Így néz ki a világ legkisebb városa
A különleges címért máig két aprócska város verseng. Gyönyörködj bennük, és döntsd el, melyik a szebb!
A világ legkisebb városa cím birtokosa Európában található, sőt, mindjárt két város is, ugyanis a nem mindennapi jelzőt két település egyszerre tudhatja magáénak. Bár csak az egyiknek van bizonyítéka e cím jogos viseléséről - ugyanis a Guinness-rekordok könyvében csak az Isztriai-félszigeten fekvő Hum városka szerepel, mint a világ legkisebbje -, a másik aprócska település, a belgiumi Durbuy lakói is meg vannak győződve igazukról, és nem hajlandóak lemondani a jelzőről.
Olyannyira, hogy a városhatárt jelző táblára a következő köszöntő szöveget írták: Üdvözöljük Durbuy-ban, a világ legkisebb városában! Egy biztos, mindkét hely igazi kis ékszerdoboz, amit érdemes felfedezni.
A legkisebb, a hagyomány és a helyiek szerint: Durbuy, Belgium
A Belgium déli részén fekvő kisváros, Durbuy már 1331-ben megkapta a városi címet. Parányi mérete ellenére fontos kereskedelmi és ipari központ volt, így válhatott várossá.
Ugyanakkor a világ legkisebb városa elnevezés rajtamaradt, amit még ma is büszkén hangoztatnak a helybéliek, habár az évek során a környező falucskák is beleolvadtak Durbuy-ba, és így már 500 állandó lakója van a vallon településnek.
A helyiek mind az idelátogató turistákból élnek, így a hangulatos, szűk utcákban hotelek, panziók, magánszállások tömkelegéből lehet válogatni.
Éttermekből és kávézókból sincs hiány, Durbuy híres jó konyhájáról és gasztronómiai különlegességeiről.
Saját sörfőzdéje van, ahol jókat kortyolhatnak az utazók a helyi specialitásból, a jellegzetesen erős, maláta ízű Marckloff sörből. Ugyancsak érdemes ellátogatni a házi készítésű lekvárok, dzsemek, fűszerolajok és ecetek boltjába, ahol igazi különlegességek rejtőznek.
A kulináris élvezeteken kívül számos érdekességet kínál még ez az aprócska, 17. századi hangulatú város, így akár egy egész hétvégét is tartalmasan el lehet itt tölteni.
Nem szabad kihagyni a kisvasutat, ami felmegy a Belvedere-toronyba, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Durbuy-t kettészelő Ourthe folyóra, a szűk, macskaköves utcákra, a középkori épületekre és a várost körülvevő Ardennek gyönyörű erdőire. Durbuy egyik fő nevezetessége mindemellett a kertszobrászati park, ahol több mint 250 fát és bokrot csodálhatsz meg a legkülönfélébb alakzatokra nyírva.
Láthatsz páva, medve, gyümölcskosár, mókus, krokodil, de még kávéscsésze alakú bokrokat is. A park további érdekessége, hogy a faragott növények zöme több mint negyvenéves, de akadnak nyolcvanéves példányok is. A park mellett húzódó Ourthe folyón kajakozni is lehet, és számos túraútvonal is indul a városból a hegyekbe, így Durbuy az aktív kikapcsolódást kedvelők számára is ideális úti cél.
A legkisebb, a Guiness-rekordok könyve szerint: Hum, Horvátország
Az ősszel is napfényes, mindösszesen 17-23 lelkes várost szokás horvát Toszkánának is nevezni, ami nem véletlen, hiszen kora középkori épületeivel, városfalával, két szűk utcájával és piciny főterével az olasz vidék településeihez hasonló, lenyűgöző látványt nyújt a látogatóknak. A város egy dombtetőre épült, az Isztriai-félsziget szívében, Buzet városától 14 kilométerre. Az út utolsó négy kilométerét hangulatos erdei úton kell megtenni, így juthatnak el a turisták Hum 11. századból fennmaradt városfaláig. Innen csak gyalogosan lehet besétálni a belvárosba, ami akár tíz perc alatt körbejárható.
A városfalakon belül található a Szent Jeromos-templom, melynek falait 12. századi freskók díszítik, a harangtorony pedig az 1500-as évekből maradt fenn. Egykor iskolája is volt a kicsiny településnek, az épületben ma posta és városháza működik. Egy kis túlzással minden megtalálható Humban, ami egy várostól elvárható, a templomon, postán és városházán kívül szuvenírboltot és két vendéglátóhelyet is magában foglal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azt, hogy miért lett Hum ilyen kicsi, egy legendával magyarázzák a helybéliek, miszerint a közeli Mirna folyó völgyében élő óriások először a környező településeket építették fel, majd mikor végeztek, észrevették, hogy maradt egy kevés építőanyaguk, és, hogy ez se vesszen kárba, felépítették a piciny Humot a völgy felett magasló dombtetőre.
Képek: wikipedia.org, Jean-Pol GRANDMONT; www.skyscrapercity.com.
OLVASD EL EZT IS!
- franciaország
- németország
Nézd meg a tündérek földjét!
- nagy-britannia
- kert
A kert, ami gyilkol
- dánia
- természeti csoda