Furcsa dolgot találtak a magyar faluban: mit rejtenek a Veszprém megyei dombok?

A Lovason talált titkokhoz hasonlóra eddig csak Afrikában bukkantak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hamarosan lezárul az emberiség történetének eddig ismert egyik legrégebbi bányájának, a lovasi őskori vörösfesték-bányának védetté nyilvánítási folyamata - adta hírül az MTI.

A lovasi bánya
Minden vörös
Nem is sejtették, mi rejlik itt
Csak Afrikában találtak hasonlót

Lovas a Balaton-felvidéken fekvő, alig négyszáz lelket számláló község. Egészen véletlenül tett szert nemzetközi hírnévre - legalábbis tudományos körökben -, amikor 1951 tavaszán a település külterületén található, a helyiek által csak mackói murvabányaként emlegetett dolomitbányából útépítéshez szállított murva kitermelése közben finom vöröses por és hatalmas csontok kerültek elő.

A legtöbben nem tudják, milyen ritkaságról van szó

Az akkori feltárás során összesen 142, emberi kéz által pattintással, csiszolással megmunkált állati, jávorszarvas-, kőszálikecske-, vaddisznó- és darucsontot találtak a régészek. A Lovashoz tartozó külszíni bánya az erdő közepén terül el, jelenleg egy erdészeti cég használja.

Az egyhektáros terület állami tulajdonban van, az itt kutatók pedig sajnálattal konstatálták, hogy sokan nem tudják, illetve nem igazán tudják felmérni, hogy micsoda óriási régészeti felfedezés mellett élnek.

A leletanyagot a veszprémi Bakonyi Múzeum régésze, Mészáros Gyula vizsgálta meg, aki már az első pillanatban látta, hogy a vörös színű csontok nemcsak hogy őslénycsontok, hanem látható rajtuk az emberi megmunkálás.

8 magyar hely, ahol egyáltalán nincs térerő: itt tényleg elbújhatsz a világ elől

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az eszközök ősi, jégkorszaki eredetűek, és az ősember bányászati munkáját segítették. A kutatók szerint az egykor ott élő emberek több ezer évvel megelőzték korukat: összetett, csákányszerű, nyeles szerszámokat használtak, ami egészen különleges.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Védettség, menedékház, tanösvény

Hogy mire használhatták a Lovason kibányászott vörös anyagot az ősemberek? Régészeti tény, hogy az őskori lelőhelyekről, telepekről, sírokból ritkán hiányzik az okker, emellett néprajzi párhuzamok alapján feltehető, hogy az itt élők harc, vadászat vagy ünnepségek előtt vörös festékkel kenték be a testüket, emellett kereskedtek is vele.

A terület védetté nyilvánításának folyamata hamarosan tehát lezárul, a lovasi polgármesteri hivatal pincéjében pedig az emberiség történetének eddig ismert egyik legrégibb bányájáról, melyhez hasonló egyedül Afrikában található, állandó kiállítást rendeztek be, a tervek között szerepel továbbá egy menedékház és egy tanösvény kialakítása is.

Képek: www.lovas.hu, dr. Mátyás István.

Te tudtál a leletekről?

Ezt is szeretjük