Ezek az állatok nem viccelnek!
Ismered a törökverő mókusok falvát? Ha nem, látogasd meg, csak úgy, mint a többi szokatlan magyar falut!
Legyen szó akár bűbájos legendáról, szokatlan elhelyezkedésről és szerelemhozó mágiáról vagy épp némasági fogadalmakról, a következő falvak mindegyike rejt valami különleges, furcsa jellemvonást - többek között ezért is érdemes arra, hogy alaposabban megismerd!
A törökverő mókusok falva: Lickóvadamos
A Zala megyében, Zalaegerszegtől nem messze található aprócska település régen három még kisebb falu, Lickó, Vadamos és Mukucsfalu területéből állt, melyek a Gellénházi-patak mentén sorakoztak.
Bár már a falu nevében is benne van, hogy vad, a legenda, melyről a község igazán híressé vált, valójában Mukucsfalunak köszönhető.
Amikor ugyanis egykor a törökök el akarták foglalni az apró települést, a szóbeszéd szerint a falu lakosságának az erdei mókusok siettek segítségükre.
Összegyűltek, majd megdobálták makkokkal a türköket, akik - mivel addig soha nem tapasztaltak még ilyesféle ármányt - hanyatt-homlok menekültek a vidékről. A vitéz mókusok utódai talán még ma is a lickóvadamosi erdőkben élnek.
Bazalt, láva, szerelem: Somoskő
Bár hasonló bűbájos és humoros legendát nem tudhat magáénak, Somoskő is legalább olyan különleges, mint Lickóvadamos, köszönhetően többek között festői, mesekönyvbe illő, ugyanakkor furcsa elhelyezkedésének, a falu ugyanis egy domb lankáin terül el, a magasban pedig egy sötét árny, Somoskő várának romja uralja. Még különösebb azonban, hogy a dombot éppen kettévágja a magyar-szlovák határvonal, melynek túloldalán tekinthető meg a félig helyreállított vár is.
Ha mindez még nem volna elég, a domboldalt megkövesedett lávazuhatagok és szabályos sokszög alakú bazaltkövek tarkítják. A várról mindemellett úgy tartják, különös hatással van az itt kiránduló párokra, nem mást, mint az igaz szerelmet hozza el nekik, a történet szerint ugyanis a 14. században, a vulkáni kúpon épült somoskői várban ismerkedett össze 1578-ban Balassi Bálint a verseiben sokszor megénekelt Losonczy Annával. A hullámzó dombvonulaton elterülő község számos kirándulóhely kiindulópontja.
A furcsa múzeumok is érdekelnek?
Ha szereted a furcsaságokat, hazánkban a múzeumok terén is találhatsz ilyeneket. Ezek közé tartozik Abaliget Denevérmúzeuma is. Videónk révén megismerheted!
A néma remeték otthona: Majkpuszta
Majkpusztán található a barokk építészet páratlan emléke, az egykori kamalduli remeteség épületegyüttese. A festői környezetben álló remeteséget Esterházy József alapíttatta 1748-ban, amikor elhatározta, hogy a némasági fogadalmat tévő szerzetesek számára 17 cellából és templomból álló épületegyüttest emeltet. A rendet később, 1782-ben II. József császár rendeletére feloszlatták. Az épületegyüttesbe 1945 után bányászcsaládok költöztek, majd többszöri tulajdonosváltás után ma vendégházakként, illetve a remeték életét bemutató múzeumként működik. A remeteségbe érkező látogatókat negyedóránként harangjáték dallamai üdvözlik.
A kamalduli rendet - a bencés rend remeteágát - Romuald herceg alapította az első évezred végén. A szerzetesek fehér kámzsás ruhát, csizmát viseltek. Hajukat rövidre nyíratták, fejük tetejét pedig leborotválták, és hosszú szakállt növesztettek. Életvitelük leginkább meghatározó jellemvonása a némaság volt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Erre emlékeztet a remeteség díszes főbejáratán olvasható latin felirat is, mely magyarul így hangzik: „Félre, te portánk mennyei csöndjét törni merészelő. Rendzavarást nem tűr isteni szent rendünk.” Így, ha a területre érkezel, a hely története előtti tiszteletadásból is óvakodj a hangos szavaktól.
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Képek: www.orszagalbum.hu, SmallG; lordgeorge47.
OLVASD EL EZT IS!
- falu
- falusi turizmus
Vicces falvak az országban
- falu
- falusi turizmus
Ez a 3 legfurcsább falu Magyarországon: mintha egy távoli országban járnál
- túrák
- természeti csoda