Ijesztő csalásról számolt be a rendőrség: fontos dolgot tanácsolnak
A rendőrség jó tanácsai segíthetnek a veszélyes és kártékony csalás megelőzésben.
Az elmúlt években egyre elterjedtebbé váltak a ransomware, magyarul zsarolóvírus programok, amelyek közös jellemzője, hogy váltságdíjat követelnek az adathordozókon általuk titkosított állományok - például képek, dokumentumok - hozzáféréséért vagy a teljesen lezárt rendszer, illetve a blokkolt internet feloldásáért.
A váltságdíj megfizetését általában elektronikus vagy virtuális fizetőeszközzel lehet teljesíteni, de a fizetést követően a titkosítás feloldásához szükséges információkat csak az esetek elenyésző részében adják meg a kiberbűnözők. A titkosítás jellemzően feloldhatatlan: az egyetlen megoldás a megelőzés.
A rendőrség tanácsai a felhasználók számára
- Rendszeresen készíts biztonsági mentést számítógépednek adattartalmáról külön meghajtóra, vagy állítsd be a rendszeredet úgy, hogy az a számítógép újraindításakor végezze el a biztonsági mentést!
- Rendszeresen frissítsd az operációs rendszert és a vírusirtót!
- Ne nyiss meg olyan elektronikus leveleket, valamint azokhoz csatolt fájlokat, amelyek feladója, illetve azok kiterjesztése ismeretlen!
- Ne dőlj be a felugró ablakokban található állítólagos rendőrségi hivatkozásoknak! A rendőrség nem alkalmaz ilyen megoldásokat, ezért semmilyen befizetést ne kezdeményezz!
- Ne tölts le és ne telepíts nem megbízható, nem hivatalos weboldalakról szoftvereket! Az operációs rendszer beállításaiban ajánlott a Nem megbízható források engedélyezése menüpontot kikapcsolva hagyni. Érdemes elolvasni az egyes szoftverek alkalmazásához írt felhasználói véleményeket, visszajelzéseket is.
- Fokozott óvatossággal böngészd a felnőtt és warez tartalmakat terjesztő oldalakat! A vírus túlnyomóan az ilyen oldalak látogatását követően fertőzte meg a felhasználók gépeit.
- A vírusfertőzött gép a hozzá csatolt, szinkronizált háttérmentő alkalmazást, USB tárolóeszközt, hálózati tárolót is meg tudja fertőzni, ezért a biztonsági mentést a vírus eltávolítása előtt ne csatlakoztasd a fertőzött géphez, mert az ugyanúgy megfertőződhet!
További tippek a megelőzéshez
A legelterjedtebb zsarolóvírus blokkolja a fájlokat, majd egy figyelmeztetést jelenít meg, amin keresztül egy megadott határidőig több száz dolláros váltságdíjat követel. A programot szinte lehetetlen eltávolítani. A káros programok elsősorban a kódot tartalmazó weboldalak vagy gyakran hivatalosnak tűnő, például elmulasztott befizetésekkel, adózással, vásárlás-visszaigazolással kapcsolatos üzenetek csatolmányainak megnyitásával települnek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az esetek többségében nincs olyan ismert módszer vagy eszköz, amellyel a titkosítás feloldható, de egyes káros programok bizonyos verziói esetében van lehetőség az eredeti fájlok legalább részleges visszaállítására. Ez történhet például célszoftverrel vagy a törölt állományok visszaállításával. A legújabb, legfejlettebb rosszindulatú programokat sok biztonsági szoftver nem érzékeli, és nem tudja elhárítani, így az egyetlen hatékony védekezés a megelőzés.
Az adatokról minden esetben szükséges rövid időközönként háttérmentést készíteni külső adathordozóra vagy a felhőszolgáltatás igénybevételével, illetve szűrni kell a meglátogatni kívánt weboldalakat, valamint az e-maileket. Természetesen elengedhetetlen a jogtiszta és naprakész operációs rendszer és vírusirtó szoftver telepítése a számítógépre.
OLVASD EL EZT IS!