365 napos túrázás: mi ez, és miért lesz fontos a következő években?

Országszerte nagyszabású erdei fejlesztések indulnak a gyalogos kirándulások népszerűsítésére.

Erdei fejlesztések
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki szívesen barangol Magyarország erdős vidékein, a sok szép látnivaló mellett gyakran találkozhat elhanyagolt, rossz állapotban lévő hidakkal, túraösvényekkel, megrongált pihenőhelyekkel, szeméttel és az infrastruktúra - illemhelyek, parkolók - hiányával. Emiatt a kirándulók a tervezettnél kevesebb időt tölthetnek a szabadban.

Úgy tűnik, erre a döntéshozók is felfigyeltek, ezért az elkövetkező években nagyobb hangsúlyt kap a gyalogos természetjárás népszerűsítése: egyebek mellett új túraútvonalak, tanösvények épülnek, míg a korábban elhanyagolt területeket felújítják. Mindemellett szeretnének megoldást találni a jelenkor fontos kihívásaira, a környezetvédelemre, a fenntarthatóságra és a természeti értékek megőrzésére.

Népszerűsítik a négy évszakos kirándulást

A túrázási szezon rendszerint tavasztól őszig tart, pedig a természet egész évben csodálatra méltó. Ezért kitalálták az úgynevezett 365 napos túrázás tervét, amely meghozza a turisták kedvét az egész éves barangoláshoz, illetve kényelmes feltételeket teremt hozzá.

Többek között túraútvonalak, tanösvények és játszóterek épülnek a fejlesztések keretében.
Többek között túraútvonalak, tanösvények és játszóterek épülnek a fejlesztések keretében.

Hogy ez mit jelent pontosan? Elsősorban új parkolók, kerékpártárolók, illemhelyek, játszóterek, látogatóközpontok, vendégházak építését a kedvelt kirándulóhelyek környékén. Ezek apróságnak tűnő dolgok, mégis sokat számítanak. Hiszen sokkal többet és szívesebben útra kel valaki, ha tudja, hogy akadálymentesített, felnőtt- és gyerekbarát helyszín várja.

A fejlesztések létjogosultságát és időszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy csak a Pilisi Parkerdő Zrt. területén évente 25 millió látogató fordul meg. Ez körülbelül 5 millióval több a dolgozók által becsült adatoknál.

A fejlesztések az egész országot érintik

Az Országos Kéktúra Magyarország híres kék sáv jelzésű turistaútvonala, ami a Vas megyei Írott-kőtől egészen a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hollóházáig tart. Ez összesen 1165,3 kilométer. Ahogy említettük, az útvonal több szakasza felújításra szorul, ezért a beruházásokat úgy osztják el, hogy azok egységesen átfogják a Pilis és a Börzsöny területét, a Sopron-Fertő kiemelt térségét, a Bakony és a Balaton területén át egészen Somogyig, Galyatetőt, Lillafüredet, valamint a Zempléni-hegységet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A munkálatokat a 140 éves Magyar Természetjáró Szövetség koordinálja, szoros együttműködésben az adott terület illetékes erdőgazdaságaival. A pályázat megvalósítói részletes, átfogó térképen szemléltetik a projekteket:

A fenti térképhez bárki hozzáférhet a GINOP 7.1.2-15 és a VEKOP 4.1.1-15 fülre kattintva. A tervezett felújítások egyesével lekattinthatók, így minden adat jól látszik. Hogy csak egyetlen példát említsünk, a "Lépésekre a Dunakanyartól" projekt tervezett eredményei között szerepel egy új, négyévszakos pihenőház, egy új látogatóközpont a Rám-szakadéknál, 34 új tűzrakóhely és esőbeálló létesítése, illetve ugyanennyi ülőalkalmatosság beszerzése. A fejlesztések során pedig mindvégig szem előtt tartják a környezettudatossági, az erdészeti és a turisztikai szempontokat.

A tervezésnél kiemelt figyelmet kap a környezettudatosság és az infrastruktúra fejlesztése.
A tervezésnél kiemelt figyelmet kap a környezettudatosság és az infrastruktúra fejlesztése.

A környezetvédelmi szakemberek a belföldi utazási motiváció megerősödését, a gyalogos természetjárás növekvő népszerűségét várják a beruházásoktól. Hiszen ezáltal remélhetőleg az igény is növekszik a természeti és kulturális értékek megőrzésére, valamint az egészségtudatos életmódra.

10 meseszép magyar kirándulóhely

Az ébredező természet országszerte elbűvölő arcát mutatja most meg, így érdemes felhúzni a túracipőt egy kellemesebb hétvégén, és útnak indulni: népszerű úti célok, gyönyörű arborétumok, színes virágokkal övezett hegyi utak várják a kirándulókat a tavasz elejétől kezdve.

Ide utazz, ha mielőbb látni szeretnéd a tavaszt: 10 meseszép magyar kirándulóhely

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Magyar Természetjáró Szövetség)

Ezt is szeretjük