3 kihagyhatatlan hely a Balatonnál

A Balatont nemcsak a vízpart és a napfény miatt érdemes célba venned. Íme, 3 hely, mely egész más okból ejt majd ámulatba!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Balaton-part sétányai, mólói és lángostól, naptejtől illatos strandjai önmagukban is kiváló lehetőséget biztosítanak a kikapcsolódásra, azonban akkor is érdemes a magyar tengert választanod úti célodul, ha ennél kicsit több izgalomra és érdekes helyekre vágysz, vagy épp a borúsabb égbolt miatt nem hódolhatsz a napfürdőzésnek.

Ha a következő három balatoni települést keresed fel, garantált, hogy nem fogsz unatkozni!

Ódon várak és kiváló borok: Szigliget

Ha olyan helyre húz a szíved, ahol nemcsak a vízpart közelségét érezheted minden porcikádban, de a történelmi látnivalók és a zamatos borokban gazdag helyi pincék előtt is tiszteletedet teheted, vedd célba a Balaton északi partján, a Badacsony és Keszthely közötti félszigeten fekvő Szigligetet.

A vulkanikus dombokon elhelyezkedő, már a kőkorban és a bronzkorban is lakott település - mely nevét annak köszönheti, hogy egykor szigetként fogta közre a tó - legismertebb nevezetessége a Szigligeti Vár, mely a 239 méteres Várhegyen magasodik. A 13. századi romokhoz mindenképp érdemes felkapaszkodnod, mint ahogy a domboldal kanyargós utcácskái között található, letűnt századok hangulatát idéző Ófalu nádtetős házai is megérnek egy délutáni sétát.

Kevesen tudják, hogy Szigliget egyike hazánk azon településeinek, melyek két várromot is magukénak tudhatnak, ugyanis a strandjával szemben magasodó, Királyné szoknyájaként emlegetett domb a már említett vár védvárának, az Ó-várnak romjait őrzi. És, ha már rom, akkor nem szabad kihagyni a híres avasi kőtemplomot sem, melyet egy római kori épület alapfalainak felhasználásával emeltek.

A Szigligeti Vár (forrás: szigliget.info)

Ha kedveled a romantikus helyeket, visszafelé az Esterházy-kastélyt és több mint kilenchektáros arborétumát is érdemes szemügyre venned - a kastély ad otthont többek között a híres Szigligeti Alkotóháznak is.

Szigligetet autóval a 71-es főúton, vonattal pedig a Székesfehérvár-Tapolca vonalon közelítheted meg. Ha további információra vagy kíváncsi, esetleg szállást keresel a környéken, kattints ide! »

Rusztikus tájak és római romok: Örvényes

A Tihanyi-félsziget közelében fekvő Örvényes a maga 174 lakosával a Balaton egyik legkisebb, ugyanakkor legelbűvölőbb településének számít. Ha kedveled az autentikus helyeket, az aprócska házak, a fehér tornyú, kis templomok és a közöttük csörgedező Pécsely-patak mellett megejtett sétát sem szabad kihagynod, ugyanakkor Örvényes ennél jóval több látnivalót tartogat. A falu országos hírű nevezetessége az 1800 körül újjáépült, máig működő vízimalom, melynek elődjéről már a 13. századból is kerültek elő feljegyzések. A népi stílusú műemlék molnárháza néprajzi és népművészeti kiállításnak ad otthont.

Mindemellett köztudott, hogy a Balaton környéke már az ókori római időkben is kedvelt helynek számított, melyről az Örvényes mellett talált épületmaradványok is tanúskodnak. A Hosszúréteknél egy második században épült egykori római villagazdaságra bukkanhatsz, melynek feltárása során egy központi épület és egy fürdő mellett egy keresztény bazilikává alakított épület is előbukkant.

Az örvényesi vízimalom (forrás: orvenyesivizimalom.com)

Örvényes ódon, középkori, román stílusú templomának romjait is érdemes szemügyre venned - ezt a falu keleti részében találod meg -, mint ahogy a Pécsey-patak barokk hídját sem érdemes kihagynod, ha itt jársz.

Örvényest autóval a 71-es úton Balatonfüred felől közelítheted meg, ha pedig vonattal szeretnéd megtenni az utat, a Budapest-Székesfehérvár-Tapolca vonalat kell választanod. Ide kattintva további információkra lelhetsz a malommal kapcsolatban, ha pedig szálláshelyet keresel, kattints ide! »

Barlangtúrák és afrikai kalandok: Balatonederics

A Keszthelyi-hegység keleti oldalán elhelyezkedő Balatonederics nevét legtöbben az itt található Afrika Múzeumról ismerik, amit a neves Afrika-kutató és vadász, dr. Nagy Endre hozott létre. A múzeum sokszínű tanzániai néprajzi gyűjteménynek - mely csont- és fafaragványokat, illetve afrikai kultikus tárgyakat egyaránt magába foglal -, emellett egy kisebb szafariparknak is otthont ad.

Ha azonban a felszíni látnivalóknál jobban érdekel, amit a földalatti világ rejt, vedd célba a település közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén nyíló, fokozottan védett Csodabogyós-barlangot - nevét a bejárat mellett található szúrós bogyókról kapta -, mely dunántúli és magyarországi viszonylatban is az egyik legnagyobb cseppkőbarlangnak számít. A több mint öt kilométer hosszú és 121 méter mély barlangot hasadékfolyosók, termek és aknák tarkítják, melyek egy részét szervezett túrák segítségével 2006-tól a kalandvágyó amatőr barlangkutatók is bármikor bejárhatják.

Tevék a balatonedericsi Afrika Múzeum parkjában (forrás: heviz-info.hu)

Ráadásul a többi, turisták előtt is nyitva álló magyarországi barlangtól eltérően itt reális körülmények között fedezheted fel a természet eme csodáját, ugyanis a kivilágítatlan barlangban fejlámpa segítségével, sokszor pedig négykézláb vagy épp hason csúszva kell haladnod.

Ha úgy döntöttél, kipróbálod a barlangászást, választhatod a másfél-kétórás, 400 méteres alaptúrát is, ha azonban kalandvágyóbb természet vagy, a négyórás és 900 méteres extrém barlangtúrát is kipróbálhatod.

Balatonedericset autóval a 71-es út, illetve a 84-es főút találkozásánál találod meg, vonattal pedig a Balatonszentgyörgy-Keszthely-Tapolca vonalon közelítheted meg. Ha további információkra van szükséged a településsel, illetve az itt található szállás- és vendéglátóhelyekkel kapcsolatban, kattints ide. Amennyiben pedig a barlangtúrához kaptál kedvet, ide kattintva online is bejelentkezhetsz.
Ezt is szeretjük