Szabad kerékpározni főútvonalon? KRESZ-szabályok, amit sokan rosszul tudnak
Ezek a legfontosabb tilalmak és szabályok a főútvonalon.
A főútvonal a sárga négyzet alakú jelzőtáblával főútvonalként megjelölt utat jelenti, mely egészen a főútvonal vége tábláig tart.
A megengedett sebességet, az útra vonatkozó tilalmakat fontos ismernie a közlekedés minden résztvevőjének.
A főútvonalra vonatkozó KRESZ-szabályok ismerete elengedhetetlen fontosságú a mindennapokban, mégis vannak olyan pontok a rendeletben, melyeket nem mindenki ismer jól.
A főútvonal szabályai
A leggyakoribb tévedés talán arra vonatkozik, hogy egyáltalán ki használhatja az így megjelölt útszakaszt, de a lakott területen kívül vagy belül érvényes szabályokat is meg kell tudni különböztetni.
Kerékpározni szabad főútvonalon?
Sok tévhit övezi a kérdést, mivel kerékpárral közlekedni autóúton és autópályán tilos. A főútvonalon azonban nincs ilyen teljes körű tilalom, a szabály csak azt mondja ki, hogy 12 éves kor alatti gyermek nem közlekedhet rajta, illetve akkor sem szabad haladni rajta, ha kifejezetten a kerékpározást tiltó tábla van kitéve.
Szintén tilos kerékpárral lakott területen kívül közvetlenül balra bekanyarodni, illetve megfordulni. Szabályosan csak úgy lehet az irányváltoztatás céljából átkelni az úton, ha az ember leszáll, és áttolja a túloldalra a gyalogosközlekedés szabályai szerint.
Sebességhatár a főútvonalon
Talán kevesebbeket lep meg, hogy a főútvonalon lakott területen kívül 90 kilométer/óra a megengedett maximális sebesség, míg a lakott területen belül ez 50 kilométer/óra. Nem keverendők össze a 110 kilométer megengedett sebességgel szabályozott gyorsforgalmi és autóutakkal.
Személygépjárművel minden főútvonal ingyenes, nem vonatkozik rá díjfizetési kötelezettség J1-es kategóriába tartozó járműveknek.
A kanyarodó főútvonal
A kanyarodó főútvonalon történő közlekedés szabályait is ismerni kell a biztonságos, balesetmentes közlekedés érdekében. Alapszabály, hogy mindig a főútvonalon érkező járműnek van elsőbbsége, akkor is, ha az út vezetéséből kifolyólag kanyarodik, míg mások egyenesen haladnának tovább. Az alárendelt úton elsőbbségadás kötelező tábla is jelzi ezt.
Az egyenesen haladó az elsőbbségadás megadása után hajthat az útvonalra, az irányjelző használatát követően. A kanyarodó főútvonalon haladónak nem kötelező indexelnie, ám nem is tilos, ha úgy érzi, ezzel a többi közlekedőnek többlettájékoztatást ad, az egyetlen kitétel, hogy megtévesztő nem lehet a jelzés.
Várakozás főútvonalon?
Lakott területen kívüli főútvonal úttestjén a megállás nem tiltott, amennyiben nincs kifejezetten tiltó tábla, a várakozás viszont nem megengedett a KRESZ-ben foglaltak szerint. A lakott területen belül megállni és várakozni is lehet, kivéve, ha tiltó tábla van az úttest mellett, illetőleg a jármű a forgalmat akadályozza.
Tölts ki egy KRESZ-tesztet!
A jelzőtáblákat minden közlekedőnek ismernie kell. Te hány kérdésre tudod a helyes választ?
Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
Kvíz!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- rendőrség
- közlekedés