Hajdanán kemény börtön volt, ma már bárki megszállhat itt - Luxushotelek sötét múlttal

Meglepően sok szállást lehet találni, amik egykor börtönként funkcionáltak.

Börtönből szállások

A börtönökből kialakított szállodák hangulata valósággal vonzza az utazókat. Furcsa belegondolni, hogy lehetséges édesdeden aludni egy olyan helyen, ahol régen brutális bűnözőket tartottak fogva.

Sok esetben ezeket a fogvatartottakat kínozták is, mivel régen még nem volt olyan típusú jogrendszer - vagy ha volt is, anno lazán kezelték a szabályzatot - ami a rabokat védte volna. Így halál, kínzás, szenvedés és reménytelenség érzete uralta egykoron az alábbi szállások szobáit, ma pedig szinte a nyugalom szigetei.

Börtönszállások 

A börtönöket úgy kellett megépíteni, hogy ne rágja meg őket egykönnyen az idő vasfoga. Strapabíró, masszív falak, keskeny, berácsozott ablakok és betonbiztos ajtók. Emellett szempontként szolgált az átláthatóság és a befogadóképesség is. Ha valaki így tekint a börtönökre, máris látja, miért alakítottak át rengeteg, ma már nem használt börtönt hotellé. A cellák mérete, elrendezése  mind-mind arra voltak hivatottak, hogy iszonyú nagy kapacitást el tudjanak bírni. És ahol nagy a kapacitás, ott sok a vendég, és a sok vendég pedig sok pénzt jelent. Ilyen egyszerű.

Azért egy-két helyen igen szélsőséges módosításokat kellett végrehajtani az átalakítások során, hogy a vendég kényelmesen érezze magát, ne pedig úgy, mint egy rab. De a gyönyörű szobák mellett megmaradtak a börtönélet egykori jellegzetes nyomai, mely kombináció igazán különleges hangulatot eredményez.

A Szlovénia fővárosában, Ljubljanában található Hostel Celica több mint száz évig katonai börtönként működött. Mostanra átalakították, graffitik tarkítják a falakat. Emellett kényelmesebb ágyakra és világítótestekre cserélték a régieket, de minden mást érintetlenül hagytak.
Fotó: dabldy / Getty Images Hungary
A Skóciában található Dornoch kastélyt 1500-ban építették, a 19. század elején börtönként és iskolaként is szolgált. 1922-ben magánkézbe került, és 1947-re hotellé alakították. Ma már mindenki csak Dornoch Kastélyszállónak ismeri.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_3d2c33c72afd285427c04737362b9838" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dornoch_Castle_Hotel_(11470740893).jpg" target="_blank">Mark Harkin</a>
Az 1851-ben épített Károly utcai börtönt vagy Suffolk Megyei Börtönt 2007-ben alakították át 300 szobás luxushotellé. A Boston Liberty Hotel történelmi emlékhelynek számító épületében így a látogatók luxuskörülmények között pihenhetnek a régi cellákban.
Fotó: Paul Marotta / Getty Images Hungary
Finnország fővárosában, Helsinkiben található az egykori megyei börtön, ahol 1837 és 2002 között sok rab ült. 2007-ben hotellé alakították. A mai napig látni lehet az étterem falán az egykori börtönlakók rajzait.
Fotó: Flickr/<a id="hyperlink_90ffe7f7bae763cee754e1ac48bfd13d" href="https://www.flickr.com/photos/ralpe/3407844252" target="_blank">Ralf Peter Reimann</a>
Az Angliában, Oxfordban elhelyezkedő Malmaison épületét ezer évig kastélynak, 1876-tól azonban már börtönként használták. 1996-ban végül hotellé alakították, de a középkori emlékmű épületében még mindig meglátogatható a kripta és a Szent György-torony.
Fotó: Terry Bean / wikimedia
A Zanzibár közelében fekvő Changuu szigete az 1860-as évektől börtön-, és korallbányászszigetként volt ismert. Ezen a területen csak lázadó rabszolgák laktak, gyakran használták karanténzónának, többek között a sárgaláz idején. Ma már több hotel is található a területen.
Fotó: Moiz Husein / Getty Images Hungary
A CoDE Pod Hostel Skóciában, Edinburgh városában található. 1693-ra lettek teljesen kész az építési munkálatokkal, és sokáig az ítélőszéknek és a börtönnek adott helyett. Nemrégiben 200 ágyas kapszulahostellé alakították át, de néhol még mindig láthatóak a rabok írásai.
A holland Roermond városában a 19. századtól kezdve közel 150 évig elítélteket tartottak Het Arresthuis épületében. 2007-re azonban a 105 cellából 40 hotelszobát készítettek, és ma már négycsillagos szállodaként működik.
Fotó: Flickr/<a id="hyperlink_bad53e80f4c5c03ac3aacccaaa5afaad" href="https://www.flickr.com/photos/fritsdejong/7985230480" target="_blank">fritscdejong</a>
A Four Seasons egyik tagja a Törökországban, azon belül is Isztambulban található Sultanahmet. 1918-tól börtönként használták, ez volt az első, ami közvetlenül a bíróság épülete mellé épült. Még mindig láthatóak a falakba bevésett rabok nevei az ötcsillagos szállodában.
Fotó: Wikimedia/<a id="hyperlink_5938cd835675ea169de14a3841ba4777" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Four_Seasons_Sultanahmet_March_2008b.JPG" target="_blank">Gryffindor</a>
Ugyan még a mai napig is folyik a Montenegró területén található Mamula szigetének az átalakítása ötcsillagos luxushotellé. Itt bizonyítottan legalább kétezer rabot kínoztak és éheztettek halálra, ám a szigetet felvásároló svájci cég meglátta benne a potenciált, és 33 szobájával megnyitja kapuit 2021-től.
Fotó: Olga Gont / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük