Így néz ki a kettétört hegy

Furcsa természeti kincs az országban

Friss levegőre vágysz, de csak egy rövid kirándulás formájában? Vedd célba a budaörsi Törökugratót!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár még mindig tartja magát a tél, ha meguntad a bezártságot, és friss levegőre vágysz, nem kell messzire menned a fővárostól, hogy az ország legkülönösebb természeti csodái között kirándulj egy jót. Ha még nem barangoltad be alaposan Budaörs büszkeségét, a legendás Törökugratót, ideje, hogy megtedd.

A különös hegy legendája

A korábban Hatvantulkosnak nevezett Törökugrató, bár látványát tekintve is egyedülálló, elsősorban sajátos történetének köszönheti hírnevét, mely egészen az ország 150 éves török megszállásáig vezethető vissza.

A budaörsiek régi időkre visszanyúló elbeszélései szerint a törökök Buda visszafoglalása idején erősítés gyanánt nagy létszámú sereget küldtek Buda felé, melynek egy részét Szolimán pasa vezette, aki a budai hegyeken átkelve akarta áttörni a magyarok védvonalát, majd innen szeretett volna bejutni a várba, hogy segítsen az azt védő társainak.

A török-magyar seregek Budaörs határán csaptak össze, melynek során a magyarok arattak nagy és véres győzelmet. Szolimán utolsó mentsvárként fellovagolt a meredek sziklákra, hogy - a magyar védőket megkerülve - onnan juthasson be a várba, ám lova a hatalmas bérc tetején megtorpant, a pasa pedig csapdába került.

Nem akart azonban ellenségei fogságába esni, így bekötötte lova szemét, és átugratott a hegyen. Nem sokkal később a sziklafal tövében találtak rá holttestére, és, bár ellenségük volt, a magyarok bátorsága és elszántsága előtt adózva azóta is Törökugratónak nevezik a hegyet.

15 misztikus várrom Magyarországon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kettétört természeti csoda

A környezetétől élesen elkülönülő szikla, mely Budaörs zászlaján és címerében is szerepel, a Budai-hegység déli részén található, mely olyan természeti csodákkal várja a kirándulókat ezen hegy mellett is, mint a Budaörsi-kopárok - Út-hegy, Odvas-hegy, Kő-hegy - vagy a Csiki-hegyek.

A Törökugrató egykor szintén utóbbiak része volt, ám a hegy megrepedt és kettétört, így ma különálló egységet alkot. A szikla egyedi történetén és 249 méteres magasságán kívül sajátos növényvilágával is vonzza a túrázókat, mely lankásabb oldalát gazdagon borítja.

Bár a helyi ökoszisztéma télen nem mutatja meg magát teljes pompájában, amint kitavaszodik, a kirándulók haragos siklókkal, pannon gyíkkal, vércsékkel, pacsirtákkal, héjával és rókákkal épp úgy találkozhatnak, mint a környék 22 ritka és védett növényével, például cserszömörcével, vasvirággal, árvalányhajjal, nőszirommal és kökörcsinnel.

Budaörsi kirándulás

A Budapest XI. kerületétől nyugatra fekvő, Magyarország egyik leggazdagabb településeként is ismert Budaörs a Törökugratón kívül is számos érdekes látnivalót tudhat magáénak, melyekért akkor is érdemes idelátogatni, ha a csípős idő nem kedvez a kirándulásnak.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezek közé tartozik a kőhegyi kápolna, a budaörsi Kálvária, a Nepomuki Szent János-templom, az Ótemető, a város régészeti kiállítása, mely Budaörs római kori leleteit mutatja be, illetve a Riedl Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény, mely a helyi németség történetével és hagyományaival foglalkozik. A város autóval, vonattal és busszal is igen könnyen elérhető, így akkor is érdemes útnak indulni, ha csak pár óra szabadidőd van.

Képek: budaors.varosom.hu.

Ezt is szeretjük