Kitiltották az autókat, nagyon jót tettek vele – Így mentik meg a természeti kincseket a japánok

A japán terület pozitív példája a természetvédelemnek és a fenntartható turizmusnak.

A japán autómentes természetvédelmi terület
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A japán Alpokban, 1500 méteres magasságban fekvő Kamikochi teljesen autómentes, így a látogatók zavartalanul élvezhetik a természetet. A terület megóvása érdekében született a döntés, hogy a páratlanul gazdag adottságú hegyvidéket ne szennyezzék a turisták.

Az egész térségben friss hegyi levegőn kirándulhatnak a látogatók a folyóparti túraútvonalakon, megismerhetik az itt élő japán hómajmokat és élvezhetik a nyugalmat. Itt nincsenek magánházak vagy állandó lakók, sem boltok vagy üzletláncok. Itt a természet az úr.

A japán autómentes természetvédelmi terület

Japánt a nyári időszakban füllesztő hőség lepi el, így a helyiek is gyakran térnek meg a hegyvidéki táj hűvösebb völgyeibe, és túráznak a fenséges hegyek között. Kamikochi Nagano prefektúrában található, a Hida-hegység vagy más néven Északi-Alpok vonulatában. A Chubu-Sangaku Nemzeti Park védett területének része, amely mintegy 174,3 hektáron terül el.

GettyImages-1057433604
Fotó: Poca Wander / Getty Images Hungary

Kamikochi egy 15 kilométer hosszú fennsík az Azusa folyó mentén, körülbelül 1500 méterrel a tengerszint felett. Tekintélyt parancsoló, magas hegyek veszik körül, köztük a Nishihotakadake (2909 m), az Okuhotakadake (3190 m), a Maehotakadake (3090 m) és a vulkanikus és még mindig aktív Yakedake (2455 m). A területen varázslatos kirándulási lehetőségek adódnak, befagyott vízesések, tarka vadvirágos völgyek és hófolyosók szegélyezik a mesebeli parkot. Ezen a területen élnek az elbűvölő japán hómajmok is, akiket különösképpen kedvelnek az itt kalandozók.

GettyImages-485931361
Fotó: Anup Shah / Getty Images Hungary

Mivel a terület és a benne élő állatok, valamint a burjánzó növényvilág védelme érdekében 1994 óta nem mehetnek be magángépjárművek, így helyi buszjáratokkal vagy esetlegesen taxival lehet megközelíteni a nemzeti parkot. A vonattal érkezők számára pedig külön jegyet biztosítanak a látogatáshoz. 

Természetvédelem és fenntartható turizmus

A tömegturizmus romboló hatását sikerült megfékezni a japán természetvédelmi intézkedésnek, így a turistaforgalom is kezelhetőbb számokat mutat. A szemetelésnek, rongálásnak kitett természeti területek védelme az egész világon problémát jelent, és egyre több helyen választják a korlátozási intézkedéseket, hogy megmentsék ezeket a páratlan kincseket az utókornak.

GettyImages-2008349282
Fotó: Twenty47studio / Getty Images Hungary

Az ökoturizmus is hozzájárulhat a természet védelméhez, hiszen népszerűsíti a környezettudatos gondolkodást a helyi lakosok és a látogatók körében is. A védett területek kialakításával új munkahelyeket is lehet teremteni, bevonhatók a természetvédelmi oktatás és az ökoturizmus más válfajai is, például programok és események formájában. Ezekkel az intézkedésekkel meg lehet teremteni a védett területek alulról jövő támogatását, amely nélkül sajnos a megóvásuk esélye szinte semmi.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ökoturizmus Európában

Az Európa területén belül lévő természetvédelmi területek megóvását az erre szakosodott szervezet kitartó munkája segíti. Célja, hogy megteremtse és meghonosítsa a fenntartható turizmust az európai természetvédelmi és nemzeti parkokban. Három területen igyekeznek támogatni ezeket a zónákat, egyrészt a környezeti magatartás változtatásával, fejlesztésével, másrészt a helyi fejlődés és örökségmegőrzés támogatásával és a helyi idegenforgalmi vállalkozások bevonásával.

Az erdőkben kihelyezett tájékoztató táblák és kiépített tanösvények segítenek megismerkedni az adott erdő védett fajaival.
Az erdőkben kihelyezett tájékoztató táblák és kiépített tanösvények segítenek megismerkedni az adott erdő védett fajaival.
Fotó: Johnce / Getty Images Hungary

Magyarországon is sok szervezet dolgozik ennek érdekében, és láthatjuk, hogy az erdők és kirándulóparadicsomok védelme sok generációnak és társadalmi rétegnek egyaránt a közös szívügye. A kétezres évektől változó mértékben, de történtek előrelépések az ökoturisztika és a természetvédelem területén, habár a pályázati lehetőségek és források elérhetősége sokszor korlátozott, és a bürokratikus terhek is nehezítik a projektek megvalósítását. Ennek ellenére sok pozitív példát láthatunk, akár a nemzeti parkok fenntarthatóbb és a helyi értékeket védő programjaira gondolva, vagy az egyre több, magánkezdeményezésre és civil szervezkedésre, amelyek az itthoni folyók és erdők megtisztítását szolgálják.

GettyImages-952307610
Fotó: freemixer / Getty Images Hungary

Elöljáró példák lehetnek a szomszédos országaink is ebben a tekintetben. Szlovákia nagy előrelépéseket ért el a fenntarthatóbb látogatási szabályokkal a nemzeti parkokban. Ausztria kiemelkedően teljesít ezen a területen, jól működő ökoturisztikai modellek léteznek, ahol a helyi termékek, kultúra és a természetvédelmi értékek összhangban működnek. Az osztrák állam rendszeresen támogatja a helyi kezdeményezéseket és a természetvédelmi projekteket, ezáltal folyamatosan növelve a természetvédelmi területek és az ökoturizmus vonzerejét. Szlovénia is felívelő tendenciát mutat a környezetvédelem és a kisebb falvak, természetvédelmi régiók bevonásában és támogatásában. A japánok példája is mutatja, hogy az ilyen felbecsülhetetlen értékkel bíró zöld oázisokat meg kell menteni, hogy évek múltán is élő és virágzó részei lehessenek az országnak.

Nagyon káros a környezetnek, mégis naponta százezrek megteszik – Hogyan lehet fenntarthatóbb a turizmus?

A közúti, a légi, a tengeri szállítás és utazás a légszennyezés és a CO2-kibocsátás egyik fő forrása.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük