Halálzónákat fedeztek fel az Atlanti-óceánon: ez mégis mit jelent?

Ijesztő, ami az óceánon zajlik, ilyennel még nem találkoztak korábban a kutatók.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számtalanszor beszámoltunk már lélegzetelállító természeti csodákról, az azonban, amit most fedeztek fel a bolygón, ezeknek épp az ellenkezőjét jelenti.

A kép nem a mostani felfedezésről készült, de így nézhet ki egy halálzóna

Német és kanadai kutatók ugyanis örvényekben képződő halálzónákat fedeztek fel az Atlanti-óceán északi részének trópusi vizeiben, több száz kilométerre Nyugat-Afrika partjaitól.

Mi az a halálzóna?

Ezek a halálzónák olyan oxigénben szegény területet jelentenek, melyek valóságos hal- és növénytemetőnek számítanak. A Biogeosciences című szaklapban közölt eredmények szerint nyugati irányba haladó örvényekben formálódnak, melyek szigettel összetalálkozva tömeges halpusztulást eredményezhetnek.

Ahol nincs oxigén az óceán vizében

A halálzónák az óceánok oxigénben szegény területei, melyek a tengeri élőlények többsége, így a halak és a rákok számára lakhatatlanok, csupán bizonyos mikroorganizmusok képesek boldogulni ilyen feltételek között.

Az ezeken a helyeken mért oxigénszint mintegy 20-szor alacsonyabb az Atlanti-óceán északi vizeiben eddig mért minimumnál, ami azt jelenti, hogy ezek a területek szinte teljesen oxigénmentesek.

2030-ra eltűnhet a Föld színéről!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így üzen a bolygó?

Az ilyen halálzónák káros hatással vannak a környezetre, emellett a halászatra is fenyegetést jelentenek. Leggyakrabban a lakott, part menti területeknél alakulnak ki a környezetszennyezés következtében, itt ugyanis a folyókon keresztül gyakran kerülnek kemikáliák az óceánba, beindítva az algavirágzást - az algák, miután elhalnak, lesüllyednek a tengerfenékre, és baktériumok bontják le őket olyan folyamatokkal, melyhez oxigént használnak fel.

Az óceáni áramlatok képesek a parttól távolabb szállítani ezeket az oxigénben szegény vizeket, de nyílt óceánon képződő halálzónával ez idáig nem találkoztak a kutatók. Bár ilyen zónák kialakulhatnak természetes módon is, nem véletlen, hogy sokakban merül fel az esettel kapcsolatban a kérdés, nem bolygónk vészterhes üzenete-e ez, mely arra figyelmeztet, hogy az óceánok egészségi állapota a vártnál rohamosabb mértékben romlik, olyan ökológiai katasztrófával fenyegetve, amire nem biztos, hogy fel van készülve az emberiség.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kép: NASA.

Ezt is szeretjük