Ezért lehet hangoskodva is őzet látni az erdőben – A gyakori tévhitekről rántja le a leplet a világhírű erdész

Az erdei kalandozások során gyakran felmerülnek ezek a kérdések.

Erdei tévhitek egy erdész szemével
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Peter Wohlleben neve a Fák titkos élete című könyvével robbant be a köztudatba. A német erdész könyvei azokkal is képesek megszerettetni a természetet, akik addig nem voltak kapcsolatban a témával. 

Könnyed és érthető stílusban adja át azt a szeretetet, amit az erdők és azoknak minden lakója iránt érez, miközben hitelesen képviseli a tiszteletteljes és alázatos természeti ember minden attribútumát. Aki szeret az erdőben sétálni, a mezőkön pihenni vagy a madarakat lesni az ablakból, annak biztosan a szívéhez nő majd minden írása.  

Erdei tévhitek egy erdész szemével 

Peter Wohlleben 2018-ban megjelent Erdei kalauz című könyve a klasszikus határozók és természetrajzi ismertetők száraz példányait bőven meghaladva egy izgalmas részletekkel és megfigyelésekkel tűzdelt, kalandos útmutató. Az erdőben járva a mai napig eszébe jutnak az embernek a gyakran ismételt hiedelmek, tévhitek és aggodalmas megjegyzések. Ide sorolhatóak a gombákkal, fákkal, erdei állatokkal, időjárással és vadászattal kapcsolatos történetek, meggyőződések és kritikák is. Wohlleben az Eifel-hegységben működteti saját környezettudatos erdőgazdálkodását, mindennap együtt kel és fekszik a körülötte elterülő természettel és ezzel együtt minden apró rezdülését van alkalma megfigyelni. Ebből a tudásból csepegtetve el is oszlat néhány félreértést és tévhitet az erdőkkel kapcsolatban. 

Peter Wohlleben német erdész és író.
Peter Wohlleben német erdész és író.
Fotó: Craig Stennett / Getty Images Hungary

Az egyik legnépszerűbb és mindazonáltal nem teljesen haszontalan intés az erdőben, hogy nem szabad hangoskodni. Alapvetően ezzel nincsen semmi gond, hiszen a fák között kirándulók éppen azért vannak a természetben, mert csendre vágynak. Valóban nagyon zavaró, hogyha valaki kirándulás közben óbégat vagy hangosan hallgatja a zenéjét a hordozható hangszóróján, ilyen esetben a többieknek rontja el a pihenését és nyugalmát, miközben magát is megfosztja egy békés élménytől. De a csendre intés oka legtöbbször a vadak megfigyelésére szokott vonatkozni, miszerint őzikét, szarvast vagy vaddisznót csakis néma csendben lehet meglesni. 

Wohlleben rámutat a nyilvánvalóra: a vad a csendes embertől fél, hiszen az általában egy vadles tetején vagy bokorban ül és fegyvere van. A beszélgetés és az ágak ropogásának zaja igazából csak azt jelzi a vadaknak, hogy az ember, aki közelít, nem jelent veszélyt. A legnagyobb eséllyel pedig lóhátról lehet vadat látni, ugyanis a négylábú társ mozgására még annyira sem figyelnek fel az erdőlakók.

Aki lovagolt már erdőben, az tudja, hogy rá se hederítenek a legtöbbször az emberre az őzek és szarvasok.
Aki lovagolt már erdőben, az tudja, hogy rá se hederítenek a legtöbbször az emberre az őzek és szarvasok.
Fotó: carstenbrandt / Getty Images Hungary

A nagyobb és közepes méretű ragadozók száma sajnos csökkent az európai erdőkben, úgymint a medve, a farkas, a hiúz és a vadmacska. Javuló tendenciákat lehet megfigyelni egyes nemzeti parkokban, amelyek a négylábú vadászok visszatelepítését szorgalmazzák. A ragadozók népszerűségét azonban erősen csorbítják a róluk keringő rosszindulatú pletykák. A farkas különösen ki van téve ennek, ennek okait részletesen tárgyalja Wohlleben, amelyben a vadászlobbitól kezdve a sajtó felelősségén át sok tényezőt elemez. Azonban az biztos, hogy a szürke bundás barátok közel sem olyan vérmesek, mint ahogyan a mesékből és rémtörténetekből ismerjük őket.

A farkasok óriási előnye, hogy szeretik az őz-, szarvas- és vaddisznó alapú diétát. Ezek az emlősök elképesztően túlszaporodtak, ami ahhoz vezet, hogy a lombos erdőket és a friss magoncokat gyakorlatilag letarolják, hogy enyhítsék éhes gyomruk korgását. A farkas tehát az őshonos fákat óvja, így nincs szükség újratelepítésre. A farkas az erdő barátja, és örülni kell, hogyha megjelenik valahol. Alapvetően szelíd és félénk állat, akit nem nagyon érdekel az ember, főleg nem táplálékforrásként. 

Lehet-e tájékozódni a fák törzsein növő moha alapján? Ki ne hallotta volna ezt a hangzatos természetjáró trükköt. Ha eltévedne az ember, mi sem egyszerűbb, nézze meg hol nő a moha és máris tudhatja, merre van a fa csapadékos oldala, tehát a nyugati szélfújás oldalán. Wohlleben erről így nyilatkozik: „A moha szereti a nedvességet, ezért mindig nyugat felé nő, és így szinte iránytű módjára mutatja az égtájat. Ez valóban sok esetben igaz, de ha az erdőben járva arra hagyatkozunk, hol nő moha, garantáltan eltévedünk. A lombkoronák védelmező teteje alatt ugyanis szélcsend van, ennélfogva az eső általában függőlegesen esik lefelé. Azt, hogy hol keletkezik moha, egy egészen más körülmény határozza meg. A fák ritkán nőnek tökéletesen egyenesen felfelé, a legtöbb törzs egészen enyhe banán alakú görbületet mutat. (…) A víz folyását befolyásolja ez a görbület. (…) Vagyis a moha a görbület helyét, nem pedig az égtájat mutatja.”

Ne dobálj el semmit az erdőben.
Ne dobálj el semmit az erdőben.
Fotó: Imgorthand / Getty Images Hungary

A másik népszerű tévhit, hogy az erdőben a lebomló hulladékot nyugodtan el lehet hajítani a fák közé. Az almacsutkát, a gyümölcsmaradékokat vagy a lebomló anyagból készült papír zsebkendőket. Ezzel csak az a probléma, hogy ha az adott gyümölcs nem egy biológiai gazdaságból származik, ahol nem használtak vegyszereket és nem kezelték a gyümölcs felszínét semmilyen tartósítószerrel, akkor ezek az anyagok beszívódnak az erdei talajba. A szabály inkább legyen az, hogy ami a hátizsákban érkezett az erdőbe, az ott is távozzon onnan. Az erdők érzékeny ökológiai közösségek, amelyek így is túlságosan szennyezett területek, inkább tegyünk meg mindent a védelmükért. 

Könnyű túrák családosoknak: 4 meseszép kirándulás, amit a gyerekek is tudnak teljesíteni

Néhány könnyű túrát a téli hidegben is öröm teljesíteni.

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük