Magyarország északkeleti csücskében, a Tisza és a Bodrog folyók ölelésében egy páratlan természeti szépségű vidék terül el. A Szlovákiába is átnyújtózkodó kistájunk, a Bodrogköz egész évben tartogat látnivalókat a vízi és gyalogtúrások számára is.
A folyók szabályozása után számos holtággal, mocsarakkal tarkított, viszonylag sík terület nagy része ritkán lakott, így az erre járó természetbarátok érintetlen, vadregényes útvonalakon fedezhetik fel az itt nyüzsgő élővilágot.
A Bodrogköz természeti kincsei
A Felső- és Alsó-Bodrogközre osztott alföldi táj arculatát a homokdombokat felhalmozó folyók és ezek árterei határozzák meg. Ez ráadásul Magyarország egyik legszárazabb vidéke, ahol korán beköszönt, és sokáig időzik a tél. Ismerkedj meg a régió természeti kincseivel!

A Szlovákiában eredő Bodrog partját a kevés csapadék miatt viszonylag ritkán borítja hó. A folyó mintegy 50 kilométeres magyarországi szakaszán számos holtág van.

Alsó- és Felső-Bodrogköz között található a régió szíve, a Bodrogzug. Ez a térség legkisebb népsűrűséggel rendelkező része, ahol morotvatavak, erek mentén burjánzik az élővilág, melyet a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzet óv.

A Bodrogzugot a kirándulók leggyakrabban vízi túrák során, kísérettel látogatják. Olvadáskor és a tavaszi esők idején itt több ezer hektár kerül víz alá, így csak azok az élőlények maradnak meg, melyek képesek ehhez alkalmazkodni.

A partokon legtöbbször fűz-, nyár- és szilligetek találhatók, de mocsaras, lápos vidékek kőrisei, égerfái és itt-ott tornyosuló tölgyfák is előfordulnak.

Mivel csak az árterek fölé emelkedő homokhátak, azaz a földterület kis része művelhető, nagyra nyújtóznak az érintetlen foltok.

A mocsaras rétek, lápok tavasszal, nemsokára virágba borulnak. Ilyenkor olyan meseszép növényekkel találkozhatsz, mint a szibériai nőszirom - Iris sibirica - vagy a kornistárnics - Gentiana pneumonanthe.

A Bodrog a Tisza jobb oldali mellékfolyója. A pont, ahol találkozik a Szőke-Tiszával, és a két folyó vize elkeveredik, egészen különleges látványt nyújt.

A Bodrogköz egyik legmagasabb pontja a Nagykopasz, míg a másik a Tarbucka, mely 277 méter magasra emelkedik ki a tájból. Középen a Bodrogzug fölé nyúló, azt határoló Tokaj-hegy látható.

Fontos természetvédelmi terület a Long-erdő, mely Sárospatak és Sátoraljaújhely között fekszik. A morotvás, kubikgödrös tájat vízi útjai, halban gazdag állóvizei, famatuzsálemei és zajos madárvilága teszik a természetbarátok kedvelt helyévé.

A Bodrogköz természetesen kulturális kincsekben sem szűkölködik. Legrégebbi települése, Karcsa román kori templomáról, hagyományos lakóházairól nevezetes. Olaszliszkát gótikus temploma, ősi műemléképületei miatt érdemes felkeresni, míg a határ menti Pácin várkastélyt rejt. A vidék központja Cigánd kisvárosa.
A képek forrása: indafoto.hu / viztorony, miapa, lászló lovag, Templomok, harris77, topaz69, Narnia68, háber, Puffancs, Balla Béla, Nurse, Nandi78.