Furcsa módosítás: ezért kellettek a határontúliak a Fidesznek?

Csalásnak ágyazhat meg, ha eltitkolhatják a határon túli kettős állampolgárok számát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kettős állampolgárokra vonatkozó statisztikai adatok eltitkolásával veszélybe kerülhet a 2014-es választás tisztasága - írja az Index.

A titkolózás lehetőségének megágyazásáról a fideszes Potápi Árpád nyújtott be nemrégiben egy törvénymódosító javaslatot, amely az állampolgári törvényt úgy módosítaná, hogy a kettős állampolgárságú magyarokra vonatkozó statisztikai - azaz személyes információkat egyáltalán nem tartalmazó - adatokat a kormányzat nem lenne köteles kiadni, ha azok megismerése nemzetbiztonsági érdeket, illetve külügyi kapcsolatokat sértene vagy veszélyeztetne.

Az indoklás csak nagy általánosságban utal arra, hogy a magyar állampolgárok és a magukat magyar nemzetiségűnek valló személyek biztonsága, valamint Magyarország és a szomszédos országok közötti diplomáciai kapcsolatok védelme érdekében van szükség a módosításra.

Ezért felmerült a gyanú, hogy az állampolgárok - azaz a jövőbeni választók - statisztikai adatainak eltitkolása manipulációnak ágyazhat meg az alig egy év múlva lebonyolítandó országgyűlési választáson. Ha ugyanis nincs hiteles adat a választópolgárok pontos számáról, a beérkezett szavazatok érvényessége is kétségessé válik. Könnyű belátni, hogy így elvileg előfordulhat: több szavazat érkezik be, mint ahány választópolgár valójában szavazott - írja a lap. A határontúliak levélben szavazhatnak majd.

László Róbert választási szakértő az Indexnek elmondta, önmagában nem ésszerűtlen törekvés a kettős állampolgárságokkal rendelkezők anonimitásának védelme, a retorziótól való félelem ugyanis - például Szlovákiában - igencsak indokolt lehet.

Gond lehet

László szerint hasonló megfontolásból a statisztikai adatok nyilvánosságát is lehet korlátozni - egy kevés magyar által lakott kistelepülésen például valóban előfordulhat, hogy azonosíthatóvá válnak a magyar állampolgársággal bírók. Ám ez a korlátozás semmiképpen nem terjedhet ki az összes statisztikai adatra, az állampolgárok számának legalább az egyes országok szintjén nyilvánosnak kellene lennie.

Ha a választásnál ugyanis nem lehet majd egyértelműen megtudni, hogy mondjuk kétszázezer vagy egymillió állampolgár akar külföldről szavazni, akkor okkal merülhet fel a gyanú, hogy az adatokat titkoló szerv esetleg extra szavazatokat akar az urnákba csempészni.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Korábban a hvg.hu pert indított a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium ellen, hogy megtudja, mely országokból hányan kaptak állampolgárságot, illetve hány kérelmet és miért utasítottak el, a kormány ugyanis a lap kérésére nem adta ki ezeket az adatokat. Ezt követően született meg Potápi egyéni képviselői indítványa.

Ezt is szeretjük