8 halottat találtak a magyar falu határában
Titokzatos régészeti leletekre bukkantak a kutatók az Alföldön.
Szenzációsnak számító régészeti leletekre, időszámításunk szerinti első századi csontvázas temetőrészletre bukkantak a régészek a Hajdú-Bihar megyei Derecske határában - közölte a debreceni Déri Múzeum közönségkapcsolati igazgatóhelyettese az MTI-vel.
A derecskei Morgó-tanyán lévő telep bővítése miatt a beruházás által érintett régészeti lelőhelyen jelenleg ötezer négyzetméter területen végez feltárást a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatóságának régészeti tára Szolnoki László régész vezetésével.
Különös sírok a falu határában
Tájékoztatásuk szerint a feltáráson egy csontvázas temetőrészlet is napvilágra került eddig nyolc sírral, melyek nagyobb része női sír. Az időszámításunk utáni első századra keltezhető sírokban nem várt, szenzációsnak számító régészeti leletek kerültek napvilágra: római készítésű pannon-norricumi szárnyasfibulákra és lemezes övekre bukkantak a régészek.
A Debrecentől 21 kilométerre fekvő Derecske kapcsán már más leletek is bizonyították, hogy más a honfoglalás előtt is lakott településnek számított, ilyen típusú leletek azonban az Alföldről eddig nem voltak ismertek, a temető és a leletek érdekessége másrészt abban áll, hogy az első századi Alföld, vagyis a Barbaricum politikai és etnikai viszonyairól alig tudni valamit. Ez az időszak ugyanis az volt, amikor a Dunántúlon a rómaiak megalapították Pannonia provinciát.
Az Alföld ekkor részben a helyi őslakosság, részben a terjeszkedő Dák Királyság fennhatósága alatt állt, valamint ekkor érkezhettek az első szarmata törzsek is a Kárpát-medencébe. Erre a rendkívül érdekes korszakra, annak kapcsolatrendszerére és lakosságára világít rá az újonnan talált temetőrészlet.
Múzeumba szállítják a leleteket
A kis falu főbb látnivalói közé tartozik a helytörténeti gyűjtemény, a református, valamint a római katolikus templom, emellett a közelben található a Bihari-sík Tájvédelmi Körzet is, mely hűen őrzi az Alföld egykori tájképének lenyomatát. Ha azonban nem Derecskére, hanem az itt talált leletekre vagy kíváncsi, érdemes átutazni Debrecenbe, majd meglátogatni a Déri Múzeumot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár már most is számos érdekességet megtekinthetsz, a jelenlegi ásatások eredményeit várhatóan csak jövő év elején mutatják be, miután lezajlanak a restaurációs munkálatok.
Kép: hu.wikipedia.org Déri Múzeum szócikke, Samat.
Van kedvenc helyed az Alföldön?
OLVASD EL EZT IS!
- balaton
- kastély
Egy igazi magyar szellemkastély
- magyar csodák
- magyar város
Ez lett a legnépszerűbb magyar város: tényleg gyönyörű, és nem Budapest!
- szerelem
- templom