Itt lehet lemenni a pokolba?

4 hely a Földön, amit a bejáratának tartanak

Léteznek olyan hátborzongató helyek, melyek kísérteties másolatai a Dante által leírt alvilágnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A természet gyakran hoz létre olyan csodának is beillő, látványos képződményeket, melyek beindítják sokak képzeletét, de emberi kéz alkotta jelenségek is nyújthatnak borzongató látványt. Néhány közülük inkább ijesztő, mint festői: a következő misztikus helyeket például a pokol kapujaként emlegetik.

Wai-o-tapu-i iszaptó
Wai-o-tapu sárga tava

Fortyogó fekete tó: Wai-o-tapu

Az Egyenlítő és a Déli-sark között épp félúton fekszik a megkapó természeti kincseket rejtő, nagy fehér felhő országa, Új-Zéland, melynek területe a világ egyik legaktívabb vulkanikus övezete, ahol évente körülbelül 15 ezerre becsülik a földrengések számát, ebből pedig nagyjából 150 földmozgást az emberek is érzékelnek.

A misztikus látványt nyújtó iszapvulkánok leghíresebbjét, a Tikiterét a legenda szerint G. B. Show nyomán hívják a Pokol kapujának, a híres író ugyanis a megszólalásig hasonlónak képzelte el a zavaros füstfelhőben úszó alvilági bejáratot.

A pezsgő vulkáni krátertavakat Wai-o-tapu termálparkjában lehet megcsodálni: a Lady Knox nevű gejzír például mindennap azonos időpontban, negyed 11-kor tör ki. A gőzölgő tavak kísértetiesek: a különböző fémionoktól élénkzöld vagy sárga, izzó vörös, grafit vagy épp ördögi fekete színekben is pompázhatnak.

A mogorva, füstölgő hegy: Erta Alé

Etiópia és Eritrea határának közelében, az Afar-medencében fekszik a környék legaktívabb vulkánja, az Erta Ale. 1967 óta folyamatosan működik a bazaltból felépült pajzsvulkán, melyben a világon ritkaságszámba menő aktív lávató található.

A világ 23 megdöbbentő, földöntúli tája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Működése egészen 1906-ig nyúlik vissza, vagyis több mint száz éve aktív. A láva folyamatosan keresi a felszínt, de előfordulnak nagyobb kitörések is. Az egyik ilyen kitörés alkalmával, 2003-ban hatalmas szökőkút emelkedett ki a lávatóból, miközben nagy mennyiségű mérgező kéndioxid szabadult a levegőbe - ilyenkor gyakran kell menekülnie a közeli falvak lakosainak. Megfigyelték, hogy a tó szintje folyamatosan emelkedik, néhány év alatt már csaknem 20 méterrel lett magasabb, az egyik oldalon túl is csordult a kürtő peremén. Erta Ale az afarok nyelvén füstölgő hegyet jelent, de a tűzhányó felfedezői a zord helyszín és a félelmetes, egyszersmind kiismerhetetlennek tűnő jelenség hatására a Pokol kapuja elnevezést ragasztották rá.

Erta Alé
Darvaza-kráter

Lángoló tölcsér: Darvaza

Arról, hogy mi rejtőzik a hatalmas mélyedés felszíne alatt, a Föld gyomrában, számtalan tézis kering - a türkmén gödör 40 éve lángol. A Darvaz közelében tátongó lyuknak semmi köze az UFO-históriákhoz vagy a természet alkotta lenyűgöző kincsekhez, a folyamatosan izzó, ijesztő mélyedés a balul elsült földgázkitermelés véletlen eredménye.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A földgázmező a feltárás közben váratlanul beszakadt, és egy 70 méter átmérőjű, 20 méter mély kráter keletkezett, melyből mérgező gáz kezdett szivárogni. A szakemberek annak érdekében, hogy mérsékeljék a veszélyes anyag kiáramlását, begyújtották az egészet, ami azóta is lángol. Messziről is jól kivehetők a baljós lángcsóvák, ezért a helyiek rögtön ráragasztották a Pokol kapujának bélyegét.

A tűz és jég birodalma: Stokkur

A tűz és jég országaként emlegetett, titokzatos és nem mindennapi természeti jelenségekben gazdag Izland legaktívabb gejzíre ötpercenként újra és újra kitör.

Stokkur
A pokol izlandi bejárata

A Stokkur az egyik pillanatban még nyugodt folyam, a következőben pedig óriási erővel lövelli akár 20-25 méter magasba a forró vizet. Az ősi viking mítoszok történetei szerint az alvilág istenei erről a helyről származtak, ahol hatalmas ellentétek, a tűz és a víz energiái feszültek egymásnak, így az emberek emlékezetében a Pokol bejárataként maradt meg a kísérteties helyszín. A forró víz kitörését furcsa, robbanásszerű hang kíséri, mely a gejzír elcsendesedésével hagy csak alább.

Képek: robdownward.blogspot.com; lynnandjim.blogspot.com; jakeisblogging.wordpress.com; jennysjabberings.blogspot.com; elsasviewoftheworld.blogspot.com.

Ezt is szeretjük