Ahol még mindig radioaktív a föld: a hírhedt Nevada Test Site
Bár még mindig sugárzik, a turisták egyszerűen imádják a kísérteties helyet.
A Las Vegastól 105 kilométerre északnyugatra található Nevada Test Site ma minden bizonnyal az Amerikai Egyesült Államok egyik legbizarrabb turistalátványossága, a terület ugyanis arról vált híressé, hogy itt tesztelték az amerikai nemzet nukleáris arzenáljának egyes darabjait.
Majdnem ezer atomkísérlet helyszíne
A tesztterületet 1951. január 11-én nyitották meg, az 1800 négyzetkilométeres övezet létrehozása Harry Truman elnök nevéhez fűződik. A 28 különböző területre felosztott, 1100 épületet és komplex úthálózatot magában foglaló körzetben 1992-ig nem kevesebb mint 928 atomkísérletet hajtottak végre, igaz, ezek nagyobb részét a föld alatt.
A sivatagi területeken a fegyverek működésén kívül azt is tesztelték, mindez milyen hatással van a környezetre, illetve az emberi létesítményekre, így az amerikai és európai városokhoz hasonló kis komplexumokat hoztak létre, épületekkel, járművekkel, berendezési tárgyakkal, valamint állatokat és embereket megformáló bábukkal.
Mindemellett a helyszínen a túlélés lehetőségeit is kutatták, bunkereket és különféle szilárd betonlétesítményeket teszteltek. A robbanások és azok hatásainak rögzítése érdekében pedig kamerákat helyeztek el az adott területeken.
Veszélyes, de imádják a turisták
A számos robbantásnak köszönhetően a Nevada Test Site ma az Egyesült Államok leginkább radioaktív helye, a sugárzás pedig a tudósok előrejelzései szerint valamilyen szinten több tízezer évig is jelen lehet.
1986 és 1994 között a sugárzás és az atomtesztek miatt 536 demonstrációt tartottak a környéken, mintegy 37 ezer résztvevővel, akik közül több mint 15 ezret tartóztattak le az évek során.
Különféle orvosi jelentések szerint továbbá a kísérleteknek a környező települések lakosságára, illetve az itt dolgozók egészségére nézve is komoly következményei lettek, drasztikus mértékben megnőtt körükben a rákos betegségek kialakulásának kockázata. Bár most már nem végeznek robbantásokat, a nukleáris fegyverek hatásait a mai napig vizsgálják a helyszínen.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tesztterületet mindezek ellenére valósággal imádják a turisták, akik előtt bizonyos időközönként rendszeresen megnyitják a körzet egyes részeit, megnézhetik többek között az úgynevezett Doom Townt, a már említett modellvárost, melynek épületein és járművein az atomfegyvereket tesztelték. A területet csak 14 éven felüliek látogathatják, tilos bevinni távcsövet, mobiltelefont, kamerát és fényképezőgépet, emellett a radioaktivitás miatt egyetlen követ sem vihetnek magukkal a turisták. A területre általában hónapokkal előre minden hely foglalt.
Képek: en.wikipedia Nevada Test Site szócikk, Atomicbre; theguzzler.blogspot.com.
Te ellátogatnál ide?
OLVASD EL EZT IS!
- afrika
- világjáró
Nézd meg a legnagyobb lyukat a Földön: ezt rejti a mélye
- dél-amerika
- világjáró