3 elátkozott tengerpart, ahol véget ér a világ
Félelmetes szirtek, tajtékzó hullámok - íme, a bolygó legvadregényesebb partjai.
Nem minden tengerpart kínál mesés és önfeledt pihenést, verőfényes napsütést, puha, meleg homokot, türkizkék vizet és pálmafákat. A következők vad szirtjeikkel, sötét történeteikkel és háborgó hullámaikkal vonzzák az utazókat.
Az elátkozott tengerpart: Skeleton-part
A namíbiai Skeleton-part Nemzeti Park ötszáz kilométer hosszan terül el a Kunene-folyótól délre az Ugab-folyóig, és egyike a világ legnéptelenebb, legbarátságtalanabb vidékeinek. A találóan elnevezett - Csontváz-part - térség leginkább a kísérteties hajóroncsokról híres, melyek távoli és elérhetetlen partjain szóródnak szét. A Skeleton-part Nemzeti Park mintegy kétmillió hektáros területe drámai hatású, már-már szürreális vidék, tele homokdűnékkel, kanyonokkal, hegyvonulatokkal.
A dűnék sokfélék lehetnek, a kis buckáktól a hosszan elnyúló, átlós és holdsarló alakú homokdűnékig, bár közös tulajdonságuk a jellegzetes, sustorgó hang, amint az agátból, lávából és gránitból álló parányi homokszemcsék egymáshoz súrlódva lecsúsznak meredek felszínükön.
A kietlen sivatagoktól eltérően itt az éghajlat is okot adhat a meglepetésre. A Benguela-áramlással érkező sűrű köd és hideg tengeri levegő miatt, mely találkozik a Namib-sivatag szélsőséges forróságával, a hőmérsékleti értékek nagy ingadozást mutatnak. A zord partvidéken senki sem maradhat életben, ám valamivel beljebb már megtalálni a nomád himba törzs tagjait, akik ilyen barátságtalan körülmények között is kialakították saját életterüket.
A hajósok ellensége: Jóreménység foka
Bartholomeu Dias portugál tengerész 1488-ban elsőként hajózta körül a fokot, majd a különösen kimerítő visszaúton megállt Afrika délnyugati csücskénél, és elnevezte Cabo Tormentosának, a Viharok fokának. A portugál János király által utóbb Cabo da Boa Esperanza, azaz Jóreménység foka névre átkeresztelt földnyelvet 1497-es indiai utazása során Vasco da Gama is megkerülte.
A merész portugál felfedezők nyomában hamarosan megnyílt az Indiába vezető tengeri útvonal, és egyre többen vették az irányt a Jóreménység foka felé, miközben a zátonyokkal tagolt partvonal és az álnok tengeri ködök egyre több áldozatot követeltek. Annak érdekében, hogy csökkentsék a hajótörések ijesztően magas számát, a foknál világítótornyot építettek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az Albatrosz-szikla körül és a környező tengerpartokon ma is látni 26 szerencsétlenül járt hajó roncsait, melyek a vízbe veszett tengerészekre emlékeztetnek. A híresebb roncsok közé tartozik az Egyesült Államok több száz tagból álló hadianyag-szállító flottájának tagja, mely a második világháború idején társaival együtt utánpótlást szállított a szövetségeseknek. A köd már legelső útján lépre csalta a hajót, mely az Olifantsbos-foknál végezte, hogy többé soha ne szálljon tengerre.
Hajóroncsok és háborús emlékek: Great Ocean Road
Az ausztráliai Great Ocean Road - nagy óceáni út - 1919 és 1932 között épült, azoknak az ausztrál katonáknak az emlékére, akik életüket vesztették az első világháborúban. A beruházás munkaalkalmat teremtett azoknak, akik visszatértek, de sok olyan embernek is, aki a gazdasági világválságban elveszítette a megélhetését. A Warrnambool és Torquay közötti 285 kilométeres utat kétkezi munkával vájták ki a hegyekből és az érintetlen erdőségekkel borított partvonalból. Az út helyenként igen keskeny, nyomvonala mentén ijesztő szirtek meredeznek, és egyik szerpentint a másik után kell leküzdeni.
Az út fantasztikus tájakon halad keresztül: bejárható a Port Campbell Nemzeti Parkhoz tartozó, másként Shipwreck Coastként - Hajóroncs-partként - ismert teljes partvonal, az Otway Nemzeti Park erdősége, illetve az Angahook-Lorne természetvédelmi terület part menti része, ahol a roppant kék eukaliptuszok uralkodnak. A Shipwreck Coast különösen látványos, csipkés szirtekkel szegélyezett partszakasz, ahol legkevesebb nyolcvan hajót ért el a gyászos vég.
Gyakorta heves viharok tombolnak errefelé, a gigászi hullámok és az erős szél együttes ereje pedig olyan látványos képződményeket hoz létre, mint a híres Twelve Apostles - Tizenkét Apostol. Ezek a hatalmas mészkőtömbök valaha a part menti szirtekhez tartoztak, ám évmilliók alatt erodálódtak, és most magányosan tornyosulnak a vad hullámok fölé. Ha a tenger még egy, további csodájára is kíváncsi vagy, kattints ide, és nézd meg a világ legszebb lagúnáját!
Cikkünk az Alexandra Kiadó 501 kihagyhatatlan látnivaló a világ minden tájáról című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- új-zéland
- tengerpart
Innen indult a halálba több ezer lélek
- ázsia
- sziget
A temető, ami csak havonta egyszer látszik
- sziget
- tengerpart