Szabad dudálni az autóval, ha előzni akarsz? 3 KRESZ-szabály, amit sokan rosszul tudnak

A KRESZ egyes kérdésekben nagyon pontosan fogalmaz, sokan mégsem tudják a szabályt.

Kevésbé ismert KRESZ-szabályok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A KRESZ-szabályok ismerete nélkülözhetetlen, ha az ember részt vesz a forgalomban akár autóval, akár egyéb járművel, de gyalogosan is fontos elsajátítani a tudásanyagot. Vannak azonban olyan pontok a rendeletben, amelyeket sokan eltévesztenek.

Sokan rutinból közlekednek az utakon, így idővel megkophat a tudás, amennyiben egy-egy pont alkalmazására ritkán van szükség.

Számos olyan kérdés van a közlekedési szabályzatban, amelyre nagyon pontosan megfogalmazott a válasz, akadnak mégis, akik bizonytalanok a tartalmában. 

Kevésbé ismert KRESZ-szabályok

A szabályok betartása nemcsak a büntetés elkerülése végett fontos, de a biztonságos közlekedés feltétele is. A tudás felfrissítése ezért elengedhetetlen időnként. 

Mikor adhatsz hangjelzést az autóval?

A KRESZ szerint hangjelzést adni csak balesetveszély esetén, a baleset megelőzése érdekében szabad lakott területen belül, ám tartalmaz még egy apró kiegészítést a pont, amely fölött sokan elsiklanak: lakott területen kívül előzési szándék jelzése céljából is szabad. 

Stresszlevezetésnek tehát egyértelműen szabálytalan rátenyerelni a dudára, ám veszély esetén lehet használni, sőt, a településen kívül figyelmeztetésképpen az előzési szándékot sem tilos hanggal jelezni.

Ki kell engedni az indexelő buszt a megállóból?

Sokan bizonytalanok, amikor a megállóból indulni készülő buszhoz érkeznek az útjuk során, ami nem meglepő, korábban ugyanis kikerült a szabályzatból az elengedés kötelezettsége. Jelenleg már feketén-fehéren szerepel a KRESZ-ben az alábbi rendelkezés:

„Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) - ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető - lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni.”

Hirtelen fékezni tehát nem kell, ha meglátod, hogy indexel a busz melletted, de alapvetően köteles vagy elengedni. Természetesen a busz vezetőjének indulás előtt meg kell győződnie a manőver veszélytelenségéről.

Mikor nincs elsőbbsége a villamosnak?

Gyakori tévhit, hogy villamosnak mindig elsőbbsége van, ám a KRESZ-ben számos olyan szituáció van, amikor ez nem helytálló, és nem csupán a megkülönböztető jelzését használó járművekkel szemben igaz ez. Bár a mindennapokban ez a szabály sokszor elfelejtődik, a gyalogos-átkelőhelyen haladó gyalogosok valójában a villamossal szemben is elsőbbséget élveznek. A balesetveszély elkerülése érdekében azért jobb nem kilépni a villamos elé, ha úgy látod, nem fogja megadni a vezető az elsőbbséget.

A villamosnak akkor sincs elsőbbsége, ha Elsőbbségadás kötelező vagy Állj, elsőbbségadás kötelező táblája van az úton, illetve természetesen akkor sincs, ha nem kap szabad jelzést a jelzőlámpán. Amennyiben a villamos kanyarodik, akkor meg kell adnia az elsőbbséget az egyenesen továbbhaladók számára, akár azonos irányból, akár szemből érkeznek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Néhány egyéb kivétel természetesen növeli a bizonytalanságot. A KRESZ alapján a villamosnak van elsőbbsége többek közt egyenrangú útkereszteződésben - akkor is, ha balról érkezik, illetve körforgalom keresztezésénél vagy útszűkületben is ő élvez elsőbbséget.

Nézz tovább: töltsd ki a KRESZ-kvízt!

A jelzőtáblákat minden közlekedőnek ismernie kell. Te hány kérdésre tudod a jó választ?

Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük