Ahol máig vérzik a fű
A normandiai tengerpart minden idők legmegrázóbb úti célja, nincs olyan ember, akit látványa ne kavarna fel.
Bár idővel begyógyultak a világháború emlékét őrző, 80 kilométer hosszú, szélfútta normandiai partszakasz sebei, máig félelmetes erővel ható mementók őrzik a történelem legnagyobb összecsapásának emlékeit. Több mint hatvan évvel azután is megindító élmény végigjárni a helyszínt, hogy a szövetséges erők partra szálltak Franciaország felszabadítására.
A nyomok mindenütt láthatók
Egy szép nyári napon elképzelni sem lehet azt a kegyetlen vérfürdőt, ami 1944. június 6-án, a partraszállás napján zajlott Normandia szelíd partjainál. Az Overlord az emberiség történelmének legnagyobb szabású hadművelete volt: több mint ötezer hajó és vízi jármű, ötvenezer harci jármű és tizenegyezer repülőgép kelt át a viharos La Manche-csatornán. Az invázió meglepetésszerűen érte a nácikat, és lényegében a vereségükhöz vezetett.
Az Overlord-hadműveletnek, minden idők egyik legnagyobb hadműveletének nyomai azonban mindenütt láthatók, kezdve a Harmadik Birodalom építette Atlanti-fal bunkereinek és géppuskafészkeinek omladozó betonjától a rengeteg elesett szövetséges katona sírjáig.
Az inváziós erők, három egyesült államokbeli, két brit és egy kanadai hadosztály az angliai Portsmouth-ból indulva szállt partra a Cóte du Calvadoson, mely Le Havre és Cherbourg között húzódik.
Azt itt kiépített Utah, Omaha, Gold, Juno és Sword nevű hídfőállásokból kiindulva kellett a csapatoknak végigharcolniuk Normandiát, végül felszabadítani Párizst.
Tengerbe süllyedt betontömbök és a híres vérmező
A Cóte du Calvados közepén lévő Arromanches-nál zajlott a legvéresebb ütközet: ma két múzeum is bemutatja a csatát. Az Arromanches Múzeum mellett helyezkedik el az előre gyártott, helyszínen összeszerelt Mulberry-kikötők egyike, melyek döntő szerepet vittek véghez a hadművelet sikerében.
A melegebb hónapokban a parton strandolók és a fájdalmas emlékeket őrző, tengerben úszó, félig elsüllyedt betontömbök kontrasztja még megrázóbb élménnyé teszi a hely meglátogatását. Ezek látványával vetekednek a német bunkerek maradványai Longes-sur-Mernél, a tengerre néző, hatalmas mezőn, melyet teljes szélességében árkok és föld alatti menedékek szőnek át. A táj mai nyugalmát a bombázások látható nyomai, a hideg kövek és a bunkerek sötétsége felkavaró módon töri meg, csak úgy, mint a temérdek vérfű, mely a vadvirágok között burjánzik, úgy tartják, nem véletlenül.
Megrázó múzeumok
Bár több múzeum is őrzi az invázió emlékét, közülük a legfontosabb a Musée du Débarquement - A normandiai partraszállás múzeuma -, ahol diorámák, makettek, filmek és fényképek segítségével idézik fel az eseményt.
Innen 48 kilométerre délre látható az érzelmekre ható, ugyanakkor információkkal szolgáló caeni békemúzeum - Le Mémorial de Caen -, mely rávilágít a második világháború okaira és következményeire, valamint a hidegháborúra, az újabb kiállítások pedig napjaink eseményeivel foglalkoznak.
Az Arromanche 360 a legújabb technikákat alkalmazó bemutató, mely a szövetséges katonák első soraival együtt partra szálló operatőrök filmjeit felhasználva mutatja meg, hogy milyen poklon kellett a gyalogosoknak átesniük.
Ranville-ben a Pegasus-emlékmű a 6. brit légi hadosztály merész hajnali hadműveletének állít emléket. Ez volt a D-nap legsikeresebb manővere: megvédte a szövetségesek Pegasus-hídját és párját, távol tartva a németeket. Érdemes ellátogatni Bayeux-be is, a híres falikárpit városába, az elsőként felszabadított településre, mely voltaképpen sértetlenül élte túl a háborút.
Tízezrek pihennek a föld alatt
Ahhoz, hogy itt járva egy utazó igazán átérezze a D-nap jelentőségét, el kell látogatnia a colleville-sur-meri amerikai katonatemetőbe. Az itt nyugvó ifjak alig léptek ki a kamaszkorból - ők már nem koccinthattak pezsgővel a felszabadult Párizsban.
A kódolt névvel ellátott partszakaszokon már az első napon mintegy 4900 szövetséges katona vesztette életét, a halottak száma az invázió két hete alatt pedig elképesztően sok volt. 9386 amerikai katona nyugszik az egyszerű márványkeresztek és Dávid-csillagok alatt Colleville-sur-Mer amerikai temetőjében - az Omaha-partszakasz feletti sziklán -, és majdnem ötezer brit, kanadai, ausztrál és dél-afrikai katona sírja található a bayeux-i brit temetőben.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Geographia Kiadó Életre szóló kalandok - 500 látnivaló a világ minden tájáról és Patricia Schultz 1000 hely, amit látnod kell című könyve alapján készült. Utóbbi a Vince Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: en.wikipedia.org; www.qondio.com; www.tripadvisor.com; vieuxcestmieux.co; campervantours.blogspot.com.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- múzeum
3 szívszorító hely Budapesten
- ázsia
- dél-amerika
Megrázó képeken az eltemetett városok
- történelem
- múzeum