Komoly fertőzést kaphatsz, ha ezeken a helyeken fürdesz: az ÁNTSZ felhívása

Sok a kiváló szabad strand, de olyan is van, ahol inkább ne fürödj.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyarországi szabadvízi fürdőhelyek uniós minősítése idén június közepére készült el: az MTI információi szerint a vizsgált szabad strandok zöménél, így a Balaton csaknem összes szabad strandjánál kiváló minősítést kapott a víz minősége.

Duna-part - A legrosszabb minősítést folyóvizek kapták

Ugyanakkor több olyan magyar fürdőhely is található az ÁNTSZ listáján, ahol a kifogásolható vízminőség miatt nem javasolják a strandolást.

A balatoni szabad strandoktól nem kell félni

Az ÁNTSZ uniós irányelv szerint minősíti a fürdővizeket, úgy, hogy négyéves időszak bakteriológiai vizsgálati eredményeinek értékelését, a vízminőség változásait és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is figyelembe veszik. Mindezek alapján négy kategóriát alakítottak ki: kiváló, jó, tűrhető, illetve kifogásolt. Utóbbi esetében nem ajánlott a fürdőzés.

A legrosszabb minősítést folyóvizek kapták

Bár néhány fürdőhelyet még nem soroltak be, a legtöbb szabadvízi fürdőhely a legjobb, kiváló minősítést kapta, és számos szabad strand került jó kategóriába. A korábbi évek adataihoz hasonlóan a legtöbb kiváló minőségű fürdővíz balatoni, míg a legrosszabb minősítést most is elsősorban folyóvizek kapták.

A Mosoni-Duna például Mosonmagyaróvárnál, az Itató szabad strandnál tűrhető minősítést kapott. Szintén tűrhető lett a Kettős-Körös Szanazugnál, a dobozi és a gyulai oldalon is, továbbá a Soltvadkerten található Nagy-Büdös-tó. A legrosszabb, kifogásolt minősítést kapta több tiszai strand, így például a gergelyiurgonyai, a jándi és a tiszakécskei szabad strand.

A 10 legkedveltebb magyar strand

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Duna vize több helyen kifogásolható

A Duna magyarországi szakaszán a folyó vizének minősége több helyen még átlagos vízhozam mellett is kívánnivalót hagy maga után higiéniai, mikrobiológiai szempontból, az elmúlt hónapban lezajlott áradás azonban tovább rontott a helyzetet, az elöntött területekről ugyanis további, az emberre is veszélyes szennyeződéseket hozott, hozhatott magával, így a vízminőség tovább romlott.

Az ÁNTSZ júniusi közleménye szerint a Duna mentén összesen 17 helyen tilos a fürdőzés: a dunaszigeti szabad strandon, Győrben az Aranypart I és II strandon, valamint a Halászi szabad strandon, Mosonmagyaróváron az Itató szabad strandon és a Mosoni szabad strandon, Dunabogdánynál a Forgó szabad strandon, Ráckevén a Hídláb strandon, Dunaújvárosban a Szalki-szigeti szabad strandon, Gödön a Széchenyi strandon, a felsőgödi strandon, Baján a Gázgyár-öböli, a Posztó-öböli és a vénuszdombi szabad strandon. A közleményben Fadd-Dombori strandján sem javasolta a fürdőzést az ÁNTSZ, azonban a helyiek azóta orvosolták a problémákat, így már nem tartozik a tiltott helyek közé.

A legnépszerűbb nyaralóhelyek idén

Kíváncsi vagy, a hazai vízparton kívül hol töltik a magyarok legszívesebben a nyarat? Megkérdeztük, melyek a legnépszerűbb helyek idén. Nézd meg a videót!

Az ÁNTSZ továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy nem javasolja a nem engedélyezett fürdővizeken, nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzést, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, és a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl pedig sok esetben - például a bányatavakban - a balesetveszély miatt tiltott a fürdés. A strandok minősítését tartalmazó listát ide kattintva elérheted.

Kép: www.orszagalbum.hu, gjokka.

Ezt is szeretjük