Ezeréves csodák a Balatonnál

3 falu, ahol megállt az idő

Kíváncsi vagy a Balaton legősibb falvaira, melyek máig őrzik régi hangulatukat? Látogasd meg őket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mai Magyarország területén már a honfoglalás előtt is éltek és tevékenykedtek népcsoportok, így nem meglepő, hogy az ország számos pontján, így a Balaton mellett is található jó néhány olyan település, mely igen ősi, közel ezer éves múltra tekint vissza. Ismerd meg te is e különös hangulatú Balaton-parti falvakat, melyek meglátogatása tökéletes kikapcsolódást jelent akkor is, ha az időjárás nem kedvez a strandolásnak.

Az elpusztíthatatlan csoda: Balatonfőkajár

A Balaton déli partján fekvő Balatonfőkajárra utaló első emlékek az 1050-es évekből származnak, amikor is III. Henrik német császár egy térképén szinte mérnöki pontossággal jelölte Kajár nevét. Ennek ellenére azonban az első, hivatalos írásos emlék 1086-ból származik, az ezt követő feljegyzések pedig már az 1300-as évekből valók.

A tatárjárás ideje alatt a falu teljes egészében elpusztult, a tatárok után pedig a törökök is leigázták a környéket, így a település az évszázadok során sok keserűséget átélt. A második világháború is rengeteg kárt okozott az ősrégi kis falvacskában, a sok rossz ellenére azonban a településen a számtalan építészeti remekmű, érdekes program és persze a Balaton közelsége is nagy vonzerővel bír.

A közel ezer éves településre érkezők megtekinthetik többek között az 1794-ben épült, késő barokk és kora klasszicista vonásokat is magán hordozó templomot és az egykori iskola épületében kialakított helytörténeti múzeumot is.

Kiváló célpont lehet ez a kis Balaton-parti falu akkor is, ha szeretitek a szárnyalást és a finom borokat, hiszen a település saját sportreptere és az eredeti pincesort is magába rejtő szőlődomb különleges élményekkel vár. Mindezek tükrében nem csoda, hogy a faluba évente több ezer turista látogat el hosszabb-rövidebb időre.

Kelták és rómaiak öröksége: Balatonszemes

Balatonszemes első írásos említése az 1055-ből származó Tihanyi Alapítólevélben található meg, ekkoriban még Samas néven ismerték a települést. A falu az őskor óta lakott, a temetőjében feltárt halomsír a vaskorból származik.

Idővel kiszárad a Balaton? 20 érdekes tény, amit nem tudtál róla

Nézegess képeket!

Elolvasom

A régészeti leletek alapján a tudósok arra következtetnek, hogy a települést a kelták és rómaiak is lakták, egészen a honfoglalásig, amikor is a magyarok vették birtokba a vidéket. A 12. századból származik a település ma már műemléknek számító temploma, mely az idők során több építészeti stílussal is gazdagodott, így az épület mai formájában kitűnően ötvözi a román, a gótikus, a reneszánsz és a barokk stílusok sajátos jegyeit.

A falutól délnyugatra fekvő Rád-puszta határában található templomrom is kihagyhatatlan, mely a 13. századból származik, csak úgy, mint a Bagó-domb közelében fekvő, mindezidáig még feltáratlan pálos kolostor, melyet a 14. században hoztak létre.

Történelmi emlékei és természeti adottsági mellett a település kedveltségét tovább növeli a nemrégiben kialakított strand és élményfürdő, valamint a Bagó-hegyen felfedezett gyógyhatású melegvízforrás is, melyet rengeteg turista keres fel a nyári szezonon kívül is.

Az ősi vár árnyékában: Szigliget

Amellett, hogy kitűnő természeti adottságokkal rendelkezik, a település kellős közepére épült vár is különösen vonzóvá teszi a turisták számára Szigligetet. Az ősi emlékek arra utalnak, hogy a faluban már a 10-11. században éltek törzsek, ám írásos formában csak 1121-ben említik. A község központja ekkor az Avasi-templom volt, aminek romjai még ma is közkedvelt turistalátványosságként szolgálnak. Mintegy száz évvel később, az 1260-as évek elején épült meg a község életét ma is nagyban meghatározó vár.

A történelem számtalan vihara, majd a világháborúk után Szigliget fejlődésnek indult, mezőgazdasága fellendült, és a turisták körében is egyre népszerűbb lett. A 20. század második felére a falu elnyerte mai formáját, kialakult a település strandja és a kikötő is. Szigliget kedveltségét történelmi jellegén felül tovább növeli elhelyezkedése és természeti környezete is, ami miatt különösképp kedvelt az aktív kikapcsolódásra vágyók körében.

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha ti is kedvelitek a régi dolgokat, Szigliget nektek való célpont lehet, hiszen a várba vezető út mellett számos kirándulási lehetőség, műemlék és több évszázados, akár évezredes tárgyi emlékek is várják az ideérkezőket.

OLVASD EL EZT IS!

var rezi
  • balaton
  • vízparti hely

Ahol megdermedt a világ

setany viragok
  • balaton
  • vízparti hely

A gyógyító fák városa

Ezt is szeretjük