Itt hasadt ketté a kontinens

Európa Grand Canyonja

A Verdon-szoros a kontinens egyik legszebb természeti csodája. Aki egyszer látta, soha nem felejti el.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Les Gorges du Verdon, vagyis a Verdon-szurdok vagy Verdon-kanyon - mely nem keverendő össze a megrázó világháborús helyszínnel, Verdunnel - Franciaország egyik legszebb természeti látványossága, melyet gigantikus méretei miatt nem véletlenül emlegetnek úgy, mint a helyet, ahol kettéhasadt a kontinens, annak ellenére, hogy a szurdokot valójában a benne futó folyó vájta ki.

Roppant szurdok Provance-ban

A Les Gorges du Verdon Délkelet-Franciaországban, Provence Haut-Var régiójában található, Avignon és Nizza között húzódik. Ez a természeti csoda valójában egy roppant szurdok, melyet a Verdon-folyó alakított ki magának az évmilliók során.

Az egyes helyeken 800 méter mély kanyon mindkét oldalán közutak haladnak, melyek 130 kilométer hosszan kerülik meg a térséget.

A folyó keskeny szalagja teljes 21 kilométeren át kígyózik a mélyben, mielőtt elérné a Lac de Sainte-Croix nevű mesterséges tavat.

Európa legnagyobb hasadéka

Ez a kontinens legnagyobb szurdoka, melyet épp ezért sokan neveznek Európa Grand Canyonjának is. Létrejötte annak köszönhető, hogy a víz mintegy 25 millió év alatt erodálta a puha mészkövet.

A folyó fokozatosan alakította a mészkőfennsíkot, barlangokat és föld alatti járatokat vájt ki magának. A barlangok idővel olyan hatalmasra nőttek, hogy a mennyezetük beomlott, miáltal létrejött a gigászi, V-alakú szurdok.

Egyes helyeken a sziklafalak csúcsát 1500 méter választja el egymástól, miközben a szurdok mélyén ez a távolság a hat métert is alig éri el. 1997-ben e kivételesen gyönyörű vidék megóvására jött létre a Parc Natural Régional du Verdon.

Legendás tájak: Normandia és Bretagne

Nézegess képeket!

Elolvasom

Világhírű panoráma

1905-ben Edouard Alfred Martel barlangász egy csapattal megkezdte a térség feltárását. A szurdok rövidesen ismert idegenforgalmi látványosság lett, és napjainkban az autósok megállhatnak a Balcons de la Mescla kilátójánál is, hogy megcsodálják a völgy lélegzetelállító panorámáját. Ettől a helytől nyugatra az út nyomvonalát úgy jelölték ki, hogy a lehető legtöbbet láthassák az utazók e természeti csodából, bár a sofőrök jobban teszik, ha minden figyelmükkel az útra összpontosítanak.

Igazi turistaparadicsom

Az Európa legszebbjének tartott kanyon a turisták körében rendkívül népszerű, rengetegen vannak, akik nem csupán autóból szemlélik meg a gigászi látványosságot, de le is merészkednek szirtjei közé, gyalogtúráznak, kajakot bérelnek, vagy hegyet másznak - a mészkősziklák kiváló terepet jelentenek utóbbiak számára.

Az utazók elsősorban nyáron lepik el a környéket, de könnyű megközelíthetősége miatt a szurdok egész évben kiváló úti cél. A legjobb északról nekivágni, a Castellane-tól Moustiers-Sainte-Marie-ba vezető útról megközelíteni vagy délről, az Aiguines-ból Castellane-ba vezető útról a kanyon bal oldalát. A déli útvonalon többek között át lehet szelni az Artuby-folyót is a híres Pont de l'Artuby hídon, mely a kanyon egyik legszebb látványossága.

Amennyiben valaki úgy érzi, több napot is eltöltene az egyedülálló természeti csoda felfedezésével, érdemes a szurdokba induló turisták központjában, La Palud-sur-Verdonban szállást keresni, melynek környékéről az egyik leghíresebb útvonal, a Route des Crêtes kiindulópontja is elérhető, mely megannyi látványos kilátóponttal várja a kirándulókat.

Ezt is szeretjük