Miért iszunk kétszer annyit, ha szabadságon vagyunk? Az alkoholizmus előszobája lehet

Tényleg képtelenek vagyunk alkohol nélkül kikapcsolódni?

Ivás a szabadság alatt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Végre eljött a várva várt szabi, cisszen is a sör, keverjük a fröccsöt, rendeljük az Aperolt. Talán ezt az érzést senkinek sem kell bemutatni. De mégis, miért kell végiginni a szabinkat?

Egy közvélemény-kutatásban repülővel utazó embereket kérdeztek meg az ivási szokásaikról. A résztvevők 39 százaléka azt válaszolta, hogy szabi alatt a szokásosnál többet és korábban nyúl az ital után.

Ivás a szabadság alatt

A jelenség hátterében számos ok állhat. Természetesen ez az időszak a kikapcsolódásról, a felelősségek és kötelességek elengedéséről szól - ezért nem meglepő, hogy sok ember elengedi magát, és csak a saját szórakozását helyezi előtérbe. Míg a délelőtti italozás otthon az alkoholisták szokásának tűnhet, a szálloda medencéjénél ülve teljesen más érzést ad.

A szabadság idején megszűnnek az olyan kötelességek, mint a holnapi munkába menés, a fűnyírás vagy a számlák befizetése. Ez az átmeneti szabadság sokak számára együtt jár a mértéktelen alkoholfogyasztással.

Utazáskor ez már gyakran a repülőtéren elkezdődik. A CheapFlights.com több mint 1000 nyaralót kérdezett meg a repülőtéren való italozási szokásaikról. A válaszadók majdnem fele azt mondta, hogy szokott indulás előtt vagy gépre várakozáskor inni - akár bosszúság, akár öröm éri őket. De mi lehet az ok?

Része az ünneplésnek, pihenésnek

Nem csak nyáron jellemző a szabiivós tendencia: a karácsonyi-újévi időszakban is rengetegen nyúlnak az italhoz, a z alkohol egyre inkább az ünnepek nélkülözhetetlen részévé vált. Bizonyos italok évszázadok óta részei az ünnepi hagyományoknak - csakúgy, mint a bejgli. Ezt természetesen a nagy cégek is meglovagolják. Az alkoholreklámokban a márkaképet sokszor összekapcsolják a meghitt ünnepléssel, családi pillanatokkal. Így elhitetve a vásárlókkal, hogy az ital a karácsonyi hangulat egyik fő összetevője. De ugyanez érvényes a nyári hirdetésekre is, amik azt propagálják, hogy nagy melegben csak a hűs, habos, gyöngyöző sör lehet a vigasz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Társadalmi nyomás

A marketing mellett mi, embertársaink is nagy nyomást gyakorlunk egymásra. Jelenleg egy olyan társadalomban élünk, ahol az alkoholfogyasztás nemcsak elfogadott, de bátorított is. Az absztinens emberekhez gyakran a gyáva és az antiszociális jelzőket társítják. (Pedig a májnak hihetetlenül jót tesz az alkoholmegvonás.) Magyarországon ezt nem kell magyarázni: itt nem akkor kérdezik meg, hogy minden rendben van-e, ha iszol, hanem akkor, ha visszautasítod az italt.

Bizonyára veled is előfordult már, hogy nemet mondtál, és kérdő szemek tucatjai néztek vissza rád. Hacsak nem vagy terhes, vagy vezetsz, az alkohol elutasítása értelmezhetetlen sokak számára. Ennek a nyomásnak pedig sokan engednek is végül.

Az ital jó stresszlevezető

Az emberek az év tetemes részét stresszesen és frusztráltan töltik. Szabi alatt tehát rengeteg feszültséget kell elengedniük viszonylag rövid idő alatt. És hogy lehetséges ez? Hát alkohollal! Tény, hogy az alkohol megnyugtatja az idegrendszert, és átmenetileg eltereli a figyelmet a gondokról, stresszoldó hatása azonban a legjobb esetben is rövid ideig tart, és sokszor kontraproduktív. Egyesek úgy vélik, egy kis ivás segíthet az embernek levezetni a feszültséget, pedig a túlzott alkoholfogyasztás könnyen stresszforrássá válhat - arról nem beszélve, hogy mindez az alkoholizmus előszobája.

Akármiért is nyúlsz a pohár után a szabi alatt, érdemes elgondolkodni rajta, vajon miért is érzed szükségét már délben iszogatni. Persze, lehet úgy hozzáállni, hogy "most utazunk", "most vagyunk szabin" - de a legjobb megkérdezni magadtól, hogy mit ad valójában hozzá az utadhoz az a pár pohár bor - a reggeli fejfájáson kívül.

Szabad-e lopni a svédasztalos reggeliből? Ezt gondolja a volt szállodai dolgozó

Egy-két sutyiban becsúsztatott süti, zsebbe rejtett gyümölcsök - mindenki csinálja, maximum nem vallja be.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük