Félelmetes, tátongó lyuk a földben

Meg mered nézni?

A bolygó számtalan félelmetes sebhellyel rendelkezik, melyek közül is a híres Meteor-kráter a legbizarrabb.

A mai Arizona területén sok-sok ezer évvel ezelőtt óriási meteorit csapódott be: a helyén hatalmas lyuk keletkezett. Ez a híres Meteor-kráter, melynek pereme a körülötte lévő síkságokról alacsony hegynek látszik, és nem árulja el, milyen óriási mélyedés tátong mögötte.

A Meteor-kráter

Az 1,2 kilométer átmérőjű és 180 méter mély, 60 méterre kiemelkedő peremű kráter akkor keletkezett, amikor valamikor ötezer, illetve 50 ezer évvel ezelőtt becsapódott bolygónkba egy óriási meteorit.

Végzetes találkozás

A tudósok becslése szerint a becsapódó égitest 72 ezer km/h sebességgel közeledett, és a becsapódás ereje tízezerszer nagyobb volt, mint az 1945-ben Hirosimára ledobott atombombáé. Öt-hat millió tonna sziklát és földet repített a levegőbe, ami nyilván eltakarta a Napot. A becsapódás után a nikkel és vas összetételű, 40 méter átmérőjű és 300 ezer tonnás meteorit széthullott és megolvadt. Maradványait 10 kilométeres körzetben találták meg.

Barringer felfedezése

A kráterről egykor azt hitték, hogy vulkáni eredetű, de Daniel Barringer philadelphiai bányamérnök és geológus az elsők között ismerte fel, hogy ez meteoritkráter: vizsgálatát 1891-től végezte.

Abban a hiszemben, hogy gazdag nikkel- és vaslelőhelyre bukkant, 1902-ben bejelentette igényét a területre, és egy vagyont költött a fémek kibányászására, de sikertelenül. A krátert Barringer-kráter néven is ismerik, és ma is a család tulajdonában van.

A legélesebb körvonalak

Az alacsonyan járó nap és a mély árnyékok a felvételeken élesen kirajzolják a Meteor-kráter majdnem szabályos kör alakját. Formája elárulja, hogy viszonylag fiatal képződmény, az idősebbek ugyanis, mint például a kanadai Sudbury melletti kráter, kevésbé éles körvonalúak. Ezek eredeti alakját az erózió és a kőzetlemezek mozgása már részben lepusztította, ha ugyan nem semmisítette meg teljesen.

A világ 23 megdöbbentő, földöntúli tája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyakorlóterep, asztronautáknak

Nagy meteoritok átlagosan 1300 évente csapódnak be a Föld felszínébe. A világ legnagyobb egyben maradt meteoritja, mely valószínűleg szintén a történelem előtti időkben csapódott be, 60 tonna súlyú, és a namíbiai Grootfontein közelében található.

A második legnagyobb 30 tonna súlyú, és Grönland nyugati részére zuhant. Földünkön több mint 120 becsapódási kráter ismert, a Holdon viszont milliószámra találhatók ilyenek. Az Apollo űrhajó Holdra szálló asztronautáit épp ezért a Meteor-kráternél képezték ki, hogy kellő biztonsággal felismerhessék a meteorit-becsapódások jeleit és geológiai jellegzetességeit.

Felejthetetlen élmény, turistáknak

A nagy becsapódási kráterek közül az arizonai a legkönnyebben megközelíthető, 1967-ben emellett védetté nyilvánították. Területén jelenleg tudományos kutatások folynak, de látogatható. A mélyedés fenekére meredek földúton lehet lejutni. A turistáknak a híres amerikai 66-os úton kell haladniuk ahhoz, hogy eljussanak a Flagstafftól körülbelül 40 kilométerre található kráterhez.

A becsapódási helyszín bejárásához belépőjegyet kell fizetni, akár a peremen létrehozott látogatóközpont multimédiás bemutatóit akarják megcsodálni az utazók, akár a hasadék aljára akarnak lejutni - utóbbit érdemes szervezett túra keretén belül megtenni.

A központ bejáratánál meg is lehet érinteni a meteor legnagyobb, 800 kilogrammos tömbjét, a távcsöveken keresztül pedig a kráter alján található hatalmas szikladarabok, egy szkafander, illetve egy repülő roncsai is láthatók.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás és Különös helyek, elbűvölő tájak című kiadványai alapján készült. Képek: wikipedia.org, EditorASC, Magnus Manske, Cburnett.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük