Nézz bele a bolygó kék szemébe!
A Bajkál-tó bolygónk misztikus vize, mely ősi titkokról mesél.
A nagy kiterjedése, tisztasága és kora miatt a bolygó kék szemeként emlegetett Bajkál-tó a világ legmélyebb édesvize, egyúttal olyan ősi, földtörténeti időkről mesél, mikor az emberiség korszakának elérkezte még csak távoli jövőképnek tűnhetett. A misztikus, titkokat és csodákat rejtő vízhez tízezrek zarándokolnak el minden évben.
A tó, amit tengernek tartanak
A közeli erdő egy pontjáról pazar kilátás nyílik a Világörökség részét képező Bajkál-tóra. A fák ágain mindenfelé szalagok és vászoncsíkok lógnak, melyeket turisták kötöztek fel, hogy beteljesüljön a vágyuk, és egy nap visszatérhessenek erre a helyre.
A Bajkál-tó mélykék vize valóban felejthetetlen látvány, és az egész ország szent tónak tekinti, a végtelen orosz föld legnagyobb természeti csodájának. A tunguzok szent tengernek nevezték a Bajkált.
Az elnevezés nem véletlen: a tó legnagyobb mélysége 1620 méter, 23 ezer négyzetkilométernyi vize pedig - ennyi van az észak-amerikai Öt-tóban együttvéve - a világ teljes édesvízkészletének egyötödét jelenti.
A bolygó legrégebbi tava
A Bajkál a világ legmélyebb tava, de nagyságát tekintve csak a kilencedik. Félhold alakban, 636 kilométer hosszan húzódik, partvonalának hossza 2000 kilométer, átlagos szélessége 48 kilométer. A Bajkál-tó egyúttal Földünk egyik legrégebbi tava: 15-20 millió évvel ezelőtt keletkezett, amikor hatalmas árok jött létre annak a törésvonalnak a mentén, ahol Ázsia fokozatosan kettéválik.
Hasadék tátong a mélyben
A tó két végén a tágulásos töréses tektonikát bizonyító bazaltvulkánok működtek. Az árok eredetileg mintegy nyolc kilométer mély volt, az idők folyamán azonban üledék rakódott le benne. A tó korát is az üledékben található parányi élőlények maradványaiból állapították meg. A tó fenekén ma is hőforrások törnek fel, és gyakoriak az enyhe vagy erősebb földmozgások, melyek a Föld mélyében a törésvonal mentén végbemenő, állandóan zajló tevékenységet jelzik.
A legtisztább víz volt
A Bajkál-tóba 336 folyó ömlik, a tóból azonban csak egy távozik, az Angara. A tó körül fekvő mintegy negyven kisebb város lakói valaha nyugodtan ihatták a Bajkál vizét, mert az rendkívül tiszta volt - a világ legtisztábbja -, hála az algákat pusztító, apró rákoknak. Mára az ipari szennyezés itt is megjelent, ennek ellenére a víz a legtöbb helyen így is igen tiszta, és körülbelül 40 méterig átlátszó.
Mesebeli kristályvilág
A tó körüli szibériai tájon a fagy már jóval hamarabb beköszönt, mint magán a tavon. A téli fagy már októbertől fehérbe öltözteti a vörösfenyőket, lucfenyőket és a szibériai cédrusokat.
A tó felületének nagyobb részét csak januárban vonja be a jégtakaró, egyes helyeken több mint 1,5 méter vastag páncéllal. Ilyenkor sokan mennek a tóhoz, hogy a jégbe vájt lékben halásszanak. Ahol a víz teljesen nyugalmi állapotban fagyott be, a jégpáncél olyan átlátszó, mint az ablaküveg, és az alatta úszkáló halak jól láthatók.
A tó nagyobbik részén a jégtáblák összevissza szabdalt páncélt alkotnak, mely időről időre ágyúlövésszerű robaj kíséretében megreped. A jég néhol júniusig is megmarad, de augusztusra a tó vize sok helyen olyan mértékben felmelegszik, hogy nyugodtan lehet benne fürdeni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A haragos istenek birodalma
A tó időjárása az év bármely részében kiszámíthatatlanul változékony. Nyáron olykor annyira sűrű a köd, hogy a tavon szüneteltetni kell a hajóforgalmat. Még csendes napokon is akár egyetlen hirtelen szélroham képes vadul felkorbácsolni a vizet. A térségben élő burjátok azt tartják, hogy a tó a haragos istenek birodalma, és a főisten, Burhan a tó legnagyobb szigetén, az Olhon-szigeten lakik.
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- ázsia
- hegyvidék
Mennyi ideig fogsz élni?
- új-zéland
- hegyvidék
Gyönyörű képeken az orchideák hegye: ritka természeti csoda
- ausztrália
- sziget