Ahol fekete víz folyik
Tudtad, hogy Buddha egyes csontjait hazánkban őrzik? Nézd meg a fekete vízzel és a magyar mamuttal együtt!
Bármilyen kicsinek is számít világviszonylatban, hazánk különlegesebbnél különlegesebb látnivalóit évek alatt sem lehet bejárni.
Ha azonban el akarod kezdeni, vedd célba mindjárt a következő három nevezetességet, és csodálkozz rá, miféle furcsa kincseket rejtenek országunk határai.
Ahol fekete víz folyik: Csaroda
A hangulatos beregi falu már a középkor eleje óta lakott település. A Csaronda-patak partján vetették meg a lábukat a Káta nemzetségbéli Csernavodaiak, kiknek neve szlávul fekete vizet jelent, utalva a Csarodát körülvevő lápos, mocsaras vidékre, illetve az itteni vizek gyakran sötét, feketében játszó színére. A község a 14. században jelentős szerepet töltött be Bereg vármegye életében, itt tartották a megyegyűléseket.
Különleges, mocsaras vidékén túl a turisták - a magyarok épp úgy, mint a külföldiek - előszeretettel keresik fel Árpád-kori, 13. századi temploma miatt is, melyet népies falfestés díszít.
Csarodán érdemes továbbá felkeresni a paticsfalú - tapasztott agyagból épült - házban kialakított tájházat a Kossuth Lajos utcában, emellett, ha kirándulni akarsz, a falut övező Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzetben is tegyél egy sétát, a Kisasszonyerdő és a vörös-zöld színekben pompázó, 700 éves tőzegmohaláp vidéke régóta a turisták kedvelt kirándulóhelye.
A magyar mamutcsontváz: Gyöngyös
A Mátra déli lábánál fekvő település lakói már a honfoglalás idején is foglalkoztak szőlőtermesztéssel, a vulkanikus eredetű hegység lejtői ideálisnak bizonyultak a történelmi borvidék kialakulásához. A Mátra kapujának nevezett város azonban nemcsak a mátraaljai történelmi borvidék központja, de egyben erdei kisvasutak kiindulópontja, és számos híres épülete is van.
A Szent Bertalan-templomon kívül a ferences templomot is látogasd meg - itt őrzik Magyarország egyetlen középkori eredetű ferences könyvgyűjteményét -, emellett tekintsd meg az Orczy-kert kapuját őrző kőoroszlánokat, és tégy egy látogatást a Mátra Múzeumba is.
Az 1971-ben alapított Mátra Múzeum impozáns épületének felújítását 2005-ben kezdték el, és a munkálatok során párját ritkítóan értékes rokokó falrészekre bukkantak. A múzeumnak helyet adó Orczy-kastélyban egykor I. Sándor orosz cár is vendégeskedett.
Buddha emlékműve: Zalaszántó
A település Európa-szerte híres látványossága a földrész legnagyobb buddhista sztúpája, mely egy erdő közepén fekszik. A falu határában hepehupás földút vezet az erdőn át a 316 méter magas Világosvári-hegyen álló, 30 méter magas és 24 méter széles emlékműhöz, melyet a 14. dalai láma, Tenzin Gyatso szentelt fel 1993. június 17-én.
A sztúpa, melynek belsejébe buddhista emléktárgyakat helyeztek, körbejárható ugyan, de az építménybe bemenni nem lehet. A szentélyben, mely egyúttal az első kelet-európai buddhista szentély, Buddha földi maradványainak néhány darabját őrzik, díszes tartóban helyezték el benne az apró csontszilánkokat.
A vallást itt nem gyakorolják, de az építményt két szerzetes vigyázza. A sztúpa környezete része a híres Emberi Jogok Parkjának is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Képek: www.csaroda.hu; hu.wikipedia.org, Vadaro; hu.wikipedia.org, Peyerk.
OLVASD EL EZT IS!
- falu
- falusi turizmus
Rejtélyes betyársírok Magyarországon
- természeti csoda
- vízparti hely
Tetszhalottak a Tiszán
- sziget
- magyar csodák