Valós segítség a devizahiteleseknek a mentőcsomag?
Az elemzők és az ellenzéki pártok is elmondták véleményüket a tervről.
Hétfőn a kormány megállapodott a Magyar Bankszövetséggel a devizahitelesek megmentését célzó ötpontos akciótervről. De valóban eléri a célját a mentőcsomag, vagy csak elodázza a problémákat? Érvek és ellenérvek.
Hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, a kormány megállapodott a Magyar Bankszövetséggel, így zöld utat kap a devizahitelesek megmentése. Az ötpontos akcióterv részeként létrehoztak egy árfolyamgátat, 2014. december 31-éig a frankhitelesek 180 forintos árfolyamon törleszthetnek, az eurót 250 forinton, a japán jent pedig 200 forinton rögzítik.
Az akcióterv szerint emellett először csak a nagy értékű és alapterületű ingatlanok árverezésére kerülhet sor, valamint egy településtípus, illetve megyék szerinti kvótarendszert alkalmaznak.
Létrehozzák továbbá a Nemzeti Eszközkezelőt, amely két módon segít a lakásukat elvesztőknek: zöldmezős állami beruházásként lakásépítési programot indít, valamint a társaság megvásárolja az adós lakását, aki bérlőként lakhat tovább a lakásban.
Visszaállítják az euró alapú lakáshitelezést is, azonban ezzel csak azok élhetnek, akik fizetésüket euróban kapják, és jövedelmük eléri a minimálbér 15-szörösét. Az akcióterven belül lakásváltási kamattámogatás lép életbe azoknak, akik vállalják, hogy kisebb lakásba költöznek - legfeljebb öt éven át, ez legkedvezőbb esetben elérheti az évi 3,5%-ot is.
Mit mondanak az elemzők?
Az akciótervről a bejelentés után nem sokkal elemzők kijelentették: az csak átmeneti segítséget nyújt, és csupán haladékot ad azoknak, akik még képesek törleszteni.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője azt MTI-nek hangsúlyozta: az árfolyamrögzítés azokon nem segít, akik nem tudják törleszteni hiteleiket. Azoknak, akik még képesek fizetni, átmeneti könnyebbséget jelenthet a törlesztési árfolyam rögzítése, de ezt a segítséget kamatostul kell majd visszafizetniük.
Az elemző arra alig látott esélyt, hogy például a svájci frank árfolyama elérje a 180 forintos szintet, így a különbözet - a rögzített és a valós árfolyam között - az ügyfelek tartozását növeli, vélhetően minden hónapban.
Suppan Gergely szerint a frankhiteleseknek egyedül az jelenthetne segítséget, ha a forint jelentősen erősödni tudna az euróval szemben.
Mit mond az ellenzék?
Nemcsak az elemzőknek, az ellenzéknek sem nyerte el maradéktalanul a tetszését a csomag. Az LMP az árfolyamgátról úgy vélekedett, hogy azzal 2015 utánra tolják el, vagyis a következő kormány nyakába varrják a problémát.
Hozzátették: a kormány nem árulta el azt sem, hogy miből fedezné az otthonteremtési programot. Az önkormányzatok zsebe szinte teljesen üres, a kormány által erre szánt másfélmilliárd forint pedig csak csepp a tengerben.
A kvótarendszerű végrehajtások esetében kiemelte, hogy a végrehajtási eljárásokat szigorúan kell felügyelni, különben lehetőség nyílik arra, hogy különböző hiénacsoportok áron alul jussanak az ingatlanokhoz.
A Jobbik úgy vélekedett, a csomag nem oldja meg a devizahitelesek problémáit, csak bizonyos rétegeknek jelent bizonyos könnyítéseket, de ezt később kamatostul visszaveszi majd az állam, vagyis átterheli a problémát a következő ciklusra.
A Jobbik kifogásolta azt is, hogy a hétfői bejelentésből nem derült ki, milyen forrásból kívánja a kormány finanszírozni a Nemzeti Eszközkezelőt, illetve az ezt igénybe vevő devizahitelesek milyen feltételekkel maradhatnak az ingatlanjaikban.
Az MSZP hasonlókat fogalmazott meg, a párt szerint a kormányzati bejelentéseket óvatosan kell kezelni, a devizahitelesek terhe ugyanis nem csökken, csak időben eltolódik.
Mit mond a Bankszövetség?
A bejelentés után Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség alelnöke az MTI-nek elmondta: az intézkedéscsomag a még fizetőképes devizahiteleseknek is kínál átmeneti enyhítést, és a szociálisan rászorulók helyzetét is segít megoldani, ha pedig korrektül elszámolt az előző hitelezővel az adós, kedvezőbb hitelhez jut.
A Bankszövetség elnöke, Patai Mihály a lakásárverezési moratórium megszüntetését nevezte a legfontosabbnak a bankok és a kormány között született egyezségből.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Patai Mihály a Kossuth Rádió reggeli műsorában úgy vélte: ez növeli majd az ingatlanpiac forgalmát, illetve az ingatlantulajdonosok biztonságát.
A szakember a 180 percben elmondta azt is, hogy a devizahiteleseknek hat hónapjuk lesz arra, hogy eldöntsék, kérik-e a rögzített árfolyamon való fizetés lehetőségét. Ezt azonban csak a jól fizető ügyfelek tehetik meg, vagyis azok, akik nem tartoznak 90 napnál hosszabb ideje a bankjuknak.