Különös dolgot vettek észre a kutatók Van Gogh híres festményén: nem azt látjuk, ami eredetileg rajta volt

Új kutatások felfedték, hogy Van Gogh világhírű festménye sokkal többet rejt, mint amit első pillantásra láthatunk.

Vincent van Gogh Íriszek festmény színe
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vincent van Gogh Íriszek című festménye már több mint egy évszázada elbűvöli az embereket. Az egyszerű, mégis mély érzelmeket közvetítő alkotás az elmúlt években a tudományos kutatások fókuszába került. A Getty Múzeum legújabb vizsgálatai ugyanis rávilágítottak, hogy az ikonikus kék virágok eredetileg nem is voltak kékek.

Ilyen a valódi színe Vincent van Gogh Íriszek-festményének

A festmény 1990 óta a Los Angeles-i Getty Múzeum gyűjteményének része, de egészen a Covid-járvány miatti zárásig nem került alaposabb vizsgálat alá. A bezárás ideje lehetőséget adott a kutatóknak, hogy a festményt korszerű technológiákkal elemezzék. Az eredményeket a múzeum egy új kiállítás keretében mutatja be, amely az Ultra-Violet: New Light on Van Gogh’s Irises címet kapta.

Vincent van Gogh Íriszek festmény színe 1
Fotó: Fine Art / Getty Images Hungary

A kutatások során kiderült, hogy Van Gogh eredetileg lila íriszeket festett, nem pedig kékeket. A változást a festékek természetes öregedése és a fénynek való kitettség okozta. Az elemzések alapján Van Gogh a lila színt kék és piros pigmentek keverésével érte el, de a piros színért felelős geranium lake nevű pigment rendkívül érzékeny a fényre, és az évek során szinte teljesen elhalványult.

A kutatók nem invazív technológiákat, például röntgenfluoreszcenciás spektroszkópiát használtak, hogy feltárják a festmény eredeti színpalettáját. Emellett egy digitális rekonstrukciót is készítettek, amely megmutatja, hogyan nézhetett ki a festmény Van Gogh idejében. Ez a rekonstrukció, valamint a művész eredeti levele, amelyben „lila íriszekről” írt testvérének, Theónak, szintén része a kiállításnak.

Egy másik érdekesség, hogy a festmény plein air, azaz szabadban készült, amit egy a nedves festékbe ragadt pollenszem igazolt. Ez a részlet nemcsak a festmény születésének körülményeit árulja el, hanem azt is, hogy Van Gogh mennyire intuitív módon, a természet közvetlen megfigyeléséből merítette inspirációját.

A kutatások rávilágítanak arra, hogyan változhatnak a műalkotások az idő múlásával, és milyen fontos szerepet játszik a tudomány a művészettörténet megértésében. Timothy Potts, a Getty Múzeum igazgatója szerint az ilyen tanulmányok megmutatják, hogy a tudomány és a művészet együttműködése mennyire új fényt vethet az évszázados mesterművekre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kiállítás nemcsak Van Gogh festészetére világít rá, hanem arra is, hogyan válhat a technológia az elmúlt korok művészetének hiteles tolmácsolójává. Az Íriszek új megvilágításban ismét bebizonyítja, hogy Van Gogh munkássága időtálló, és mindig tartogat meglepetéseket.

Döbbenetes, mit találtak Van Gogh egyik leghíresebb festményén - Ezek után máshogy nézel majd rá

Van Gogh művészetének egy lenyűgöző titkát fedezték fel a tudósok.

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: Getty Images Hungary, getty.edu embed, borító- és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük