Világméretű katasztrófát jelentenek az átszakadó gátak

Megváltozik a Föld

Egyes kutatók szerint a hatalmas víztározók jelentős veszélyt jelenthetnek a jövőre nézve.

A világon eddig mintegy 45 ezer duzzasztógátat építettek. Ezek a Föld áramkapacitásának 19%-át állítják elő, emberek milliói számára biztosítják a vízellátást, és az összes mezőgazdasági terület majdnem 20%-ának öntözését teszik lehetővé.

Másrészt viszont a duzzasztógátak építése és a hatalmas területek elárasztása következtében eddig 40-80 millió ember veszítette el eredeti lakhelyét vagy földjét. Szántóföldek, páratlan biológiai élőhelyek, pótolhatatlan műemlékek és tájak tűntek el a felduzzasztott vizek áradatában, az átszakadó gátak ráadásul a Föld forgására is hatással lehetnek.

Heves viták pro és kontra

Az új duzzasztógátak tervezését általában heves viták kísérik. Az építkezések támogatói nemcsak olyan nyilvánvaló gazdasági érdekeket hoznak fel érvként, mint az áramtermelés és a vízellátás biztosítása, hanem azt is hangoztatják, hogy a duzzasztógátakkal katasztrofális árvizeket is meg lehet akadályozni. A legnagyobb ázsiai folyó, a Jangce mentén bekövetkező áradások csupán az 1930-as években több mint 330 ezer ember életét követelték, és majdnem 20 millióan váltak hajléktalanná, és veszítették el mindenüket. A duzzasztógátak építése az ilyen katasztrófákat meg tudja akadályozni, vagy legalábbis enyhítheti a károkat. A duzzasztógátak ellenzői ezzel szemben azzal érvelnek, hogy a mesterséges víztározók kapacitása nem elegendő ahhoz, hogy a nagy árvizeket ténylegesen megakadályozzák.

Ezenkívül számos gátat földrengésveszélyes területen építettek, vagy oda terveznek. Ha egy földrengés során a gátfalak széttöredeznek, akkor a rendkívül magas árhullámok egészen nagy földterületeket boríthatnak el rövid idő alatt, és ezeket bemoshatják a tengerekbe.

Megváltozhat a Föld forgástengelye

Benjamin Fong Chao amerikai geofizikus egy másik veszélytől is tart. Meg van győződve arról, hogy a mesterséges víztározók számának gyors növekedése a Föld forgására is hatással lesz. Mivel ezek főleg a bolygó északi féltekéjén épülnek, a víztömegek északra tolódnak el, és ezáltal a Föld tengelyének dőlésszöge is megváltozhat. Ha ez bekövetkezik, akkor a Föld gyorsabban kezd forogni.

Gátak ezrei épülnek ma is

A világ legnagyobb duzzasztógátjának, a Három Szurdok-gátnak a munkálatai 1993-ban kezdődtek Kínában. A létesítmény, mellyel a Jangce középső folyását tervezték 630 kilométer hosszúságban felduzzasztani, földrengésveszélyes területen fekszik. A mérnökök számításai szerint a 2,3 kilométer hosszú és 185 méter magas gátfalnak akár 7-es erősségű földlökéseket is ki kell bírnia, ennek ellenére 2002 tavaszán máris észlelték az első, 2,5 méter mély és több mint 1 milliméter széles repedéseket a gát és a zsilipkamra falaiban. Kína mellett Törökország és India is további gátak felhúzásán tevékenykedik.

Törökországban jelenleg 270 ilyen építkezés van folyamatban, és a duzzasztógátrendszerek terve máris súlyos konfliktusokat eredményezett a szomszédos országokkal. Szíria és Irak attól tartanak, hogy a gát tőlük tereli el a mezőgazdaság számára és a lakosság megélhetéséhez égetően szükséges vízmennyiséget. Nagyratörők az indiai kormány tervei is: itt az elmúlt 50 évben összesen 3600 duzzasztógátat emeltek, és további 3200-at terveznek, illetve már építenek. A tervezett mesterséges víztározók azonban óriási termékeny földterületeket árasztanának el, azonos értékű, kárpótlásként szétosztható földek pedig alig állnak rendelkezésre.

Ha a kínai gátfal leomlana, a hivatalos adatok szerint 1,13 millió embert kell majd elköltöztetni, más becslések szerint akár 1,8-2 milliót. 22 város és falvak ezrei tűnnek majd el a vízáradatban, valamint 1600 üzem kerül víz alá. Az üzemekből kimosott veszélyes hulladékok, valamint a folyóba kerülő szennyvíz és egyéb hulladékok a víz tisztaságát beláthatatlan időre veszélyeztetik.

Háború a vízért

A tájra és az emberekre gyakorolt hatásán túlmenően az összes ilyen tervnek van még egy globális tekintetben is veszélyes vonatkozása. Egyes tudósok attól tartanak, hogy a következő világháború már nem csupán területekért vagy olajért folyik majd. Az egyesült államokbeli Cambridge-ben szervezett Globális Vízügyi Program azt jósolja, hogy a bolygó édesvízellátása 30 éven belül összeomlik.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Más tanulmányok szerint már ma naponta 35 ezer gyerek hal meg vízhiány vagy szennyezett víz fogyasztása miatt. Tehát tulajdonképpen még több gátat kellene építeni, de ezeknek inkább kisebb méretűeknek kell lenniük. A Világbank ezért csak olyan duzzasztógátak építését finanszírozza, ahol a mesterséges tározók nem fosztják meg az embereket földterületeiktől.

Fotók: chinaodysseytours.com, sewinfrastructure.com.

Cikkünk megírásában a Reader's Digest Az emberiség megoldatlan rejtélyei című könyve segített.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

OLVASD EL EZT IS!

  • tudomány
  • természeti katasztrófa

Videó a pusztító tornádó kellős közepéből

  • világűr
  • természeti katasztrófa

Az univerzum súlyos csapása

  • föld
  • természeti katasztrófa

Ijesztő képeken a Föld pusztulása

Ezt is szeretjük