Hol tilos megállni a KRESZ szerint? 6 büntetőpontot érhet, ha valaki megszegi a szabályokat
A megállás tilalma rendkívül fontos szabály a KRESZ-ben, amelynek megszegése komoly szankciókkal járhat.

A KRESZ betartása minden közlekedő számára kötelező, aki megszegi az egyes szabálypontokat, komoly szankciókkal számolhat, akár magas bírságösszeggel is sújtható, sőt, a jogosítványa büntetőpontokkal terhelhető.
Nemcsak a büntetés elkerülése a cél, de a balesetveszély megelőzése érdekében is fokozott elővigyázatosságra van szükség az utakon. Az eligazodásban segítenek a jelzőtáblák és az útburkolati jelek, amelyek egyértelműsítik a tilalmakat is.
Itt tilos megállni a KRESZ szerint
A Megállni tilos tábla jelzi, hogy az adott területen megállni és várakozni egyaránt tilos, kivételt képez ez alól a forgalmi vagy műszaki okból szükséges megállás. A megállás tilalmát jelzi az úttest szélén vagy a járdaszegélyen látható folyamatos vonal is. Megállni alapvetően az úttesten, a menetirány jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. Az úttesten kívül, így a járdán, füves területen is csak akkor állhat meg a jármű, ha a közúti jelzések azt kifejezetten megengedik.

A KRESZ alapján az úttesten is tilos megállni egyrészt útkereszteződésben és az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül, ha a közúti jelzésből más nem következik. Ugyancsak tiltott a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, valamint az előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül.
Hídon, aluljáróban, alagútban, valamint ezek be- és kijáratánál sem állhat meg az ember a járművel.
A villamos-, autóbusz- vagy trolibusz-megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül is tilos a megállás más személygépjárművel, kivéve, ha útburkolati jelből más következik.
Kerékpársávon, nyitott kerékpársávon, kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton is tiltja a KRESZ a megállást, komolyan szankcionálható az, aki megszegi a rendelkezést.

Gyakori félreértés, hogy a tilalmat jelző tábla hiányában megállhat az ember legalább részben a járdán, hiszen a KRESZ-szabály értelmében csak akkor szabad ezt tenni, ha kifejezetten jelzőtábla vagy útburkolati jel mutatja meg a lehetőséget. Ilyenkor is a járdaszélesség legfeljebb a felét foglalhatja el az autós, legalább 1,5 méter helynek szabadon kell maradni a gyalogosok számára, továbbá a tengelyterhelés nem haladhatja meg az 1000 kilogrammot.
Ismerj meg 3 fontos útburkolati jelet!
Az út egyes burkolati jelei segítenek az eligazodásban a személygépjárművel vagy kerékpárral közlekedőknek is. Te ismered az alábbiakat?
Ráhajthat az autós a kerékpáros nyomra? 3 burkolati jel, amit muszáj ismerni a közlekedés résztvevőinek
Az út egyes burkolati jelei segítenek az eligazodásban a személygépjárművel vagy kerékpárral közlekedőknek is.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Ismét Automotive Summit! 2025. május 21-én újra találkozik az autóipar krémje Budapesten, a MOL Campuson. Konferencia az autóipar jelenéről és jövőjéről, a legnagyobb vállalati vezetőkkel, döntéshozókkal, szakértőkkel. Ne maradjon le! - automotivesummit.hu

OLVASD EL EZT IS!

- közlekedés
- vizsga
Átmennél most is a KRESZ-vizsgán? 10 gyors kérdés, és kiderül

- közlekedés
- jogosítvány
Kinek van elsőbbsége a képen? A KRESZ-vizsgán sokan megbuknak a kérdéseken

- közlekedés
- pszichológia