Nincs olyan ember, aki ne ismerné a kalózokat, a tengerek és óceánok vízen portyázó rablókat, akik gyanútlan kereskedőhajókat zsákmányoltak ki. A véres küzdelmeket mindkét fél megszenvedte, azonban olykor a tengeri martalócok hihetetlen értékekhez jutottak.
A kincseket természetesen nem lehetett a hajókon tárolni, hiszen őket is ugyanúgy veszélyeztette a többi kalóz, így különböző rejtekhelyeket kerestek. Ezeken nemcsak a megszerzett vagyontárgyakat, de legtöbbször saját magukat is elrejtették a hatóságok elől.
Kalózparadicsomok
A 17-18. században élte virágkorát a tengeri fosztogatás. A Karib-tenger veszélyes vizén leselkedő banditák története nem véletlenül ihletett meg több írót, és készült sikeres film is róluk, mely részben árnyalja életvitelüket és stílusukat. Azonban nem csak azon a térségen vadásztak, a világ több táján is fennmaradtak vérfagyasztó kalóztörténetek. Írország környékén egy kalóznő tartotta rettegésben a hajósokat titkos búvóhelyéről. Mára már a legtöbb titkos kalózszigetet feltárták - mutatjuk, hol bujkáltak, és őrizték kincseiket.

Madagaszkár környéke igazi kalózparadicsomnak számított a 17. században. Tőle északra található Île Sainte-Marie szigete, ahol több híres kalóz raktározta holmijait, mint William Kidd, Thomas Tew vagy Henry Every, akik az egzotikus cikkeket szállító hajókat is rendszeresen megtámadták.
Fotó: Getty Images Hungary

Történészek szerint több billió dollár értékben ástak el kalózok kincseket a Kókusz-szigeten, a mai napig nem tudni, a későbbi kincsvadászok mennyit és milyen értékben találtak. William Thompson állítólag ide ásott el egy életnagyságú drágakövekkel kirakott, tömörarany Szent Mária-szobrot, és Edward Davis kapitány is gyakran rejtőzött itt.
Fotó: Giordano Cipriani / Getty Images Hungary

Port Royal a kalózok fővárosa volt. A spanyolok alapították, de miután a britek elfoglalták, kalózokat hívtak, hogy megvédjék a kikötőt. A világ legvadabb városának tartották, virágzott a prostitúció, a rabszolgakereskedelem, folyt a rum és rengeteg kincs cserélt itt gazdát, amíg 1692-ben egy cunami a földdel tette egyenlővé. Sokan ezt Isten büntetésének tartották.
Fotó: Getty Images Hungary

New Providence szigete ma a legnépszerűbb a Bahamákon, de egy időben kalóztanya volt. 1686-ban brit gyarmatosítók érkeztek, de nem építettek védhető erődöt, így hamar a tengeri martalócok egyik kedvenc helye lett, a kalózok köztársaságának hívták. A kalóz Thomas Barrow egyenesen New Providence kormányzójának nevezte ki magát, amitől a brit uralkodó nem volt boldog.
Fotó: Getty Images Hungary

Észak-Karolina partja mellett tökéletes és közkedvelt kalózrejtekhelyként ismert Ocracoke szigete, Jack Rackham és szeretője, Anne Bonny a híres kalóznő is gyakran meghúzódott itt.
Fotó: Getty Images Hungary

A Mexikói-öbölben található Dry Tortugas szigetek ma nemzeti parkként fekszenek a tengerben. Az 1513-as felfedezésük után kalózok teknőstojásokat és teknősöket csentek innen, amiket eladtak. A szigeteket megközelíteni veszélyes volt, állítólag 200 hajó feneklett meg a partoknál. Az egyiken található Fort Jeffersonban őrizték a Lincoln gyilkosság állítólagos kitervelőjét.
Fotó: yenwen / Getty Images Hungary

Haiti szigetén fekszik Tortuga, ami az 1630-as évektől a karibi térség egyik legnagyobb kalózközpontja volt. Szinte állam volt, saját szabályokkal. A spanyolok folyamatosan támadták, bár nem tudták elfoglalni, a város jelentősége csökkent, végül a tortugai kalózok egyszerűen szétszéledtek.
Fotó: Getty Images Hungary

Az 1500-as évektől Írországban a Clew-öbölben található Clare-szigetről fosztogatott Grace O’Malley angol kereskedőhajókat, akit kalózkirálynőnek is hívtak. Zsákmányszerzés közben még meg is házasodott, gyerekeket szült, akiket sikeresen felnevelt.
Fotó: Brendan Tompsett / Getty Images Hungary

A Vietnámhoz közeli Hai Tac szigetcsoport 16 szigetén temérdek kalóz bandázott, még a 20. században is használták. Az egyik legkésőbb felszámolt rejtekhelyük volt.
Fotó: fbxx / Getty Images Hungary

A Barataria-öböl Lousiana déli részénél található, több kalóz is megfordult itt, köztük Jean Lafitte, aki testvérével, Pierre-rel a legnagyobb magánkézben lévő flottát birtokolta akkoriban. Kitüntették magukat az amerikaiak oldalán 1815-ös New Orleans-i csatában, amiért amnesztiát kaptak.
Fotó: Drew Angerer / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary)