A történelmi emlékek a világ minden egyes részén nagy érdeklődésre tartanak számot, nem képezve ez alól kivételt azok a helyszínek sem, melyek az elmúlt évszázadok tragédiáira emlékeznek. Magyarország ilyen emlékhelyből sajnos túl sokat tudhat a magáénak: íme, néhány a legszomorúbbak közül.

Az 1526. augusztus 29-én lezajló mohácsi csata során a feltételezések szerint mintegy 28 ezer magyar vesztette életét, mindemellett az ország történelmére is tragikus csapást mértek az oszmán seregek. Mohácson ma történelmi emlékhely őrzi az elhunytak emlékét, a tömegsírok közül azonban mindössze csak néhányat találtak meg.
Fotó: www.mohacsiemlekhely.hu, Horváth Éva

A Don-kanyarban elesett magyarok az ország történelmének egyik legsúlyosabb veszteségét jelentik. Nekik állít emléket Pákozdon a Don-kanyar emlékkápolna, a szintén itt található katonai emlékpark továbbá más történelmi korszakokról sem felejt el megemlékezni.
Fotó: szoborlap.hu, Neszták Béla

A Cipők a Duna-parton nevet viselő alkotás azoknak állít emléket, akik a nyilasterror ideje alatt veszítették életüket. A Can Togay filmrendezőnek és Pauer Gyula Kossuth-díjas szobrászművésznek köszönhető, hatvan pár korhű vascipőből álló emlékművet 2005-ben avatták fel.
Fotó: hu.wikipedia-org, Nikodem Nijaki

Az Andrássy út 60. alatt álló Terror Háza múzeum 2002 óta emlékezik meg mindazokról, akik a 20. század diktatúráinak áldozataivá váltak. Meglátogatása a helyszín miatt is megrázó, számos szörnyű tett kötődik az épülethez és hírhedt pincerendszeréhez.
Fotó: hu.wikipedia.org, Uzo19

A Recski Nemzeti Emlékparkot az egykori kényszermunkatábor helyszínén hozták létre, melynek néhány részletét rekonstruálták is. A magyar Gulagnak is nevezett helyen 1300 ember raboskodott, dolgozott és éhezett 1950 és 1953 között. Az elhunytak tömegsírjait máig nem találták meg.
Fotó: www.orszagalbum.hu, theresa59

A rákoskeresztúri Új Köztemetőben található 301-es parcella azoknak állít emléket, akik az 1956-os forradalmat követő megtorlás áldozataivá váltak, itt temették ugyanis el őket titokban, kegyeletsértő módon. A parcella ma fontos emlékhely.
Fotó: hu.wikipedia.org, Gyurika, Tambo
A főkép-fotó az egykori recski munkatábor területén készült. Forrás: www.orszagalbum.hu, erzso.
Hírhedt bunkerek
Míg voltak, akik nem menekülhettek a sötét történelmi pillanatok elől, a 20. század politikai vezetői próbálták garantálni saját biztonságukat. Nézd meg bunkereiket!
Képeken Rákosi, Horthy, Sztálin és Hitler titkos föld alatti bunkerei
Nézegess képeket!
Elolvasom