Csak néhány ezren menekülhetnek meg a világvégétől
Ennyien férnek el a titkos bázison
A Cheyenne-hegyi bázis a világ legbiztonságosabb helye.
- Már az ókori Rómában is szőrtelenítettek a nők: így változtak a trendek az évszázadok során »
- Aki nem a miniért rajongott, ezt a szoknyát viselte a ’90-es években: őrült sok variációban viselhető a letisztult, nőies fazon »
- Nicole Kidman meghozta a kedvet az új napszemüvegtrendhez: most mindenki ezt a fazont akarja »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
Az Amerikai Egyesült Államokban, Colorado délnyugati részén található Cheyenne-hegy, illetve az itt működő Cheyenne-hegy Igazgatóság és Légierő Támaszpont a világ legbiztonságosabb bunkerét tudhatja magáénak.




A hegy belsejébe épült bázis a hidegháború időszakában épült ki, azonban máig atombiztos védelmet nyújt, és egy esetleges jövőbeli katasztrófa kapcsán is sokak menedékéül szolgálhat.
A legtitkosabb bázis volt
A titkos bázis 1964-re épült fel, azonban az ötlet már 1956-1957 környékén felmerült, miután nyilvánvalóvá vált, hogy a Szovjetunió nem csupán az űrprogram, de az atomfegyverkezés terén is potenciális fenyegetést jelent.
A Cheyenne-hegyi bázis feladata volt, hogy adatokat gyűjtsön a világ műholdjairól, a radaroktól, valamint ezeket feldolgozza, emellett főhadiszállása volt az USA legtitkosabb szervezetének, az Észak-Amerikai Légi és Űrvédelmi Parancsnokságnak, vagyis a NORAD-nak.
Mindemellett a bunker Kanada és az Egyesült Államok összefogását szimbolizálta, a haditengerészet, a légierő, a hadsereg és a partiőrség szolgálatosai mellett a kanadai haderők is jelen voltak a bázison belül.
Bár mára számos részlege új helyre költözött, 2006-2007 óta úgynevezett warm stand by üzemmódban működik, vagyis nem használják intenzíven és napi szinten, de bármikor készen áll, hogy vészhelyzet esetén betöltse eredeti funkcióját.
Nincs ennél biztonságosabb hely
Az összeesküvés-elméletek - különösen a 2012-es évvel kapcsolatosak - szerint a bázist a stand by üzemmód épp arra teszi alkalmassá, hogy egy közelgő katasztrófa esetén menedéket nyújtson a lakosságnak, ugyanakkor a haderő számára is védekezési központot jelentsen.
A világ legszokatlanabb építményének számító bázis, mely hatszáz méterrel a hegy belsejében húzódik, a világ legbiztonságosabb helye. Amellett, hogy a gránithegy is védelmet nyújt neki, a kontinens középpontjában található, emellett földrengésmentes zónában helyezkedik el. Ugyanakkor egy esetleges földrengés sem tudna kárt tenni benne, mint ahogy akkor is folytatni lehetne itt a munkát, ha egy öt megatonnás nukleáris fegyver a bázistól néhány kilométerre robbanna fel.
A kamrák és alagutak sokaságából, valamint 15 különálló épületből álló bázis megóvja az ott tartózkodókat a biológiai és kémiai támadásoktól is, a bejövő levegőt például úgy szűrik, hogy abba radioaktív szennyeződés vagy bármilyen mérgező anyag semmiképp ne kerülhessen.
Nem véletlen, hogy a bázis a populáris kultúrában is számos alkalommal megjelenik, többször szerepelt meteorbecsapódással, illetve földönkívüli támadással kapcsolatos katasztrófafilmekben, emellett állandó helyszíne volt a Csillagkapu című sorozatnak is.
Sajnálatos módon egy közelgő katasztrófa esetén a bunker csak néhány ezer embernek nyújthatna menedéket. Azt azonban, hogy milyen lenne itt az élet, bárki megnézheti. Nem túl gyakran ugyan, de a bázison indítanak túrákat turisták számára is, melyekre azonban több hónappal előre kell jelentkezni.
Képek: www.environmentalgraffiti.com.
Félsz a világvégétől?
OLVASD EL EZT IS!

- város
- világjáró
Elnyelt a föld egy épületet és egy kereszteződést

- világjáró
- természeti csoda