Káprázatos fotókon a vörösen izzó város
A vörös, sziklába vájt város, Petra a világ egyik leglátványosabb csodája. Nézd meg a képeket!
A Jordániában található világhírű romváros, Petra az UNESCO Világörökség helyszíneinek egyik legkiemelkedőbb példája. A vöröslő, kőbe vájt város elhelyezkedése és szemet gyönyörködtető látványa miatt is világhírű úti cél, amit tízezrek keresnek fel minden évben.
Évezredes időutazás
Petra a világ egyik leghíresebb és leglátványosabb régészeti lelőhelye, ahol az ősi keleti hagyományok az ógörög építészettel keverednek.
A Vörös- és a Holt-tenger között elterülő, félig épített, félig sziklába vájt Petra fontos kereszteződést jelentett Arábia, Egyiptom és Szíria-Fönícia között.
Petrát az i. e. 6. század körül egy szemita népcsoport, a nabataeusok alapították, akik egy Szíriáig terjedő kereskedőbirodalom alapjait fektették ezzel le. I. u. 106-ban Traianus római császár az arábiai provincia részeként annektálta a Nabateai Királyságot. A Petrát sújtó számos földrengés a város lassú hanyatlását idézte elő, amit az sem tudott megállítani, hogy érsekséggé nevezték ki. 636-ban muszlim arabok vették be a várost, azonban a település távol maradt a Mekkába vezető zarándokúttól.
A 12. században a keresztesek építettek itt erődöt, és Petra visszanyerte ókori pompáját, de a lovagok hamar visszavonultak, és a korai 19. századig, a svájci felfedező, Burckhardt látogatásáig a helyi népekre hagyták a települést.
Sziklába vájt város
Petra a modern Amman városától délre, a hegyekkel tarkított Vádi-el-Araba-sivatag szélén fekszik, a megszálló csapatok ellen egykor némi természetes védelmet nyújtó, hatalmas mészkőhegyekkel körülvéve. Évszázadokig itt volt a Földközi-tenger, a Közel-Kelet, Afrika és India között fűszereket szállító tevekaravánok fő találkozópontja.
Petra egyik leghíresebb látnivalója az impozáns, 40 méter magas, félkész szoborként a hegyoldal sziklájába vájt homlokzat, a Khazne Firaun, más néven a fáraó kincsesháza. A Khazne az egyetlen épület Petrában, mely nélkülöz minden nabateai elemet, és kizárólag Alexandriához és az ógörög művészeti hagyományokhoz kapcsolódik.
Ha további káprázatos helyekben gyönyörködnél, illetve meg akarod ismerni az UNESCO Világörökség legszebb részeit, mind hazánkban, mind a bolygó egészét illetően, böngéssz A Világörökség részei című linkgyűjteményünkben!
Misztikus királysírok
A lenyűgöző homlokzat mögött egy hatalmas, négyzet alaprajzú termet vájtak ki a sziklából. A petrai sírokra jellemzően a terem belső kialakításának egyszerűségével szemben a külső megmunkálás összetett és bonyolult.
A Khaznétől északra fekszik Dzsebel-Khubtha hatalmas tömbje. Itt három nagyméretű királysírt vájtak a király falaként ismert sziklafalba: az Urna-, a Korinthoszi- és a szikla rendkívüli hatása miatt Selyemsírként is ismert Palotasírt. Petra továbbá jelentős római relikviákat is rejt, közöttük az 1. században emelt színházat: a csaknem teljesen a sziklába vájt építmény több mint nyolcezer néző befogadására volt képes.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bejárat is maga a csoda
Petra főbejáratához az út a Musza-folyó által formált szurdokon, a Siken keresztül vezet. A folyót a nabateaiak gáttal torlaszolták el, és csatornába terelték, hogy a városba ivóvizet vezessenek. A meredek, függőleges, mindkét oldalon több száz méter magasba törő falak között kanyargó Sik széltében alig több mint öt méterre szűkül. A Khazne, a kincsesház, a szurdok végén áll.
OLVASD EL EZT IS!
- ázsia
- tenger
Fotókon a világ legfurcsább tava
- kanada
- hegyvidék
Megdöbbentő kép a rejtélyes arcról
- ázsia
- halál