Képeken a kettétört magyar hegy: hihetetlenül gyönyörű természeti csoda!

Nézd meg az ország egyik legszebb szurdokvölgyét!

Dera-szurdok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem véletlen, hogy a Dera-patak szurdokvölgyét vadregényes mivolta miatt magyar Svájcként is előszeretettel emlegetik, meredek falai, kis vízesései, romantikus hídjai tökéletes úti céllá teszik a természet szerelmeseinek körében, nem árt azonban tudni azt sem, hogy hazánk geológiai szempontból egyik legérdekesebb helyét jelenti, melyhez csak egyetlen adalék az, hogy egy törésvonal mentén fekszik. Nézd meg a képeket!

A szurdok geológiai szempontból rendkívül különleges hely, melynek többek között az az oka, hogy azon törésvonal mentén található, mely a Visegrádi-hegység vulkanikus kőzeteit, illetve a Pilis mészkőszirtjeit elválasztja.

Fotó: www.orszagalbum.hu, juhaszj

A meredek falú szurdokvölgyet a Dera-patak mélyítette. A patak által kivájt falak a földtörténet iránt érdeklődőknek is igazi kuriózumot jelenthetnek, feltárják ugyanis a triász időszak emlékeit, látható a dachsteini mészkő padja, nyomon követhető a kőzetrétegek mozgása, sőt, még őstengeri kagylómaradvány is fellelhető egyes részein.

Fotó: www.orszagalbum.hu, Hegyeklánya

Az ősi mészkőréteg egykor vízszintes volt, a ma megfigyelhető réteg ugyanakkor ferde, ami annak köszönhető, hogy 80-90 millió évvel ezelőtt a hegységképződés során nagyobb darabokra törtek a kőzetelemek, és nagymértékben el is billentek, a szurdok északi falának sziklaalakzata például egy ilyen kibillent réteglap. Mindemellett a völgyre merőlegesen is kialakultak törések. Minderről bővebben ide kattintva olvashatsz!

Fotó: www.orszagalbum.hu, Hegyeklánya

A Dera-patak - melyet Kovács-patakként is emlegetnek - idegen hangzású nevét a pomázi szerbektől kapta, a dera ugyanis szerb eredetű szó, mely rést, hasadékot jelent.

Fotó: www.orszagalbum.hu, Hegyeklánya

A Dera-patak a Pilis leghosszabb vízfolyása, mely Pilisszentkeresztnél ered, majd Szentendrénél folyik bele a Dunába. A patakot a szurdokvölgyben a Pilis-tetőre és a Dobogókőre hulló, majd itt összegyűlő csapadék táplálja.

Fotó: www.orszagalbum.hu, szotyo78

A Dera-szurdok a fővárostól körülbelül 30 kilométerre található, így tökéletes úti cél akár egy délutáni kiránduláshoz is, nem beszélve arról, hogy olyan híres és kihagyhatatlan helyek találhatók a közelében, mint a Dobogó-kő vagy a Rám-szakadék.

Fotó: www.orszagalbum.hu, szotyo78

A szurdok útvonalán fahidakon keresztül vezet a turistaút, emellett tűzrakó és pihenőhely is várja a kirándulókat. A völgy tökéletes kirándulóhely a legnagyobb nyári melegben is, a hely sajátos földrajzi adottságai miatt ugyanis ilyenkor is kellemes a klíma.

Fotó: www.orszagalbum.hu, juhaszj

A szurdokot a kék jelzést követve is meg lehet közelíteni, emellett a Pomáz és Dobogókő közötti műút mellett található parkolóból is elérhető.

Fotó: www.orszagalbum.hu, szotyo78

Képek: www.orszagalbum.hu, Hegyeklánya, szotyo78, juhaszjindafoto.hu / gemini

Gyógyító energia árad a magyar faluból

Csodatévő, gyógyító falu bújik meg a legszebb kirándulóhelyek mellett. Nézd meg a képeket!

Gyógyító energia árad a magyar faluból: nézd meg képeken, és keresd fel!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük