Alig ismert, páratlan látnivalók Budapesten

Ne menj el mellettük!

Titokzatos síremlékek, templom a hegy gyomrában és egy misztikus hangulatú negyed. Nézd meg őket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha egy-egy délutáni séta során jobban kinyitod a szemed, és akár még a jól ismert útról is hajlandó vagy letérni egy-egy különös kincs kedvéért, olyan csodákat fedezhetsz fel Budapesten, melyek felejthetetlen élménnyel ajándékoznak meg. A következő négy helyet egész évben érdemes felkeresned.

Gül baba türbéje
Sziklatemplom
Árkádok a Pantheonban
Holokauszt-emlékmű a zsidó negyedben

A török idők egyik legszebb emléke: Gül baba türbéje

Az úgynevezett bektasi dervisrendet irányító Gül baba a Magyarországot megszálló törökökkel együtt 1541-ben telepedett le Budán, ahol rövidesen meg is halt. A kor egyik legnagyobb tudósának és költőjének tiszteletére 1548-ban díszes sírhelyet, úgynevezett türbét emeltek.

A fürdők után ma ez Budapest legismertebb török kori emléke - a budai dzsámikat és minareteket ugyanis a törökök kivonulása után lerombolták -, és egyúttal ez a világ legészakibb iszlám zarándokhelye.

Gül baba neve egyébként magyarul azt jelenti, rózsák atyja, mivel a szerzetes mindig egy szál rózsát tűzött a turbánjába. A türbét nemrég újították fel, a Mecset út 14. szám alatt mindennap 10 és 18 óra között - ingyenesen - látogatható.

Francia mintára: Sziklatemplom

A híres franciaországi zarándokhely, a lourdes-i barlang másolataként 1926-ban létesített Gellért-hegyi Sziklatemplom az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendhez, a pálosokhoz tartozik. Az 1950-es évek elején a kommunista hatalom a Sziklatemplomot felszámolta, a pálos szerzeteseket letartóztatta, és végül a templom kapuját is befalaztatta - a betonfal maradványait ma a bejárattól jobbra láthatod.

A templom a rendszerváltás óta ismét látogatható, benne a rend központjának számító lengyelországi Czestochowában őrzött híres Fekete Madonna-ikon egyik másolatát is megnézheted. A titokzatos templom a Szent Gellért téren áll.

Séta a múltba: Nemzeti Pantheon

A Fiumei úton található Kerepesi temetőt nem csupán a pestiek, de a vidékiek is ismerik, azt azonban már kevesebben tudják, hogy ez a hely ad otthont hazánk Nemzeti Pantheonjának is. A Pantheon eredetileg isteneknek emelt szentélyt jelentett, később azonban, mint ebben az esetben is, a fogalom a nemzeti emlékhely elnevezéssel is egybeforrt, egy olyan hellyel, melyben az adott ország kulturális vagy történelmi szempontból meghatározó személyei nyugszanak.

A Világörökség magyar helyszínei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az 1847-ben létesített Kerepesi temetőben a magyar történelem és kultúra legnagyobb alakjai leltek örök nyugalomra, Deák Ferenctől Kossuth Lajosig, Arany Jánostól Ady Endréig. A 20. századi történelem iránt érdeklődők itt találják a rendszerváltás miniszterelnökének, Antall Józsefnek, valamint Kádár Jánosnak a síremlékét is - a kommunista vezető földi maradványait 2007-ben ellopták.

A temető hatalmas, célszerű a portán térképet kérni, melyen be vannak jelölve a legfontosabb sírok. A temető novembertől reggel 7:30 és délután 17 óra között tart nyitva.

Különös hangulatú városrész: pesti zsidónegyed

A 19. század végi nagy városrendezésből kimaradt, a mai napig kisvárosias jellegű városrész Budapest egyik legkülönlegesebb negyede. A titkokkal átszőtt, misztikus hangulatú utcácskákon sétálva valódi időutazáson vehetsz részt. A zsidónegyed főutcája az apró boltokkal telezsúfolt Király utca volt. Keresd meg a 13. számú épületből nyíló úgynevezett Gozsdu-udvart, melyet a Pesten tanuló román diákokat támogató Gozsdu Alapítvány építtetett 1901-ben.

A hat belső udvart összekötő, valaha kereskedőktől zsongó passzázst szintén a közelmúltban újították fel.

A környéken három zsinagógát kereshetsz fel: a Dohány utcai nagy zsinagógát, mely Budapest legfőbb nevezetességeinek egyike, az üresen álló, de látogatható Rumbach Sebestyén utcait, valamint a csodaszépen felújított Kazinczy utcai ortodox zsinagógát. A séta során két helyen érdemes megpihenni: a Fröhlich Cukrászdában, Magyarország egyetlen kóser cukrászdájában egy igazi flódnira, illetve a Klauzál téri Ellátóban egy korsó hideg sörre.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megrázó emlékmű Budapesten

A magyar zsidóság történelmének egyik legfájóbb pontjáról mesélnek a Duna-parti cipők. Érdemes megnézned videónkat.

Cikkünk a JEL-KÉP Kiadó Hosszú hétvégék Magyarországon című könyve alapján készült. Képek: hu.wikipedia.org, Feloidea, Ramirez HUN, DanielWessel, Hunadam.

OLVASD EL EZT IS!

lagymanyosi
  • magyar csodák
  • budapest látnivalói

Alig ismert romantikus helyek Budapesten

Ezt is szeretjük