Szó szerint a fenekével veri el a betolakodókat ez az állat: elképesztően hatásos ez a fegyver

Meglepő, de ez az állat a fenekét használja fegyverként, nem is akárhogyan!

A vombat feneke

Ausztrália híres a különös és olykor veszélyes állatairól, ám a vombatok „halálos fenekéről” méltatlanul kevés szó esik. Ezek a különös erszényesek kemény, sziklaszerű hátsójukat nemcsak védekezésre, hanem társas interakciókra, párzásra és területük megvédésére is használják.

A vombat halálos feneke

A vombatok hátsó része négy összeforrt csontlemezből áll, amelyeket porc, zsír, bőr és szőr borít. Alyce Swinbourne, a vombatok anatómiájának szakértője szerint ezek az állatok képesek fenekükkel elzárni a kotorékaikat, így akadályozva meg, hogy ragadozók hozzájuk férjenek. Ezzel hatékonyan védik testük érzékenyebb részeit. A dingóharapása például nem halálos számukra, és a masszív hátsójukkal komoly sérüléseket okozhatnak az ellenségnek. Az állatvilág lakóinak egyéb különleges védekezési technikáról itt olvashatsz többet.

Habár az egyik legelterjedtebb "vombatlegenda” szerint ezek az állatok képesek akár a ragadozók koponyáját is összetörni, a szakértő szkeptikus ezzel kapcsolatban. Bár az anatómiájuk lehetővé tenné ezt, nincs konkrét bizonyíték arra, hogy valóban képesek rá. Előfordul, hogy összezúzott csontokat találnak a kotorékok környékén, de nem világos, hogy ezt a vombatok okozzák-e, vagy csak „házmesterként” eltakarítják az elpusztult állatokat.

A kemény hátsórész nem csupán védekezésre szolgál. Különösen a társasabb fajoknál, mint a déli szőrösorrú vombat, a fenék központi szerepet játszik a barátságok és a párkapcsolatok kialakításában is. Már kicsi koruktól fogva, amikor elhagyják az erszényt, az anyjuk fenekének használatával tanulják meg, hogyan védekezzenek. Később a többi fiatal vombattal is „fenékharcokban” mérik össze erejüket, ami felnőtt korukban komoly csatákban csúcsosodik ki. Arról, hogy miért tolja a macska a fenekét az ember arcába, itt olvashatsz többet.

A párzási rituálék sem mentesek az erőszaktól. A nőstények gyakran megharapják a hímek hátsó részét, majd elfutnak, a hím pedig üldözésbe kezd. Ez a heves udvarlási folyamat olykor hangos kiabálásba, rúgásokba és intenzív testkontaktusba torkollik. A párzás után a területet sokszor szőrcsomók borítják, jelezve az intenzív küzdelmet. A hím egerek is sajátos módon próbálják felhívni a nőstények figyelmét - katt ide a részletekért!

A vombatok számára tehát a fenekük nemcsak egy védelmi pajzs, hanem a játék és a párkapcsolatok kialakításának egyik fő eszköze is - az egész életük során központi szerepet játszik.

10 állatfotó, ami mindenkit jobb kedvre derít: picik és nagyon aranyosak

Egy szürke, esős napon igazi felüdülés ilyen édes képeket látni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük