Izzik a föld a Tűzgyűrűben: félelmetes hely, ahova kevesen mernek elutazni
Íme, a táj, ahol szinte mindig mozog a föld, és izzik minden négyzetméter. Nézd meg te is!
Az oroszországi Kamcsatka-félsziget vulkánjai a világ egyik legjelentősebb, ma is aktív, tűzhányókkal és sokféle kapcsolódó földtani képződménnyel sűrűn borított térségét jelentik.
Az aktív vulkánok és gleccserek együttese rendkívül szép, erőtől duzzadó tájat alkot, a vidék egyúttal kivételesen sokszínű állatvilágot rejt, köztük a lazacfélék a világon ismert legváltozatosabb populációjával, valamint a tengeri vidrák, barnamedvék és óriásrétisasok kivételes koncentrációjával.
Több száz tűzhányónak ad otthont
A Világörökség részét képező, védett övezet a Kamcsatka-félsziget ősi, legérintetlenebb részeit és a csendes-óceáni úgynevezett Tűzgyűrűre legjellemzőbb vulkáni területek figyelemre méltó gyűjteményét mutatja be. A gyűrű annak a tektonikai folyamatnak a felszíni megnyilvánulása, melynek során a csendes-óceáni szárazföldi kéreglemez évi tíz centimétert megtéve begyűrődik az eurázsiai tábla alá.
Kamcsatka területén több mint háromszáz tűzhányó található, melyek közül 29 ma is aktív. A világörökségi terület legnagyobb vulkánja a 3528 méter magas Kronot. Emellett a rezervátumban számos meleg- és ásványvizű forrás, gejzír, valamint az aktív vulkáni tevékenységgel együtt járó jelenség található.
A föld mintegy izzik a Tűzgyűrűben, emellett a földrengések is nagyon gyakoriak, a rendkívül veszélyes táj szépsége azonban így is vonzza a kellő bátorsággal rendelkező turistákat.
Rendkívül gazdag élővilág
A félsziget nyirkos és viszonylag enyhe éghajlatnak örvend, ami buja növénytakarót eredményezett. A vegetáció nyír, vörös- és lucfenyő alkotta hegyvidéki tajgaerdőket, nagy kiterjedésű kövinyír-erdőségeket, az üledékes talajon megtelepedett nyár-, éger- és fűzfákból álló mocsári erdőket, tőzeges, akár ötven kilométer szélességet elérő part menti lápvidékeket, valamint szubalpesi cserjéseket és hegyvidéki tundrát foglal magában. A térség egyúttal rendkívül sokszínű növénytakarót is táplál.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A különálló szigetekre jellemző bioföldrajzi adottságokkal is rendelkező Kamcsatka-félsziget állatvilága viszonylag alacsony fajgazdagságú. Egyes fajok ugyanakkor - köztük a medvék, a havasi kecskék, a szarvasok, a cobolyok és a rozsomákok - nagy számban fordulnak elő. A vidéken mindemellett számos tengeri madárkolónia él, és Bering-csérek is nagy számban fészkelnek itt. Csaknem minden folyó ívóhelyül szolgál a tápláléklánc kulcsfontosságú elemét alkotó lazacok számára, melyek mindegyik alfaja megtalálható Kamcsatka folyóiban.
Cikkünk a Világörökség című könyv alapján készült, mely a Partvonal Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: barry-julie.blogspot.com.
Te elutaznál a Tűzgyűrűbe?
OLVASD EL EZT IS!
- sziget
- világjáró
Titokzatos város bukkant elő a tengerből: láttad már Nan Madolt?
- sivatag
- világjáró
Ahol még mindig radioaktív a föld: a hírhedt Nevada Test Site
- sivatag
- világjáró