Itt folyik az élet vize

Világhírű látnivaló Törökországban

A hatalmas tortákhoz hasonló, hófehér képződmények egy rejtélyes romvárost és az élet vizét őrzik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Richard Chandler, egy angol klasszikafilológus, aki 1765-ben bejárta Kis-Ázsiát, Pamukkale felé közeledtében először egy jókora fehér hegyoldalt pillantott meg a távolban.

Ahogy közelebb ért, ámulva szemlélte a tájat, mely olyannak tűnt számára, mint egy megfagyott zuhatag, melynek a vize egyszer csak mozdulatlanná dermedt, vagy lefelé zúdultában hirtelen megkövült.

Hófehér tortacsodák

Korunk utazóját, aki Nyugat-Törökországnak ezen a vidékén jár, hasonlóképpen elképesztik Pamukkale egymás fölött magasodó, csipkézett szélű, fehér falú teraszai. Mintha csak egy hófehér erőd magasodna a Nagy-Mendres folyó fölött.

A teraszokat kitöltő, egymásba kapcsolódó medencék vize visszatükrözi a vattaszerű, kristályos falakat, melyek megfagyott vízesésekként omlanak alá. Pamukkale neve gyapotvárat jelent. Egyesek szerint az elnevezés a sziklafalak és a teraszok bolyhosnak tűnő felületére utal, a helyi legenda azonban azt tartja, hogy őskori óriások ezeken a teraszokon szárították a gyapottermést.

Földöntúli világ

A fehéren szikrázó pamukkalei falak és teraszok mintegy 2,5 kilométer hosszú és 0,5 kilométer széles területet foglalnak el. Kialakulásukat a fölöttük elterülő fennsíkon fakadó, vulkanikus eredetű, meleg vizű forrásoknak köszönhetik, melyeket a helyiek az élet vizeként emlegetnek, nem csupán azért, mert természetfeletti szépségű formákat hoznak létre, de erős gyógyító tulajdonságokat tudhatnak magukénak.

A forrásvizek mészben és egyéb ásványi anyagokban ugyanis rendkívül gazdagok, melyeket a talajon átszivárgó és a forrásokba folyó esővíz kimosott a sziklákból. Szinte bármit merítenek a forrásvízbe, azt azonnal mészréteg vonja be, és a vízbe beesett tárgyak néhány nap múlva kővé merevednek.

A fennsík pereménél lecsurgó forrásvízből kioldódó mész lerakódik a hegyoldalon - ezt az édesvízi mészkövet travertínónak nevezik. A szikrázóan fehér falakat és teraszokat az évezredek során egymás fölé rakódott mészkőrétegek alakították ki.

Az élet gyógyító vize

Az ásványi anyagokban gazdag termálforrások gyógyhatását több ezer éve ismerik. Azt tartják, hogy a források vize többféle nyavalyát, többek között ízületi gyulladást, magas vérnyomást és szívbetegségeket gyógyított meg, vagy legalábbis enyhített. Szinte bizonyosra vehető, hogy már i.e. 190-ben híre ment a termálvizek gyógyító erejének.

II. Eumenész - a mai Törökország nyugati partjához közel fekvő ókori görög város, Pergamon királya - állítólag ekkor építtette fel Hierapolisz városát azon a fennsíkon, ahol a források fakadnak. A várost Hieráról, Pergamon város Telefosz nevű legendás alapítójának feleségéről nevezte el.

Ókori császárok kedvence

Hierapolisz i.e. 129-ben a Római Birodalom része lett, és kedvelt fürdőhellyé vált. Több császár is felkereste, közöttük Nero és Hadrianus is, hogy igyanak a gyógyforrások vizéből, vagy megfürödjenek bennük. Nero uralkodása alatt, i.sz. 60-ban a várost földrengés pusztította el.

Helyén a korábbinál még nagyobb és pazarabb város épült, széles utcákkal és egy színházzal. A meleg vizet csatornákon keresztül nem csupán a nyilvános fürdőkbe, de a lakóházakba is bevezették. A 11. században kialakított fürdőkben különböző hőmérsékletű termek, illetve medencék voltak.

A fürdőző először a hideg vizű frigidariumba lépett be, aztán átment a meleg tepidariumba, ott beolajozta a testét, majd a forró, gőzölgő caldariumban egy vakaróval lekaparta bőréről az olajat és a piszkot. A fürdők egy része ma múzeum, ahol szobrokból, orvosi eszközökből és ékszerekből álló szép gyűjtemény látható.

Gonosz szellemek és alvilági istenek

Az antik város egyik legérdekesebb emléke az alvilág istenének, Plutónak a szentélye, mely Apollónak, a Nap, a zene, a költészet és az orvoslás istenének szentelt templom mellett található. E szentélyek azért épültek egymás mellé, hogy a két isten jótékony és sötét erői megfelelően ellensúlyozzák egymást.

Pluto sötét hatalma akkoriban valóban félelmetesnek tűnhetett, minthogy az egyik barlangból olyan mérgező gőzök törtek elő, melyek Sztrabón görög földrajztudós és történetíró szerint nyomban elpusztítottak volna egy bikát is. A gőzökről úgy vélekedtek, hogy azok az ártó, gonosz szellemektől származnak, és hiedelmük szerint bizonyos barlangokba egyedül a bejáratot őrző eunuch papok mehettek be sértetlenül.

A természet 15 szemet gyönyörködtető csodája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ma már azonban tudjuk, hogy az ártalmas gőzök az egyik hőforrásból származnak, és aki belép a barlangfülkébe, annak könnyezni kezd tőlük a szeme.

Túlvilági lakhelyek

A városfalakon kívül nagy temető fekszik. 1200 sírja között sok a gazdagon díszített, római kori síremlék. Azoknak a gazdag rómaiaknak az emlékét őrzik, akik az örök birodalomnak ebben a tartományában élték fényűző életüket. Az ókor tehetős római zarándokait mára modern kori turisták váltották fel.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megfürödnek a meleg vízben - az egyik medence alján törött római kori oszlopok fekszenek -, és megcsodálják a romváros alatti hegyoldal fehéren szikrázó teraszait.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

koldok
  • görögország
  • világörökség

Így néz ki a világ köldöke!

gosse
  • ausztrália
  • világjáró

Hatalmas seb a Föld felszínén

balls pyramid
  • ausztrália
  • sziget

Az utolsó paradicsom

Ezt is szeretjük