3 mesebeli kirándulóhely itthon
A természetbe vágyódsz, de nem tudod, hol találhatóak a legszebb helyek Magyarországon? Íme, három mesés úti cél!
A télbe boruló természet, a hófödte hegycsúcsok, a tó jegén megcsillanó napfény lenyűgöző látványa téged is utazásra csábít? Nem kell kitenned a lábad az országból, ha a zimankós hónapokban is lenyűgöző és titokzatos helyeket szeretnél megismerni. Látogasd meg hazánk felfedezésre váró csodáit!
Elvarázsolt kastély a Bódva völgyében: Edelény
Miskolctól 25 kilométerre, a Bódva-patak völgyében található a 11 ezer lakosú Edelény, mely csak 1986-ban kapta meg a városi rangot. Anonymus úgy tudja, hogy már a honfoglalás idején is itt állt a Bors vezér által épített földvár. Innen a neve a megyének: Borsod.
A város gazdaságát sokáig a szénbányászat és a mezőgazdaság határozta meg. Mára viszont a szénbányákat bezárták, és a szőlő- és gyümölcstermelés vette át a helyét a nagyüzemi gazdálkodásnak. Az Aggteleki Nemzeti Park világhíres barlangjaihoz a településen át vezet a főútvonal, és csak egy ugrás a Cserehát, az ország egyik legszebb természeti tájegysége.
A város egyik nevezetessége a lélegzetelállítóan gyönyörű Coburg-kastély, melyet még a 18. században kezdtek el építeni. Méretei alapján hazánk hetedik legnagyobb főúri lakja, de építészeti megoldásai és belső díszítése miatt is érdemes meglátogatni. A kastély gyönyörű környezetben, a városközponttól egy kis híddal elválasztott szigeten található. Varázsa télen is felejthetetlen élménnyel ajándékoz meg. Állítólag száznál is több szobát álmodott meg ide a kastély építtetője, és annyi ablaka van az épületnek, ahány nap van egy évben.
Az épület maga a barokk pompa és fényűzés, de más stílusjegyeket is magán visel: hét termében például rokokó freskók találhatók. A kastélyba nagyméretű, címeres kovácsoltvas kapun juthatsz be, ez egyúttal a város szimbóluma is.
A barlangászok, sziklamászók paradicsoma: Lillafüred
Lillafüred Magyarország egyik legbájosabb települése, mely a Bükk keleti részén, a Szinva- és a Garadna-patak találkozásánál, a Hámori-tó mellett fekszik. A monda szerint a település névadója gróf Bethlen András földművelésügyi miniszter volt, aki 1892-ben egy vadászat alkalmával bukkant rá erre a kivételes szépségű helyre, melyet aztán felesége, Vay Lilla után nevezett el.
A múlt század húszas éveinek végén állami beruházással palotaszálló tetőzte be a helység kialakulását. A Mátyás-korabeli vadászkastélyt megjelenítő épület igazi látványossággá vált. Különösen szépek a kastély üvegablakai, festményei és korhű kandallói. A szálló függőkertjéből mesés panoráma nyílik a Szinva-patak völgyére és a Hámori-tóra. József Attila itt írta egyik legszebb versét, az Ódát. Megcsodálhatod innen a Szinva-patak vízesését is, mely húsz méter magasból zúdul le. Ez Magyarország legnagyobb vízesése, ami önmagában is páratlan látványt nyújt, de télen, jégbe fagyva még szebb.
Barlangokban sincs hiány ezen a vidéken. A Palotaszállóval szemben látható a régészeti leletekben gazdag Szeleta-barlang. Innen már nincs messze a tető, ahonnan gyönyörű a kilátás. A meredek szirtek miatt a vidéket a sziklamászók paradicsomaként is számon tartják. Lillafüredet gyógyhelyként is ajánlják, de akkor is érdemes ellátogatnod ide, ha pusztán kikapcsolódásra vágysz - a látvány álomszép.
Meseszép porcelánbirodalom: Hollóháza
Hollóháza hazánk északi részén, a Zempléni-hegységben, egy forrásokkal teletűzdelt völgykatlanban fekszik. A környék háborítatlan hegyvidék - a téli hónapokban csendje igazán megkapó -, melyet számos turista keres fel minden egyes évszakban.
A település nevét az itteni pálosok címerében található hollóról, illetve a falu határában valamikor létezett kolostor nevéből eredeztetik. Bárhogy is van, tény, hogy Hollóháza nevét a porcelángyártás tette országos hírűvé. Már 1832-ben kőedénygyárat létesítettek itt, a hírnevet mégis Szász Endrének köszönheti, aki 1977-ben porcelánban kívánta megvalósítani faliképeit. 1981-ben megnyílt a múzeum, ahol a kezdetektől egészen napjainkig feltárul előtted a gyár történelme, a különlegesebbnél különlegesebb porcelánból készített használati és dísztárgyak sokasága.
A település modern temploma az országhatáron túl is híres alkotásokkal lett feldíszítve, porcelánképekből álló kálvária vezet ugyanis a bejáratához. Kovács Margit kerámiastációi, a porcelángyár közösségének Keresztút-adaptációi, illetve Somogyi József korpusza bárhol a világon különleges látványosság lenne.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A múzeumlátogatáson kívül megmászhatod a Zemplén legmagasabb csúcsát, a 894 méter magas Nagy-Milicet is, ahova Hollóháza határából vezetnek utak. A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik az Eperjes-Tokaji-hegylánc szlovákiai vonulatai felé. A település a Zempléni Tájvédelmi Körzethez tartozik, melynek érintetlen természeti környezete télen is megragadó látványosság.
Cikkünk megírásában Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve segített. Kép: www.orszagalbum.hu; miccer.
OLVASD EL EZT IS!
- ausztria
- világörökség
3 lélegzetelállítóan szép hely Ausztriában
- világörökség
- túrák
Bizarr, meghökkentő, titokzatos
- túrák
- hegyvidék