Kitiltották az autókat, nagyon jót tettek vele – Így mentik meg a természeti kincseket a japánok
A japán terület pozitív példája a természetvédelemnek és a fenntartható turizmusnak.
A japán Alpokban, 1500 méteres magasságban fekvő Kamikochi teljesen autómentes, így a látogatók zavartalanul élvezhetik a természetet. A terület megóvása érdekében született a döntés, hogy a páratlanul gazdag adottságú hegyvidéket ne szennyezzék a turisták.
Az egész térségben friss hegyi levegőn kirándulhatnak a látogatók a folyóparti túraútvonalakon, megismerhetik az itt élő japán hómajmokat és élvezhetik a nyugalmat. Itt nincsenek magánházak vagy állandó lakók, sem boltok vagy üzletláncok. Itt a természet az úr.
A japán autómentes természetvédelmi terület
Japánt a nyári időszakban füllesztő hőség lepi el, így a helyiek is gyakran térnek meg a hegyvidéki táj hűvösebb völgyeibe, és túráznak a fenséges hegyek között. Kamikochi Nagano prefektúrában található, a Hida-hegység vagy más néven Északi-Alpok vonulatában. A Chubu-Sangaku Nemzeti Park védett területének része, amely mintegy 174,3 hektáron terül el.
Kamikochi egy 15 kilométer hosszú fennsík az Azusa folyó mentén, körülbelül 1500 méterrel a tengerszint felett. Tekintélyt parancsoló, magas hegyek veszik körül, köztük a Nishihotakadake (2909 m), az Okuhotakadake (3190 m), a Maehotakadake (3090 m) és a vulkanikus és még mindig aktív Yakedake (2455 m). A területen varázslatos kirándulási lehetőségek adódnak, befagyott vízesések, tarka vadvirágos völgyek és hófolyosók szegélyezik a mesebeli parkot. Ezen a területen élnek az elbűvölő japán hómajmok is, akiket különösképpen kedvelnek az itt kalandozók.
Mivel a terület és a benne élő állatok, valamint a burjánzó növényvilág védelme érdekében 1994 óta nem mehetnek be magángépjárművek, így helyi buszjáratokkal vagy esetlegesen taxival lehet megközelíteni a nemzeti parkot. A vonattal érkezők számára pedig külön jegyet biztosítanak a látogatáshoz.
Természetvédelem és fenntartható turizmus
A tömegturizmus romboló hatását sikerült megfékezni a japán természetvédelmi intézkedésnek, így a turistaforgalom is kezelhetőbb számokat mutat. A szemetelésnek, rongálásnak kitett természeti területek védelme az egész világon problémát jelent, és egyre több helyen választják a korlátozási intézkedéseket, hogy megmentsék ezeket a páratlan kincseket az utókornak.
Az ökoturizmus is hozzájárulhat a természet védelméhez, hiszen népszerűsíti a környezettudatos gondolkodást a helyi lakosok és a látogatók körében is. A védett területek kialakításával új munkahelyeket is lehet teremteni, bevonhatók a természetvédelmi oktatás és az ökoturizmus más válfajai is, például programok és események formájában. Ezekkel az intézkedésekkel meg lehet teremteni a védett területek alulról jövő támogatását, amely nélkül sajnos a megóvásuk esélye szinte semmi.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ökoturizmus Európában
Az Európa területén belül lévő természetvédelmi területek megóvását az erre szakosodott szervezet kitartó munkája segíti. Célja, hogy megteremtse és meghonosítsa a fenntartható turizmust az európai természetvédelmi és nemzeti parkokban. Három területen igyekeznek támogatni ezeket a zónákat, egyrészt a környezeti magatartás változtatásával, fejlesztésével, másrészt a helyi fejlődés és örökségmegőrzés támogatásával és a helyi idegenforgalmi vállalkozások bevonásával.
Magyarországon is sok szervezet dolgozik ennek érdekében, és láthatjuk, hogy az erdők és kirándulóparadicsomok védelme sok generációnak és társadalmi rétegnek egyaránt a közös szívügye. A kétezres évektől változó mértékben, de történtek előrelépések az ökoturisztika és a természetvédelem területén, habár a pályázati lehetőségek és források elérhetősége sokszor korlátozott, és a bürokratikus terhek is nehezítik a projektek megvalósítását. Ennek ellenére sok pozitív példát láthatunk, akár a nemzeti parkok fenntarthatóbb és a helyi értékeket védő programjaira gondolva, vagy az egyre több, magánkezdeményezésre és civil szervezkedésre, amelyek az itthoni folyók és erdők megtisztítását szolgálják.
Elöljáró példák lehetnek a szomszédos országaink is ebben a tekintetben. Szlovákia nagy előrelépéseket ért el a fenntarthatóbb látogatási szabályokkal a nemzeti parkokban. Ausztria kiemelkedően teljesít ezen a területen, jól működő ökoturisztikai modellek léteznek, ahol a helyi termékek, kultúra és a természetvédelmi értékek összhangban működnek. Az osztrák állam rendszeresen támogatja a helyi kezdeményezéseket és a természetvédelmi projekteket, ezáltal folyamatosan növelve a természetvédelmi területek és az ökoturizmus vonzerejét. Szlovénia is felívelő tendenciát mutat a környezetvédelem és a kisebb falvak, természetvédelmi régiók bevonásában és támogatásában. A japánok példája is mutatja, hogy az ilyen felbecsülhetetlen értékkel bíró zöld oázisokat meg kell menteni, hogy évek múltán is élő és virágzó részei lehessenek az országnak.
Nagyon káros a környezetnek, mégis naponta százezrek megteszik – Hogyan lehet fenntarthatóbb a turizmus?
A közúti, a légi, a tengeri szállítás és utazás a légszennyezés és a CO2-kibocsátás egyik fő forrása.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- város
- környezetvédelem
9 város, ahol több fokkal hűtötték le a hőmérsékletet: ilyen egyszerű módszert alkalmaztak
- franciaország
- francia