Rejtélyes árok vágja félbe a magyar falut: a régészek sokat vitatkoznak róla
Más látványosság is akad azonban.
Geszt Békés megye egyik gyöngyszem települése, ahol nagyon érdemes a nyugodt, vidéki csendben a falu látnivalóit csodálva eltölteni egy-egy délutánt vagy akár egy napot.
A települést alig több mint nyolcszázan lakják, noha korábban nagyobb volt. A trianoni békeszerződés nyomán azonban Csákpuszta és Tiszamaradványpuszta településrészei Romániához kerültek. Pedig a falu ősi múltra tekint vissza. Nemcsak, hogy már az 13. században is említik írott források, de egy sokkal régebbi, ókori kultúra maradványai is felbukkannak a településen.
A Csörsz-árok
A Csörsz-árok, vagy ahogy a helyiek nevezik, Ördög-árok egy monumentális ókori védőműrendszer része, mely több mint 1200 kilométer hosszan húzódik, átszelve Magyarországot. A feltehetően az ősi, 4. századbeli szarmaták keze munkáját dicsérő sánc Geszten is áthalad.
Az árok 2-5 méter mély, míg szélessége az 5-8 métert is meghaladhatja. Efölött töltések és sáncok húzódhattak, melyek a szarmatákat a betörő germánoktól védték valószínűleg. Az árok pontos keletkezési módja, építőinek személye és célja azonban továbbra is olyan rejtély, melyre számos régész és történész próbálja megadni a választ. Az eltérő elméletek számos vitát szülnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Tisza-kastély és a kripta
Az ősi védvonal azonban nem a település egyetlen érdekes része. Fennmaradt ugyanis a faluban a helyi nemesi család, a Tiszák 1772-ben épült kastélya. Az eredetileg barokk épületet később klasszicista és copf stílusban építették át, L alakúra bővítették, sőt, a 20. század elején modernizálták is villanyvilágítással és vízzel. 1944-ben sajnos az értékes könyvtárat és műkincseket teljesen kifosztották. Azóta azonban az épület új életre kelt, így iskola és könyvtár működik benne.
A Tisza-birtok egy másik nevezetessége az Arany János Emlékház, melyet abban a nádfedeles melléképületben hoztak létre, ahol a családdal jó viszonyt ápoló költő, Arany János is lakott nyaranta, míg a telet a kastélyban töltötte. A hely harmadik különleges épülete a családi kripta, ahol Békés megye legnagyobb sírboltjában a Tisza család 33 tagja nyugszik.
A legapróbb magyar falvak
Ha lenyűgöz a vidéki hangulat, a csend és a béke, akkor érdemes ellátogatnod a legeslegkisebb magyar falvakba, melyeknek még 30 lakosuk sincs. Mutatjuk közülük a legszebbeket!
Képek forrása: Indafotó.hu / il1321, szemelyiedzes.
OLVASD EL EZT IS!
- falusi turizmus
- tanya