Ma kellene lebontani a karácsonyfát: mi történhet, ha mégsem teszed?

Bár a karácsonynak vége, ma egy másik ünnepi időszak kezdődik.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Január 6. vízkereszt napja: egy régi keresztény ünnep, melynek neve arra utal, amikor Jézus megkeresztelkedett a Jordán vizében.

A karácsonytól számított 12 nappal későbbi dátumhoz számos népi hagyomány és szokás kötődik, ezek közül az egyik legismertebb a karácsonyfa lebontása.

Te tudod, miért kellene ma megszabadulni a szépen feldíszített fenyőtől, és milyen időszak veszi kezdetét a mai nappal?

Ezért kell leszedni a karácsonyfát

Sokan joggal ragaszkodnak a nagy műgonddal feldíszített, szépséges karácsonyfához, ami egy kicsit még ott tartja a szeretetteljes decemberi hangulatot a lakásban, ezért akár az új évben is hetekig ott állhat a fenyő a szobában.

Pedig a hagyomány szerint vízkeresztkor, vagyis január 6-án le kell bontani a fát, és a díszeket visszadobozolni egy újabb évre.

Ennek oka, hogy vízkeresztkor kezdetét veszi a farsangi időszak, amikor a meghittség helyébe a vidámság lép. A karácsonyfát tehát nemcsak azért kell leszedni, hogy ne lepjék el tűlevelek a szőnyeget: a babona szerint el kell engedni az óévet, és ünnepelni az újat, hogy ne hagyjon el a szerencse.

Vízkereszttorta

Régen a bolondozás már ezen a napon megkezdődött - megsütötték a vízkereszttortát, ami valójában nem is torta, hanem egy egyszerű kalács, melynek tésztájába egy szem babot sütöttek. A kész süteményt felszeletelték és elfogyasztották, és akihez a babszem került, azzal egy napig királyként kellett bánni. A sütit más néven háromkirályok kalácsaként is emlegetik.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Más hagyományok

A szenteltvíznek is nagy szerepe volt vízkeresztkor: ezt adták inni az állatoknak a betegségek megelőzése céljából, és a földeket, ólakat, sőt, a még a bölcsőket is meghintették vele. Házszentelőt is rendszerint ekkor tartottak, ez a hagyomány sok helyen még ma is él.

Külföldön más szokások is kialakultak, Olaszországban például a mi mikulásunkhoz hasonló ünnepet tartanak ilyenkor: a jó gyerekeknek egy Befana nevű, jóságos boszorkány hoz ajándékot. Máshol szintén süteményt sütnek, ám a tésztába nem babszemet, hanem apró ajándékokat rejtenek.

Ezt is szeretjük