinek ellenére a lakossága 70%-ának még mindig összetákolt kunyhókban kell élnie, valamint a víz is nehezen elérhető számukra, rossz a közbiztonság, és nagy a munkanélküliség is.
Fotó: NLink / Getty Images Hungary
Petare negyede a venezuelai Miranda városában, Caracastól keletre található közel 400 ezer lakossal. A főváros másik oldalán is található Catia nyomorteleppel együtt a rossz infrastruktúra mellett a legnagyobb problémát a magas arányú bűnözés jelenti, sokan a kábítószer-maffiának dolgoznak.
Fotó: Fstoplight / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép: Dárávi - Mumbai, Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük