Íme, az első magyar cigánymúzeum: kukkants be a falai közé!

Az ország első cigánymúzeumának számos viszontagság után sikerült csak megnyílnia.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Arra, hogy létrejöjjön egy, a cigányság néprajzát bemutató, nagyobb múzeum, már a romantika korában, 1876-ban felmerült az igény, azonban ekkor nem volt lehetőség a megvalósításra.

A múzeum épülete
Konferencia a múzeum épületében
Fotó egy dél-dunántúli beás családról

Később, az 1960-as években Erdős Kamill cigánykutató, etnográfus és nyelvész kezdeményezte hasonló intézmény megalakítását, azonban kérvényét az aktuális politikai rendszer művelődési minisztériuma válaszra sem méltatta.

Bár egy országos gyűjtőkörű, nagy múzeum megalakítására még mindig várni kell, végül dr. Gémes Balázs szekszárdi muzeológus és cigánykutató ösztönzésére az 1989-ben létrejött pécsi Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület 1996 nyarán megalapította az Erdős Kamill Cigány Múzeumot.

Mit láthatsz a múzeumban?

A múzeumot a pécsi Rácz Aladár Közösségi Ház épületében nyitották meg, az állandó kiállítás pedig elsősorban a Baranya megyei cigányság történetét és jelenét tárja a látogatók elé.

Az anyag korábban Romák Baranyában címmel, a Sarokmúzeumban került bemutatásra. Bár a múzeumot 1996-ban alapították, kapuit csak 1998. május 16-án nyitotta meg.

A múzeumban a könyvtári és adattári adatbázis mellett elsősorban képzőművészeti alkotásokat lehet megtekinteni, melyeket a naiv cigányfestészet és fafaragás kiemelkedő művészei készítettek.

Képeken a 6 leghíresebb cigánypalota: ezek a legcifrábbak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A fentieken túl a cigányság néprajzát, csoportjait és mesterségeit is megismerhetik a látogatók, a kosárfonóktól egészen a vályogosokig.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Emellett létrehozói szerint a múzeum jelképes volta mindennél fontosabb, a mindenkori kormányzatot kívánja ugyanis szembesíteni azzal, hogy szükséges lenne egy cigány intézményhálózat létrehozása, valamint egy országos cigány múzeum megalapítása, legalábbis, amennyiben a cigányság integrációját és polgárosodását szeretnék elősegíteni. A sors iróniája, hogy a múzeum támogatás hiányában jelenleg a megszűnés határán áll, ezért, ha kíváncsi vagy rá, nézd meg, amíg még lehet. Ha többet akarsz megtudni a múzeumról, keresd fel hivatalos honlapját!

Képek: www.ckke.hu; ocmk.blogspot.com.

Ismersz érdekes, kevésbé ismert múzeumot?

Ezt is szeretjük