Ezért jobb, ha nem rendelsz vizet a repülőn: légiutas-kísérők mesélnek kulisszatitkokról

Légiutas-kísérők avatnak be fedélzeti titkokba és mindenféle repülős érdekességbe.

Légiutaskísérők repülős érdekességek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a világjárvány erős hatással volt a repülős utazási formára, általánosságban igaz, hogy a repülés már egyáltalán nem számít a közlekedés elérhetetlen módjának.

Minden utasnak vannak tipikus repülős élményei, azonban a szolgáltatói oldal felől – a légiutas-kísérők tapasztalatairól – kevesebbet hallunk.

A légiutas-kísérők nem csak felszolgálók

A légiutas-kísérőknek komoly, több héten át tartó intenzív kiképzésen kell részt venniük, így nem csak felszolgálókként kellene rájuk tekinteni. Az evakuálás mellett értenek a tűz eloltásához, bizonyos tünetek diagnosztizálásához, törött végtagok rögzítéséhez, újraélesztéshez, sőt, egy baba megszületését is le tudják vezényelni. A légiutas-kísérők Insider Magazinban megjelent beszámolói alapján gyűjtöttünk össze kilenc érdekességet a kulisszák mögül, amiről valószínűleg még a sokat repült utasok sem tudtak.

Az oxigénmaszkok mindössze 12-15 percig nyújtanak oxigént. Azonban nem kell megijedni, általában a pilótának sokkal kevesebb ideig tart biztonságos magasságba ereszkedni a géppel. A legfontosabb, hogy vészhelyzetben az utasok gyorsan felhelyezzék a készüléket, mert alacsony kabinnyomás esetében csupán 30 másodperc alatt elájulhatnak.
Fotó: Getty Images
A csapvíz, tea vagy kávé rendelése meggondolandó: bizonyos vizsgálatok szerint nagyon sok repülőn túl magas a víz Coliform-tartalma, ami egy székletben is előforduló baktérium. Bár önmagában a Coliform nem okoz betegséget, jelenlétük azt jelzi, hogy jelen lehetnek más, ürülékből származó baktériumok, például kólibaktérium.
Fotó: Getty Images
Bár ez légitársaságtól is függ, azok a légiutas-kísérők, akiket órabérben fizetnek, addig nem kapnak fizetést, amíg a repülő ajtaja nyitva van felszállás előtt, és azután sem, hogy kinyitották őket a leszálláshoz. Tehát a gép belsejének előkészítéséért és az utasok ki-be szállításáért nem kapnak pénzt, amit sok helyen különféle bónuszokkal kompenzálnak.
Fotó: Getty Images
A légiutas-kísérők azt is elárulták, hogy a repülőn lévő vécék kívülről nyithatók egy olyan külső lakattal, ami a „no smoking” vagyis dohányozni tilos jelzés alatt van elrejtve. Bár ez elsőre a privát szféra megsértésének tűnhet, valójában biztonsági okai vannak.
Fotó: Getty Images
Amikor felszálláskor elhalványulnak a fények a repülőben, az nem azért van, hogy könnyebben elszenderüljenek az utasok. Hanem azért, hogy a szemük hozzászokjon a fényviszonyokhoz, arra az esetre, ha esetleg vészhelyzet történne, és félhomályban kellene tájékozódni.
Fotó: skynesher / Getty Images Hungary
Az egyik lehető legpiszkosabb hely a repülőn a lehajtható tálca, amin leginkább étkezni szoktak az utasok, de gyakran arra hajolva alszanak, sőt, pelenkát is cseréltek már rajta. Bár a higiéniára ma már nagyon figyelnek, légiutas-kísérők azt javasolják az utasoknak, aggodalom esetén töröljék át antibakteriális kendővel.
Fotó: Getty Images
Jogi értelemben véve lehetetlenség meghalni a repülőn menet közben. Habár a légiutas-kísérők értenek az elsősegélynyújtáshoz, általában nincs olyan a fedélzeten, aki hivatalosan bejelenthetné a halál beálltának időpontját – ezt csak landoláskor teszik meg, a levegőben nem.
Fotó: R9_RoNaLdO / Getty Images Hungary
Ha valaki útközben elhunyna, akkor azt az esetek túlnyomó többségében az ülésén hagyják egy takaróval lefedve, amíg le nem száll a gép, ugyanis a legtöbb repülőn nincs külön elkerített rész, ahol a testet tárolhatnák.
Fotó: Getty Images
A pilóta nemcsak a repülőgép irányításáért felel, de lényegében minden az ő hatáskörébe tartozik: megtagadhatja a betegnek tűnő utasok beszállását, kiszabhat büntetést a problémás utasokra, és így tovább. Lényegében minden hatalom az ő kezében van a gépen.
Fotó: Getty Images

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek forrása: Getty Images)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük