5 KRESZ-szabály, amit a gyalogosoknak is ismernie kell - Kinek van elsőbbsége a kereszteződésben?

Nem mindenki ismeri ezeket a fontos közlekedési szabályokat az utakon.

A gyalogosközlekedés szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A KRESZ-szabályok ismerete és betartása nem csupán a jogosítvánnyal rendelkező, gépjárművel közlekedők számára kötelező. Kerékpárral, rollerrel, de még gyalogosan útnak indulni is csak úgy lehet, hogy néhány alapvető előírást szem előtt tart az ember saját és mások biztonsága érdekében.

A gyalogosoknak ugyan a közlekedésben való részvételhez nem szükséges KRESZ-vizsgát tenni, ám a jogszabályok ismeretének hiánya senkit nem ment fel a felelősségre vonás alól, akár szankcionálható is azok áthágása.

A gyalogosközlekedés szabályai

A gyalogosokra vonatkozó KRESZ-szabályokat, az esetleges tilalmakat, elsőbbségi viszonyokat ezért feltétlenül meg kell jegyezni, időnként átismételni, és azokat maradéktalanul betartani.

A gyalogosok elsőbbsége

A gyalogosan közlekedők néhány helyen elsőbbséget élveznek más közlekedőkkel szemben. Az a legtöbbek számára egyértelmű, hogy a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen minden járművel, így busszal, villamossal szemben is elsőbbség jár a gyalogosok részére, ám a biztonság mindig a legfontosabb, így a szabálytól függetlenül elkerülhetetlen körültekintő módon átkelni az úttesten.

Szintén elsőbbségük van az útkereszteződésekben azokkal a járművekkel szemben, amelyek azon útra kanyarodnak, amin a gyalogos átkel. Ez az elsőbbség a KRESZ-ben foglaltak szerint a zebra hiányában is jár nekik. Ugyanez az elsőbbségadási kötelesség érvényes a kanyarodó főútvonalat elhagyó, valamint a várakozóhelyről vagy útnak nem minősülő területről elinduló járműre. Egyetlen kivételt képez ezen helyzetekben a megkülönböztető jelzéseket használó gépjármű, annak haladása ugyanis mindig prioritást élvez.

Hol kelhetsz át az úttesten?

Amennyiben nincs felfestve kijelölt gyalogos-átkelőhely, akkor a lakott területen belüli főútvonalon az útkereszteződésekben, a járda meghosszabbított vonalában kelhet át, illetőleg a menetrend szerinti jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között, egyéb helyen bárhol, ám még egy fontos kitételt említ a szabályozás: a legrövidebb áthaladást biztosító irányban lehet csak átmenni. Ahol azonban nincs elsőbbsége, nem zavarhatja áthaladásával a járművek forgalmát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Itt közlekedhet a gyalogos

A KRESZ értelmében a gyalogosoknak a járdán kell közlekedniük. Csakis indokolt esetben, tehát amennyiben nincs járda az úttest mellett, haladhatnak az útpadkán, a leállósávon vagy a kerékpárúton. Ha egyik sincs, vagy az a gyalogosközlekedésre, kerekes székkel való közlekedésre alkalmatlan, akkor közlekedhetnek az úttesten. Hatéves kor alatti gyermek felügyelet nélkül viszont sosem közlekedhet főútvonalon.

Az úttest jobb vagy bal oldalán?

Az úttest szélén közlekedő gyalogosok esetében felmerülhet a kérdés: melyik oldalon haladhatnak szabályosan? Nem véletlen a bizonytalanság, ugyanis a válasz több részből áll: lakott területen belül lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon kell menni, de ott a jobb oldalon sincs ez tiltva. Lakott területen kívül azonban csakis a forgalommal szemben, a bal oldalon közlekedhetnek a biztonság, a jobb látás és láthatóság érdekében. Más viszont, ha kerekesszékkel vagy kerékpárt tolva közlekedik valaki, ilyenkor az úttest jobb oldalát kell használni. Korlátozott látási viszonyok fennállása esetén fényvisszaverő mellény használata is kötelező, ha az ember nem járdán sétál.

Ahol szigorúan tilos gyalogosan közlekedni

A közlekedési szabályok egyértelműen megtiltják az áthaladást gyalogosok számára a híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestjén. Ott sem szabad az úttestre lépniük, ahol elsőbbségük nincs, ám a szabad kilátást gátolja egy akadály, ez nagyon balesetveszélyes vállalkozás lenne. Tilos továbbá a KRESZ értelmében a lánc-, illetőleg csőkorlátot, sorompót kinyitni, átmászni rajta, hogy egy elzárt úttestre vagy vasútra lépjen a közlekedő. Tilos villamospályán közlekedni, vasúti és zárt villamospályán átkelni a kiépített átkelőhelyen kívül. Ugyancsak tiltott az autópálya, autóút teljes egészén közlekedni, azokon áthaladni. Amennyiben van gyalogos alul- vagy felüljáró, ugyancsak nem lehet az úttesten átmenni. 

A vasúti átkelés szabályait korábbi cikkünkben leírtuk, ám ezek nem csak a járművezetők számára fontosak. A továbbhaladás tilalmát jelző berendezést komolyan kell venni a gyalogosoknak is, és az átkelőhelyen egyéb esetben is csak akkor haladhat át, ha meggyőződött arról, hogy nem jön vonat.

Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben

A jelzőtáblákat minden közlekedőnek ismernie kell.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük