Elnyeli a föld a magyar lakótelepet?

Furcsa legenda kering Miskolcról

Az Avas lakótelepről különös legendák keringenek. Ennyire kell komolyan venni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Miskolcon található az ország egyik legnagyobb lakótelepe, mely egyes furcsa szóbeszédek szerint akár veszélyben is lehet.

A legenda szerint az Avas-domb vulkanikus eredete a lakótelep vesztét okozhatja, már amennyiben újra kitör a vulkán, mely egykor itt működött.

Domb a város közepén

A miskolci látkép meghatározó eleme, egyúttal a város egyik látnivalója az Avas-domb a maga 234 méteres magasságával.

A magaslat már az őskorban is lakott volt, erre utalnak a kőkori leletek, szakócák és más kőeszközök, melyeket itt találtak. Az Avas-dombon látható a város jelképének is számító kilátó és tévétorony, emellett a gótikus avasi templom is, a domb nevezetességeinek számítanak továbbá - többek között - a borospincék, az avasi arborétum, valamint a város legrégebbi sírkertje, a református temető is. Többek között ezen látnivalók miatt is kedvelt kirándulóhely a turisták és a helyiek körében a domb.

Mindemellett ide építették az ország egyik legnagyobb lakótelepét, több mint tízezer lakással, ami akár egy kisebb városnak is bőven beillene.

Az Avas mint városrész nem sokban különbözik a többi lakóteleptől. Az ipari fejlődés gyors üteme miatt lehetőleg egyszerű és gyorsan elkészíthető épületekre volt szükség, ahová a diósgyőri kohászatban dolgozókat és a családjaikat elhelyezhették. Így épült meg a domb délkeleti oldalán a tízemeletes házak másfél kilométer hosszan elnyúló, egybefüggő területe.

7 város a bolygón, ami bármelyik pillanatban elpusztulhat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vulkáni eredetű?

A Miskolci Egyetem által összeállított és 1979-ben kiadott Miskolc város építésföldrajzi atlasza című kötet szerint a dombot részben vulkanikus eredetű kőzetek alkotják, melyek a felszínen is előfordulnak.

Vulkánkitörések közelről
Láttál már vulkánkitörést egészen közelről? Csodás képeket mutatunk éppen ébredező tűzhányókról.

Ebből valószínűsíthető, hogy az Avas valamikor tűzhányóként működött, és bár évmilliók óta nem tört ki, a köztudatban a mai napig él a legenda, hogy egyszer újra kimutatja a foga fehérjét, ami a lakótelep vesztét is okozhatja.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Persze a szkeptikusok vannak többen, akad, aki abban sem hisz, hogy a domb területén egyáltalán működött volna valaha is vulkán. Bár a földtani szakértők az ellenkezőjét állítják, arra valóban nincs esély, hogy a terület vulkánkitörés áldozata legyen, így csupán városi legendáról van szó, ráadásul abból a fajtából, aminek semmi alapja.

Magyarország területén számos vulkanikus eredetű hegység található, de ezeknek az aktív időszaka több millió évvel ezelőtt lezárult. Maga a Földrengéskutató Intézet is cáfolta, hogy bármiféle kockázattal kellene számolni ezeken a helyeken, aktivitás nyomait ugyanis eddig nem észlelték.

Szintén egyfajta városi legenda az a szóbeszéd is, miszerint a Gellért-hegy elpusztulhat a japán tudósok jóslata szerint. Kattints ide, és tudd meg, miért!

Kép: hu.wikipedia.org, Avas szócikk, Szalax.

Ezt is szeretjük